Prezydent liczy na zwiększoną obecność wojsk kanadyjskich w Polsce

Prezydent liczy na zwiększoną obecność wojsk kanadyjskich w Polsce
Prezydent liczy na zwiększoną obecność wojsk kanadyjskich w Polsce
tvn24
tvn24Andrzej Duda udał się w podróż do Kanady

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Kanadzie, powiedział, że liczy na zwiększenie obecności sojuszniczych wojsk kanadyjskich w Polsce. Podczas spotkań z Polonią podkreślał, że jest ona najlepszym ambasadorem RP.

Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą swą czterodniową wizytę w Kanadzie rozpoczął od spotkań z Polonią w miejscowości Niagara-on-the-Lake oraz w mieście Mississauga, gdzie znajduje się licząca ok. 40 tys. osób, największa polska parafia poza granicami kraju.

Prezydent poinformował, że z kanadyjskimi politykami będzie rozmawiał o zbliżającym się szczycie NATO oraz relacjach gospodarczych. Jak zaznaczył, liczy, że wizyta w Kanadzie wzmocni polsko-kanadyjskie relacje. - Liczę również na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie - podkreślił. Obecnie kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance rozpoczętej po rosyjskiej agresji na Ukrainie i mającej zapewnić bezpieczeństwo krajom regionu. Polski prezydent wierzy - jak powiedział - że jego wizyta przyniesie szerokie korzyści m.in. w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa naszej części Europy oraz dalszego rozwoju gospodarczego. - Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost polskich inwestycji w Kanadzie. Myślę o Orlenie, o KGHM – mówił. Dodał, że wzrost wzajemnych polsko-kanadyjskich obrotów w 2015 r. wyniósł 14 proc. w stosunku do wcześniejszych danych.

Pamięć o żołnierzach

Na wojskowym cmentarzu w miejscowości Niagara-on-the-Lake prezydent uczcił pamięć polskich żołnierzy, ochotników, którzy w obozie przygotowywali się, by zasilić polską armię podczas pierwszej wojny światowej. Na Polskim Cmentarzu Wojskowym spoczywa 25 żołnierzy, którzy zmarli z powodu epidemii. Prezydent powiedział, że jest to jedyny w całej Ameryce Północnej polski cmentarz wojskowy. Andrzej Duda dziękował tym, którzy tym cmentarzem się opiekowali, władzom miejskim. - To świadectwo dobrych relacji polsko-kanadyjskich. To niezwykle ważne - dodał polski prezydent. W kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w mieście Mississauga dziękował rodakom, że nie zapominają „o wielkim dziedzictwie, któremu na imię Polska”. Andrzej Duda mówił, że wdzięczny jest też za to, że Polacy w Kanadzie są doceniani jako ludzie rzetelni i pracowici.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kanadzie
Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kanadzietvn24

Kanadyjskie wsparcie

Z kolei podczas spotkania z rodakami w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II zaznaczył, że wielką zasługą Polonii jest, że Kanada jako pierwsza ratyfikowała protokół akcesyjny Polski do NATO. Mówił, że wsparcie jest Polsce nadal potrzebne, "nie tylko, by Polska była w NATO, ale i NATO było w Polsce". Podkreślał, że Polacy za granicami kraju są najlepszymi ambasadorami RP. - Wystawiacie świadectwo Polsce i polskości – podkreślił prezydent. Andrzej Duda dziękował rodakom także m.in. za pilnowanie dobrego imienia Rzeczypospolitej. Polonia zgromadzona w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe przywitała prezydenta okrzykami: "Andrzej Duda wszystko się uda!", "Nasz prezydent!". Proboszcz parafii o. Janusz Błażejak zaznaczył, że po raz pierwszy gości ona polskiego prezydenta. Podkreślił, że parafia licząca 40 tys. osób jest największą polską wspólnotą wiernych poza granicami kraju. Prezydent Duda opiekunom polskiego cmentarza w Niagara-on-the-Lake, przedstawicielom polskiej parafii w Mississaudze oraz Polskiego Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II przekazał polskie flagi. Wcześniej, w Toronto prezydent Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim oraz kwiaty pod tablicą smoleńską.

Spotkanie z premierem

We wtorek czasu lokalnego prezydent Polski ma się spotkać w Ottawie z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau. W bazie wojskowej Petawawa leżącej na północny-zachód od Ottawy prezydent spotka się także z grupą żołnierzy kanadyjskich, którzy ćwiczyli w Polsce w ramach w ramach operacji Reassurance rozpoczętej po rosyjskiej agresji na Ukrainie i mającej zapewnić bezpieczeństwo krajom regionu. Po południu (czasu lokalnego: minus sześć godzin) spotka się z parlamentarzystami, członkami Kanadyjsko-Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni. Rozmowy delegacji polskiej i kanadyjskiej pod przewodnictwem polskiego prezydenta i kanadyjskiego premiera rozpoczną się o godz. 17.30 czasu lokalnego. Wieczorem prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w uroczystych obchodach Święta Narodowego 3 Maja oraz z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski m.in. z udziałem korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli Polonii.

Autor: dln/ja / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości