Prezydent Bronisław Komorowski przekazał do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku parę danieli. To nowy gatunek zwierząt, który zamieszkał w tamtejszym zoo. Daniele, w wieku trzech, czterech lat, pochodzą z jednego z rządowych ośrodków hodowlanych.
Jak poinformował w środę dyrektor płockiego zoo Krzysztof Kelman, placówka ta w najbliższym czasie zamierza własnym już staraniem sprowadzić jeszcze dwie samice daniela, powiększając stado i tworząc w ten sposób nową hodowlę.
- Kiedy podczas ostatniej wizyty w Płocku, w lutym tego roku, prezydent Komorowski dowiedział się o naszym ogrodzie zoologicznym, bardzo się zainteresował i postanowił przekazać dar. Tak staliśmy się właścicielami danieli, które zamieszkały na specjalnie przygotowanym, nowym wybiegu - powiedział w środę Kelman.
W lutym w trakcie wizyty w Płocku prezydent Komorowski odwiedził m.in. najstarszą polską szkołę, istniejącą nieprzerwanie od 1180 r., obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Spotkał się też z samorządowcami z okazji jubileuszu 25-lecia samorządu w Polsce.
"Chcemy stado danieli powiększać"
Daniele (Dama dama) to gatunek ssaków z rodziny jeleniowatych zamieszkujący na wolności lasy i łąki Europy, zwłaszcza krajów basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Mniejszej. Zwierzęta te występują również w Polsce. Ich pożywienie stanowią rośliny zielone, młode gałęzie drzew i krzewów, mchy oraz porosty. Samiec daniela posiada charakterystyczne szerokie, łopatowate poroże, które co roku zrzuca.
- Dla danieli przygotowaliśmy specjalny wybieg. To gatunek dosyć łatwy w hodowli, bardzo efektowny za sprawą pięknego poroża samców, bardziej podobnego do poroża łosia niż jelenia. Gatunek ma kilka odmian - nasz samiec jest biały, a samica ciemnopłowa. Daniele były i są często hodowane w ogrodach, parkach. Jak gatunek zasiedlony występują również w polskich lasach - wyjaśnił Kelman.
Dodał, że płockie zoo prowadziło hodowlę danieli 20 lat temu. Później została ona zlikwidowana. - Chcemy stado danieli powiększać. Prawdopodobnie w najbliższym czasie dojadą do nas dwie samice z innych hodowli. To gatunek, który bardzo dobrze hoduje się w większych grupach, nawet do kilkunastu osobników – powiedział Kelman.
Płockie zoo
Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku został założony w 1951 r. Ma powierzchnię ok. 15 ha. Według danych ze stycznia tego roku, mieszka tam 3 964 sztuk zwierząt z 312 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w kraju pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. W ciągu roku ogród odwiedza ponad 240 tys. osób.
W grudniu 2014 r. rozpoczęto tam budowę ekspozycji "Wody Świata", będącej największą tego typu w Polsce. Za ponad 5,8 mln zł powstanie w sumie kilkadziesiąt akwariów o pojemności od 500 litrów do 40 tys. litrów, w których będzie można oglądać faunę i florę wszystkich najważniejszych akwenów na Ziemi. Atrakcją będzie największe akwarium z rekinami. Ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym najpóźniej jesienią 2016 r. na jubileusz 65-lecia ogrodu. Jeszcze w tym roku zoo planuje wybudować nowe wybiegi dla pary rzadkich kotów: panter śnieżnych i tygrysów syberyjskich.
Autor: pk\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Zoo w Płocku