"Ogromna perspektywa dla Polski". Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Iraku

Aktualizacja:
[object Object]
Prezydent Andrzej Duda o rozmowach z prezydetem Iraku tvn24
wideo 2/2

- Sytuacja wewnętrzna w Iraku, zacieśnianie współpracy pomiędzy górnictwem i gazownictwem naftowym oraz rolnictwo to - jak relacjonował prezydent Andrzej Duda - niektóre tematy jego rozmów z prezydentem Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem.

Prezydent Iraku przebywa od poniedziałku z dwudniową wizytą w Warszawie. Poza spotkaniem z prezydentem Dudą, Mohammed Fuad Masum Khader odbędzie także rozmowę z premier Beatą Szydło oraz złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Podczas wizyty, prezydentowi Iraku towarzyszą dwaj członkowie rządu: minister rolnictwa oraz minister planowania i handlu.

Prezydent Iraku podziękował Polsce

Iracki prezydent podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą wspomniał między innymi o roli polskich żołnierzy "w walce u boku żołnierzy irackich i innych bojowników na rzecz niepodległości". - Oni złożyli wielką ofiarę. Mieliście ogromny wkład w walce z Daesz (tzw. Państwem Islamskim) - podkreślił prezydent Iraku. Zwrócił jednocześnie uwagę, że obecnie Irak korzysta z pomocy polskich doradców wojskowych.

- Irak przeszedł przez bardzo trudny okres - mówił iracki prezydent. Dodał, że w czasie, gdy Irak starał się podnieść na nowo, atak na niego przypuścili terroryści z "samozwańczego Państwa Islamskiego".

- Udało nam się doprowadzić do sukcesu w tej walce. Chcielibyśmy podziękować stronom zaprzyjaźnionym: koalicji międzynarodowej, niektórym krajom w sposób szczególny, tak jak Polsce. Dziękujemy Polsce za rolę w odbudowie Iraku, we wsparciu nas w wyprowadzeniu epidemii terroryzmu z naszego kraju - podkreślił prezydent Iraku.

Zapewnił, że w Iraku "mile widziani" są Polscy przedsiębiorcy. - Irak potrzebuje partnerów, którzy chcieliby współpracować przy odbudowie Iraku, jego infrastruktury. Jest wiele do zrobieni - zaznaczył.

Iracki prezydent oznajmił ponadto, że przekazał Andrzejowi Dudzie oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Bagdadzie.

Wizyta "buduje i odbudowuje" wzajemne kontakty

Prezydent Duda podkreślił, że Polskę i Irak łączy wieloletnia tradycja stosunków dyplomatycznych, sięgająca lat 30. XX wieku, a wizyta prezydenta Iraku "buduje i odbudowuje" potencjał wzajemnych kontaktów. Andrzej Duda zaznaczył, że oprócz bardzo dobrych relacji dyplomatycznych, Polska i Irak miały także "kwitnącą współpracę gospodarczą", zwłaszcza w latach 80. XX w. - Późniejsze lata były dla Iraku, latami bardzo trudnymi, przez wiele lat w Iraku trwała wojna domowa, byli tam też obecni polscy żołnierze po to, aby doprowadzić do tego, żeby na tych ziemiach zaistniał pokój - mówił prezydent Polski.

Podkreślił, w Iraku wciąż są obecni polscy żołnierze w ramach polskich kontyngentów wojskowych, realizowanych przez NATO.

- Dzisiaj wszyscy z wielkim uznaniem obserwujemy działania, które zarówno władze Iraku jak i armia iracka prowadzi w celu przywrócenia pokoju, walki z Daesh (tzw. Państwem Islamskim - red.) i zagrożeniem terrorystycznym - powiedział Andrzej Duda.

- To, że Daesh udaje się pokonać, to, że na tak wielkich terenach przywracany jest w tej chwili pokój, że ludzie mogą znowu żyć normalnie, jest wielką zasługą zarówno władz irackich jak i wojsk irackich - ocenił prezydent.

Stanowisko Polski w sprawie sporu Kurdów z władzami w Bagdadzie

Prezydent pytany o to, jakie stanowisko w sprawie sporu Kurdów z władzami w Bagdadzie, zajmuje Polska podkreślił, że dla Polski istotny jest fakt, że Irak ma swój ustrój państwowy i swoją konstytucję. - Jesteśmy absolutnie zwolennikami jednolitości terytorialnej, jesteśmy absolutnie zwolennikami zachowania spoistości państwa irackiego - powiedział Duda. - W tych granicach w naszym przekonaniu powinny się układać relacje iracko-kurdyjskie, na drodze dialogu. Chcę podkreślić, że ten dialog powinien być przez obie strony jak najlepiej realizowany i mam nadzieję, że tak też będzie - dodał prezydent.

Dyplomaci z Polski cały czas w Iraku

Duda podkreślił, że mimo wielu niebezpieczeństw, obecność dyplomatyczna Polski w Iraku jest cały czas faktem. - Będziemy szukali możliwości funkcjonowania polskiej placówki, polskiej ambasady samodzielnie. Dzisiaj ona funkcjonuje w ramach obiektu, w którym mieści się ambasada Wielkiej Brytanii - powiedział.

- Chcemy, żeby polska placówka docelowo oczywiście była placówką samodzielną. Chcemy, aby agencja konsularna w Irbilu została przekształcona w konsulat generalny, chcemy w związku z tym, co oczywiste - usprawniać proces wydawania wiz dla obywateli Iraku - zadeklarował. Prezydent Iraku podkreślił natomiast, że ambasada Polski w Bagdadzie pełni swoją rolę i potwierdził, że Irak także będzie szukać dla ambasady osobnego gmachu wewnątrz tak zwanej Zielonej Strefy

"Ogromna perspektywa dla Polski"

Duda ocenił, że poniedziałkowe spotkanie stanowi "bardzo dobry krok w kierunku wzmocnienia nie tylko relacji politycznych, ale i gospodarczych". - Wiele o tym mówiliśmy z panem prezydentem (Iraku) - między innymi o zacieśnianiu współpracy pomiędzy polskim górnictwem i gazownictwem naftowym, spółkami z tej grupy kapitałowej a podmiotami irackimi, jeśli chodzi między innymi o wydobycie węglowodorów, gazu. Mówiliśmy też o współpracy Lotosu z jego partnerami w Iraku - poinformował Andrzej Duda.

Według prezydenta Polski, rozmowy dotyczyły też współpracy Polski i Iraku w zakresie rolnictwa. - I to jest ogromna perspektywa dla Polski właśnie w tym zakresie. Z jednej strony, jeśli chodzi o eksport polskiej żywności do Iraku, choćby polskiej wołowiny, ale też jeśli chodzi współpracę polskiego przemysłu rolniczego i produkcji rolnej oraz przemysłowej z Irakiem i firmami Irackimi - mówił. Prezydent podkreślił, że w rozmowach polsko-irackich uczestniczą też ministrowie rolnictwa obu krajów. Wyraził nadzieję, że w związku z tym w najbliższym czasie dojdzie do podpisania "także w tym zakresie umów międzyrządowych". Ponadto - mówił Andrzej Duda - rozmowy dotyczyły współpracy militarnej Polski i Iraku, także modernizacji infrastruktury i sprzętu wojskowego. Prezydent Polski podkreślił, że polscy specjaliści i eksperci są już w Iraku, a specjaliści z tego kraju przyjadą do Polski i będą tu szkoleni właśnie w tym zakresie. - Prosiłem prezydenta (Iraku - red.) o to, by do ambasady Iraku w Warszawie został skierowany attache wojskowy. To bardzo ważne i proszą o to polskie firmy, między innymi Polska Grupa Zbrojeniowa, by taka osoba, która będzie odpowiedzialna bezpośrednio za tę współpracę, tutaj się znalazła - powiedział Andrzej Duda. Prezydent relacjonował, że rozmowy dotyczyły także sytuacji wewnętrznej w Iraku, spraw bezpieczeństwa oraz współpracy z Polską jako członkiem Unii Europejskiej.

85-lecie stosunków dyplomatycznych

Na wtorek zaplanowano spotkanie prezydenta Iraku z premier Beatą Szydło.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że w tym roku Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Według Szczerskiego, głównymi tematami rozmów prezydentów będą sprawy związane z polityką bezpieczeństwa. - Zarówno Polska, jak i Irak, wspierają Globalną Koalicję do spraw walki z tak zwanym Państwem Islamskim - podkreślił. Szczerski zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska pełni rolę państwa wiodącego w programie szkolenia irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługiwania poradzieckiego sprzętu wojskowego w ramach inicjatywy NATO Training and Capacity Building in Iraq.

- Ważne miejsce w rozmowach zajmą również kwestie związane z eksportem polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej. Polska chce się włączyć w program odbudowy i modernizacji irackiej gospodarki - powiedział prezydencki minister. Podkreślił przy tym, że w pierwszych 7 miesiącach tego roku odnotowano wzrost wzajemnych obrotów handlowych o blisko 40 procent w ujęciu rok do roku. W 2016 roku wartość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła prawie 500 milionów dolarów.

Innymi tematami rozmów - jak mówił Szczerski - będzie polska pomoc humanitarna dla Iraku a także współpraca naukowa i kulturalna, obejmująca rewitalizację i ochronę dóbr kultury.

Autor: MKK/sk, adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Tradycyjna już rywalizacja ogromnych traktorów w przeciąganiu liny czy wystawa fotograficzna opowiadająca o przyjaźni, która zaczęła się na dziecięcym oddziale onkologicznym - to tylko niektóre z momentów 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które zapamiętamy na długo. Wolontariusze działali prężnie nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie. Grano w Tokio, Waszyngtonie czy na Bali.

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

Źródło:
tvn24.pl

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Środki z tegorocznej zbiórki pod hasłem "Gramy na zdrowie!" zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

Źródło:
tvn24.pl

1 300 000 złotych - za taką kwotę wylicytowano w niedzielę na zakończenie 33. Finału WOŚP Złote Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najwyższa kwota, jaką w ramach aukcji zaoferowano za Złotą Kartę Telefoniczną, wyniosła 100 000 złotych.

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że polecił nałożenie 25-procentowego cła oraz szerokiej gamy sankcji wobec Kolumbii oraz tamtejszych urzędników i ich rodzin. Powodem była niezgoda kolumbijskiego prezydenta Gustavo Petro, by migranci byli deportowani wojskowymi samolotami.

Czerwone światło od prezydenta dla samolotów z migrantami. Ostra reakcja Trumpa

Czerwone światło od prezydenta dla samolotów z migrantami. Ostra reakcja Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był wypełniony kwestami, biegami, koncertami, a przede wszystkim uśmiechem i pozytywną energią. Zamknęliśmy te chwile w 47-sekundowym wideo.

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

Źródło:
tvn24.pl

Oboje chorowali. Oboje leczyli się w białostockim szpitalu. I tam właśnie się poznali i stali sobie bliscy. Olek i Basia to bohaterowie wystawy fotograficznej "Państwo Kluseczkowie", która pokazuje, jak rozwijała się ich przyjaźń, gdy walczyli z białaczką. - Pewnego dnia Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku. Od tego momentu zaczęli siebie nawzajem nazywać "Kluseczkami". Tak zaczęła się ich historia - wspominała mama chłopca Paulina Obzejta.

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

Źródło:
TVN24

- Jest radośnie, bajkowo, kosmicznie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członkini zarządu i dyrektorka do spraw medycznych Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o atmosferze panującej podczas 33. Finału. Zapytana, jakie marzenie posłałby ze Światełkiem do Nieba, odpowiedziała: - Prosiłabym o spokój, o to, by nam nie przeszkadzać, byśmy mogli sobie dalej działać i robić te ważne i dobre rzeczy.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Źródło:
TVN24
Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rządzący na Białorusi od 31 lat Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 procent głosów w "wyborach" prezydenckich - podały białoruskie media państwowe, powołując się na wyniki exit poll. Głosowanie nie jest uznawane za demokratyczne przez białoruską opozycję i Zachód.

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

Źródło:
PAP

Leo ma 14 lat i ciążącą na nim klątwę Ondyny. Ta potoczna nazwa nieuleczalnej choroby CCHS dobrze oddaje jej potworny charakter: organizm chorego zapomina o oddychaniu. 12 lat temu o klątwie usłyszał cały świat, po tym, jak nominowany do Oscara został film "Nasza klątwa" - dokument pokazujący codzienność dwuletniego wówczas chłopca nagrany przez jego rodziców. Cichym bohaterem tej historii jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Serduszko WOŚP towarzyszyło nam non stop od momentu urodzin Leosia - wspomina mama chłopca Magdalena Hueckel.

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Źródło:
tvn24.pl

Za kraty trafili z różnych powodów. Część z nich - oprócz odsiadki wyroku - chce też w inny sposób spłacić swój dług wobec społeczeństwa. W więzieniu, gdzie wolnego czasu mają wiele, odkrywają swoje talenty i przygotowują prace, które później przekazują na aukcje Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. - Jeśli możemy zrobić coś pozytywnego dla społeczeństwa, to czemu nie? - mówią Ryszard i Krzysztof, którzy odsiadują wyroki w Zakładzie Karnym w Łupkowie.

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

Źródło:
tvn24.pl

"Słowa, które usłyszeliśmy od głównych aktorów wiecu AfD o 'wielkich Niemczech' i 'konieczności zapomnienia o niemieckiej winie za zbrodnie nazistowskie', brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo" - napisał premier Donald Tusk. Na spotkaniu AfD z jego uczestnikami zdalnie połączył się Elon Musk, amerykański miliarder i współpracownik Donalda Trumpa.

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Źródło:
PAP

Pięciu obywateli Polski zostało zatrzymanych w Norwegii - poinformowała w niedzielę policja w Oslo. Osoby te miały sterować dronami w okolicy bazy wojskowej, w której mieszczą się między innymi centrala norweskiego kontrwywiadu i centrum cyberbezpieczeństwa.

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Źródło:
PAP

"Nie popieramy tych, którzy podważają praworządność lub siłowo zajmują budynki instytucji publicznych" - oświadczył Richard Grenell, wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na misje specjalne, cytowany przez rozgłośnię Głos Ameryki. To pierwsza reakcja nowej administracji amerykańskiej na masowe protesty w Serbii.

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Źródło:
PAP

- Jesteśmy małą społecznością, ale mamy wielkie serca - powiedział ksiądz Marcin Rayss z Zielonej Góry. W tym czasie jeden z jego parafian wrzucał do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wszystkie pieniądze, które zebrano na tacę podczas niedzielnego nabożeństwa. Nie brakuje również katolickich parafii, które chętnie dokładają swoją cegiełkę.

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

Źródło:
TVN24

Czuję dumę, szczęście i zaszczyt, że jestem częścią WOŚP-owej rodziny i że moje oczy stały się "wizytówką" Orkiestry. I wdzięczność, że mogę pomagać - mówi Jagoda Szpojnarowicz-Pyda. To jej ogromne, ciemne oczy od trzech dekad patrzą na nas z plakatów i gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Partia golfa w Hiszpanii z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską, sprzątanie mieszkania przez Macieja Musiała czy bilety na mecz FC Barcelony wraz z wejściem na trening - oto najdroższe aukcje 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich kwoty sięgają nawet blisko 300 tysięcy złotych. Co jeszcze cieszy się zainteresowaniem licytujących?  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Skalę pomocy WOŚP obrazuje eksperyment, który przeprowadziliśmy ostatnio: usunęliśmy z kilku sal wszystkie sprzęty oznaczone charakterystycznym czerwonym serduszkiem. Ku naszemu zaskoczeniu, po ich usunięciu na salach pozostały jedynie puste ściany - to dowód na to, jak wiele zawdzięczamy tej fundacji - mówi Przemysław Galej, ordynator Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku.

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Źródło:
tvn24.pl
"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwa 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Zbieramy na onkologię, zbieramy na hematologię dziecięcą, otwieramy nasze serca - mówiła Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN. W imieniu Warner Bros. Discovery przekazała na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czek o wartości miliona złotych.

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

Źródło:
TVN24

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl