Prezydent Andrzej Duda zwołał na środę na godzinę 12.00 Radę Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował na Twitterze szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Polski prezydent odbył także szereg rozmów, między innymi z prezydentem USA Joe Bidenem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
> We wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim doszło do eksplozji, w wyniku której życie straciły dwie osoby. > Po posiedzeniu w BBN rzecznik rządu przekazał, że zdecydowano o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych i służb mundurowych. > W komunikacie polskiego MSZ napisano, że "w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej". > Szef MSZ Zbigniew Rau wezwał ambasadora Rosji "z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień" w sprawie tych wydarzeń. > W środę obradować będzie Rada Północnoatlantycka. Polska może w jej trakcie podnieść kwestię uruchomienia artykułu 4 Paktu Północnoatlantyckiego. > Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest "mało prawdopodobne", by rakieta, która spowodowała eksplozję w Polsce, została wystrzelona z Rosji. > Sekretarz obrony USA Lloyd Austin "zapewnił Mariusza Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do obrony Polski".
O zwołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę na środę Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformował szef jego gabinetu Paweł Szrot.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, określając jednocześnie ich tematykę.
"Żelazne zobowiązanie USA względem NATO"
Polski prezydent we wtorek wieczorem rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem, o czym poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Biały Dom w komunikacie po rozmowie napisał, że "prezydent Duda opisał polską ocenę dotyczącą eksplozji, która miała miejsce we wschodniej części Polski przy granicy z Ukrainą". "Prezydent Biden zaoferował pełne wsparcie dla Polski i pomoc w śledztwie" - napisano w oświadczeniu. Biden miał też "potwierdzić żelazne zobowiązanie USA względem NATO" i złożyć kondolencje polskiemu prezydentowi. Obaj przywódcy zapewnili, że pozostaną w ścisłym kontakcie, by ustalić kolejne kroki podczas trwającego śledztwa - podał Biały Dom.
Konsultacje ze Stoltenbergiem
Kumoch informował też, że Duda odbył konsultacje telefoniczne z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
"Rozmawiałem z prezydentem Andrzejem Dudą o wybuchu w Polsce. Złożyłem kondolencje. NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy prowadzą ścisłe konsultacje. Ważne jest, aby wszystkie fakty zostały ustalone" - napisał Stoltenberg na Twitterze.
Rozmowy z innymi przywódcami
Około północy Kumoch informował też o konsultacjach prezydenta Dudy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
We wtorek doszło też do rozmowy polskiego prezydenta z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
"Federacja Rosyjska zabija wszędzie tam, gdzie może dotrzeć. Dzisiaj dotarła do Polski. Ten atak na bezpieczeństwo zbiorowe w regionie euroatlantyckim jest eskalacją. Zginęli ludzie. Moje kondolencje dla polskich braci i sióstr! Ukraina zawsze z wami. Należy powstrzymać terror Rosji. Solidarność to nasza siła" - napisał po polsku na Twitterze Zełenski.
Źródło: PAP