Prezydent Duda mianował dowódców. Jeden z nich pokieruje Obroną Terytorialną

Aktualizacja:
Prezydent Duda mianował dowódców. Jeden z nich pokieruje Obroną Terytorialną
Prezydent Duda mianował dowódców. Jeden z nich pokieruje Obroną Terytorialną
TVN 24
TVN 24Prezydent odbył szereg spotkań z najwyższymi dowódcami ws. nominacji

Prezydent Andrzej Duda mianował generała brygady Sławomira Wojciechowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP Sławomir Wojciechowski rozpocznie pełnienie funkcji 1 stycznia 2017 r.

Prezydent potwierdził tym samym krążące od kilkunastu dni nieoficjalne informacje, że Wojciechowski zastąpi na tym stanowisku generała broni Marka Tomaszyckiego, którego kadencja upływa z końcem roku. Wojciechowski jest obecnie zastępcą dowódcy operacyjnego.

Prezydent mianował także gen. bryg. Wiesława Kukułę na dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej. Kukuła, poprzednio dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu został we wrześniu wyznaczony przez szefa MON Antoniego Macierewicza na dowódcę obrony terytorialnej, która od nowego roku ma się stać odrębnym rodzajem sił zbrojnych.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP Kukuła obejmie stanowisko 1 stycznia 2017 r., z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającej nowy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – Wojska Obrony Terytorialnej.

- Te dwie decyzje są konsekwencją wcześniejszych spotkań. Prezydent odbył szereg spotkań z najwyższymi dowódcami, intensywnie się spotykał z generałami – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Złożone wypowiedzenie

- Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w kwestii zmiany na stanowisku dowódcy generalnego RSZ w związku ze złożeniem wypowiedzenia stosunku służbowego przez generała Mirosława Różańskiego - powiedział szef BBN. Przypomniał, że gen. Różański formalnie pozostaje dowódcą generalnym, jest na urlopie, a zastępuje go gen. broni Leszek Surawski.

Soloch zapowiedział także, że w najbliższym czasie prezydent podejmie decyzję w sprawie zmiany na stanowisku szefa Sztabu Generalnego. Potwierdził, że gen. Mieczysław Gocuł złożył rezygnację z końcem stycznia przyszłego roku. Dotychczas nie było oficjalnego potwierdzenia informacji podanej pod koniec października.

Szef BBN zapowiedział, że w sprawach szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dowódcy generalnego decyzje zapadną w ciągu najbliższych tygodni i będą "związane z ostatecznym kształtem systemu kierowania siłami zbrojnymi i propozycjami, które w tym zakresie przedstawi minister obrony".

Dodał, że BBN uczestniczy w konsultacjach dotyczących nie tylko wyłonienia kandydatów, ale także kierunku zmian w organizacji sił zbrojnych oraz systemie kierowania i dowodzenia nimi.

- Mniej więcej wiemy, w którym kierunku to zmierza – wzmocnienia roli szefa Sztabu Generalnego, nadania mu rzeczywiście atrybutów pierwszego żołnierza. Konsultacje i prace jeszcze trwają, ale można powiedzieć, że zmierzają ku końcowi – dodał Soloch.

Macierewicz przyjął dymisję

W połowie grudnia minister obrony Antoni Macierewicz przyjął rezygnację dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosława Różańskiego i polecił mu wykorzystać zaległy urlop.

Dowództwo Generalne to jedno z dwóch głównych dowództw w systemie obowiązującym od początku 2014 r. DGRSZ podlega w czasie pokoju ponad 80 proc. wojsk.

Dowództwo Operacyjne odpowiada za organizację ćwiczeń, podlegają mu kontyngenty działające za granicą, zadaniem DGRSZ jest też planowanie i dowodzenie wojskami i elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych w sytuacjach kryzysowych.

Przed tygodniem MON poinformowało o przesłaniu o przesłaniu do uzgodnień resortowych projektu ustawy zmieniającej system dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP. Macierewicz od objęcia kierownictwa resortu pod koniec 2015 r. zapowiadał zmiany w systemie dowódczym, na ten temat rozmawiał też prezydent Andrzej Duda, który w ostatnich miesiącach odwiedził oba główne dowództwa i Sztab Generalny.

17.12.2016 | Poważne zmiany w polskiej armii. Odchodzą kluczowi generałowie
17.12.2016 | Poważne zmiany w polskiej armii. Odchodzą kluczowi generałowieFakty TVN

Autor: KB/mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości