Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, które zmienia regulamin Sądu Najwyższego. W listopadzie sędzia Włodzimierz Wróbel tłumaczył, że zmiana oznaczałaby, że "sami wadliwie powołani sędziowie mogliby wydać we własnej sprawie orzeczenie, które miałoby potwierdzić, że są sędziami Sądu Najwyższego". Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 listopada 2023 r. zmieniające regulamin Sądu Najwyższego.
Jedna ze zmian zakłada zmianę liczby sędziów wymaganą "do podjęcia uchwały pełnego składu Sądu Najwyższego lub składu połączonych izb". Obecnie konieczny jest udział 2/3 wszystkich sędziów, a po zmianie wystarczyć 1/2 sędziów.
"Wystarczą sami wadliwie powołani sędziowie, żeby wydać we własnej sprawie orzeczenie"
Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego, stwierdził w listopadzie, że prezydencki projekt "ma umożliwić osobom wadliwie powołanym do Sądu Najwyższego na stanowiska sędziowskie, zmianę uchwały trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 2020 r., która znacznie utrudniła przejęcie przez polityków pełnej władzy nad Sądem Najwyższym i sądami powszechnymi".
Zobacz też: Prezydent chce zmienić regulamin Sądu Najwyższego. "Kontekst zmian politycznych jest nie bez znaczenia"
Uchwała, o której pisał Wróbel, została wydana 23 stycznia 2020 roku przez trzy izby SN: Karną, Cywilną oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Wynika z niej, że jeśli w składzie Sądu Najwyższego zasiada osoba powołana na sędziego SN na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa, skład jest nieprawidłowo obsadzony.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Justyna M-S/shutterstock