TVN24 | Polska

Para Prezydencka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji SadziMY

TVN24 | Polska

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP, TVN24
Para prezydencka o wizycie w ośrodku rehabilitacji zwierząt
TVN24 Para prezydencka o wizycie w ośrodku rehabilitacji zwierząt

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w piątek udział w sadzeniu drzew na terenie Nadleśnictwa Piotrków w ramach ogólnopolskiej akcji SadziMY. Jak mówił prezydent, "zysków z sadzenia lasów jest wiele, to możliwość wypoczynku, ochrona klimatu". Para prezydencka odwiedziła też ośrodek rehabilitacji dla zwierząt.

Para Prezydencka wspólnie z harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami administracji publicznej i Lasów Państwowych sadziła w piątek drzewa w Nadleśnictwie Piotrków, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. W akcji sadzenia drzew SadziMY brało tam udział około tysiąca osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pierwsza dama: to jest szczególnie ważne teraz, kiedy tak wiele mówi się o ochronie przyrody

- Posadziliśmy dziś, jeśli chodzi o gatunki drzew, sosnę, buk, dąb, a także gatunek biocenotyczny, który służy bioróżnorodności lasu - jarząb pospolity. Dziękujemy Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która już trzy lata temu podjęła nasza inicjatywę i współorganizuje z nami akcję #sadziMY" - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama wskazała, że akcja #sadziMY ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że lasy są dobrem wspólnym, o które wspólnie powinniśmy dbać. - To jest szczególnie ważne teraz, kiedy tak wiele mówi się o ochronie przyrody i ochronie klimatu - zauważyła.

Jak dodała, Polska "wyznacza standardy, jeśli chodzi o gospodarkę leśną". Podkreśliła, że lasy stanowią jedną trzecią powierzchni kraju, a rocznie sadzi się pół miliarda drzew. - To, co jest najważniejsze, to fakt, że polskie lasy są dostępne dla każdego; dla każdego, kto chce odpocząć, zrelaksować się i spędzić czas w bliskim kontakcie z przyrodą - zaznaczyła.

Prezydent: to jest sposób na to, by chronić klimat w lepszy sposób

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w ramach tegorocznej akcji #sadziMY Lasy Państwowe udostępniają milion sadzonek drzew dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby je posadzić.

Podkreślił, że akcja sadzenia lasów to nie tylko tworzenie miejsc rekreacji, ale i działanie na rzecz ochrony klimatu. - To jest sposób na to, by chronić klimat w lepszy sposób. To jest tworzenie zbiorników, w których może być gromadzony dwutlenek węgla, dlatego że drzewa w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla i dzięki temu ten dwutlenek węgla jest magazynowany w przyrodzie. To ma ogromne znaczenie. Doskonale wiemy, że dzisiaj walka z CO2 jest podstawowym zadaniem służącym ochronie klimatu - stwierdził Duda.

Ocenił, że zysków z sadzenia lasów jest wiele: możliwość wypoczynku, czy sprzyjanie ochronie klimatu. - To także jest w przyszłości tworzywo przemysłowe, to także oznacza budowanie bogactwa naszego kraju - dodał prezydent.

Para prezydencka odwiedziła ośrodek rehabilitacji zwierząt

Duda podziękował też uczestnikom akcji, że przy jej okazji zadbano o dwa pomniki znajdujące się na terenie Lasu Wolborskiego - jeden upamiętniający 42 Polaków rozstrzelanych przez Niemców i drugi poświęcony pamięci prawie 600 Polaków narodowości żydowskiej zamordowanych w tych lasach. - W wielu lasach na terenie kraju takie miejsca upamiętnienia bohaterów i ofiar I i II wojny światowej są. Proszę, abyście zawsze o nich pamiętali - mówił.

Prezydent wraz z małżonką spotkali się też z uczestnikami akcji - wręczali im upominki związane z akcją i pozowali do wspólnych zdjęć.

Przed rozpoczęciem akcji #sadziMY para prezydencka odwiedziła Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Kole w Nadleśnictwie Piotrków.

Akcja SadziMY

Akcja SadziMY została zainaugurowana w 2019 r. przez prezydenta Dudę w odpowiedzi na zniszczenia dokonane przez huragan 100-lecia, który wystąpił na terenie Polski w 2017 roku. Huragan był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości