Rozwój sztucznej inteligencji, a także plany Google dotyczące inwestycji w Polsce były tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kierownictwem Google'a i YouTube'a, które odbyło się w poniedziałek w siedzibie Google'a w Kalifornii. - Bardzo ciekawe rozmowy na temat przyszłości, na temat tego, czego możemy się spodziewać, jak wygląda rozwój sztucznej inteligencji - powiedział prezydent polskim dziennikarzom po spotkaniu.
W spotkaniu wzięli udział między innymi prezes YouTube’a Susan Wojcicki i wiceprezes Google'a Kent Walker. Prezydent rozmawiał też z polskimi inżynierami pracującymi dla Google'a.
"Bardzo ciekawe rozmowy na temat przyszłości"
- Witam państwa bardzo serdecznie w miejscu dosyć wyjątkowym, w Dolinie Krzemowej, w siedzibie Google'a, czyli jednym z najbardziej znanych miejsc na świecie, jeżeli chodzi o nowoczesne technologie, jeżeli chodzi o internet w tym najnowocześniejszym tego słowa znaczeniu i sieć w ogóle - powiedział prezydent do polskich dziennikarzy po spotkaniach.
Jak mówił, odbył bardzo ciekawe spotkanie z zarządem Google'a i z prezes YouTube'a Susan Wojcicki. - Bardzo ciekawe rozmowy na temat przyszłości, na temat tego, czego możemy się spodziewać, jak wygląda rozwój sztucznej inteligencji, jak wyglądają plany, które Google ma zamiar realizować, także jeżeli chodzi o inwestycje w Polsce - poinformował prezydent.
- Państwo powiedzieli mi, że zamierzają rozwijać swoje przedstawicielstwo w Polsce, że szukają nowych możliwości rozwojowych w naszym kraju, co bardzo mnie cieszy i uważam, że to bardzo dobra wizyta, bardzo ciekawe rzeczy mogliśmy tutaj zobaczyć - mówił Andrzej Duda.
Prezydent: cieszy mnie, że Polacy znajdują zatrudnienie w tak niezwykle znanej firmie
Zaznaczył, że szczególnie ucieszyło go spotkanie się z polskimi, młodymi inżynierami, którzy tutaj pracują. - Mówili mi, że systematycznie przemieszczają się pomiędzy Doliną Krzemową a Polską - Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, tam, gdzie Google działa w naszym kraju - relacjonował prezydent.
Jak mówił, usłyszał od Polaków pracujących w siedzibie Google'a, że "te kontakty są na bieżąco i że to w zasadzie dla nich jest taka stała wymiana, że bardzo często też bywają tutaj i pracują dla Google'a właśnie nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami takimi, jak sztuczna inteligencja, w tym się specjalizują".
- Bardzo mnie to cieszy, że nasi inżynierowie właśnie w tej tak niezwykle znanej firmie i tak nowoczesnej, znajdują zatrudnienie i są poszukiwanymi kooperantami - oświadczył prezydent.
Prezydent: w Polsce mamy bardzo zdolnych ludzi, nigdy nam ich nie brakowało
Wcześniej w poniedziałek prezydent otworzył zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii, które ma na celu przedstawienie potencjału sektora technologicznego, a także umożliwienie polskim przedsiębiorstwom nawiązania kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami venture capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej. Wzięli w nim udział przedstawiciele takich firm jak Microsoft, Booksy czy DataWalk.
Prezydent, otwierając forum, podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Polska zaczęła się rozwijać niezwykle dynamicznie - wzrost gospodarczy przekracza 5 procent PKB, a prognozy w tym względzie są nadal bardzo optymistyczne.
- Oczywiście, przed chwilą rozmawialiśmy z przedstawicielami firm działających w Polsce o tym, że koszty wzrastają. Wzrastają, bo rosną też oczekiwania płacowe i jest czymś naturalnym, że Polacy dążą do takiej średniej płacy, jaka występuje na Zachodzie - zaznaczył prezydent.
Wyraził przekonanie, że wszelkie inwestycje realizowane w Polce, także inwestycje w ludzi, "znakomicie się zwrócą".
- Mamy w Polsce kapitał, którego nigdy nam nie brakowało i liczę na to, że nigdy nie braknie, a mianowicie bardzo zdolnych ludzi, świetnie przygotowanych, doskonałe kadry naukowe, przygotowujące pracowników branży IT nowych technologii, którzy śmiało mogą konkurować na całym świecie - powiedział prezydent.
Prezydent poinformował, że podczas jego spotkania z przedstawicielami firm działających w Dolinie Krzemowej rozmawiano też o bezpieczeństwie energetycznym naszej części Europy, w tym o dywersyfikacji dostaw gazu. Jak mówił, rozmowa dotyczyła między innymi perspektyw połączenia polskiego gazoportu w Świnoujściu z tym, który Chorwaci budują w tej chwili na wyspie Krk. - W ten sposób chcemy zabezpieczyć energetycznie nie tylko nasze dwa kraje, ale całą naszą część Europy - dodał Andrzej Duda.
Jak podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, w ciągu ostatnich 15 lat wartość inwestycji amerykańskich w Polsce wyniosła 32,3 miliarda dolarów, przynosząc na przestrzeni tych lat 191 tysięcy miejsc pracy.
Autor: ads//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski/KPRP