TVN24 | Polska

Prezydent: wiele działań jest prowadzonych, by skłócić narody Polski i Białorusi

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24, PAP
Prezydent: wiele działań jest prowadzonych po to, żeby skłócić narody Polski i Białorusi
TVN24Prezydent: wiele działań jest prowadzonych po to, żeby skłócić narody Polski i Białorusi

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą na Podlasiu. Odwiedził między innymi Bielsk Podlaski. - Jest prowadzonych wiele działań, by skłócić narody polski i białoruski. Uważam, że wielkim zadaniem prezydenta RP jest, aby przeciwdziałać tego typu próbom – mówił przed spotkaniem z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowej wizyty na Podlasiu odwiedził między innymi Klasztor Prawosławny Świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce. Prezydenta powitał zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej w Polsce arcybiskup Sawa. "Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Klasztorze Prawosławnym Świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce. Prezydenta powitał Jego Eminencja Ks. Metropolita Sawa" – napisała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

Prezydent w Zaleszanach i Bielsku Podlaskim

Następnie prezydent odwiedził wieś Zaleszany, która w 1946 roku została spalona przez oddział Romualda Rajsa "Burego". Od kul i w ogniu zginęło tam 16 prawosławnych mieszkańców miejscowości, w tym dzieci. Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem ofiar.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził między innymi wieś ZaleszanyTVN24

Prezydent: wiele działań jest prowadzonych po to, żeby skłócić narody Polski i Białorusi

W dalszej kolejności prezydent udał się do Bielska Podlaskiego, gdzie złożył wizytę w II Liceum Ogólnokształcącym z Narodowym Językiem Białoruskim i spotkał się z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce.

W wypowiedzi dla mediów przed spotkaniem prezydent przypomniał, że w ubiegły piątek w Warszawie spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską oraz trzema przedstawicielkami mniejszości polskiej na Białorusi, które w ostatnim czasie przetrzymywane były w białoruskim areszcie, ale staraniem między innymi polskich władz zostały zwolnione i od 25 maja przebywają w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z działaczkami polskiej mniejszości narodowej na BiałorusiMarek Borawski/KPRP

Pytanie o Terleckiego bez odpowiedzi

Nawiązując do poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce, prezydent zapowiedział, że rozmowa będzie dotyczyła obecnej sytuacji na Białorusi. - Wiele działań jest prowadzonych po to, żeby skłócić nasze społeczeństwa i narody, a przecież jesteśmy wszyscy razem obywatelami jednej Rzeczypospolitej i chciałbym bardzo, żebyśmy do tej sytuacji nie dopuścili – powiedział. - Uważam, że jest wielkim zadaniem prezydenta RP, aby przeciwdziałać tego typu próbom, aby pewne rzeczy pokazywać i nazywać po imieniu – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent został zapytany w tym kontekście o internetowy komentarz wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego dotyczący liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, ale pytanie to pozostało bez odpowiedzi.

Prezydent: wiele działań jest prowadzonych po to, żeby skłócić narody Polski i Białorusi
Prezydent: wiele działań jest prowadzonych po to, żeby skłócić narody Polski i BiałorusiTVN24

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości