Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział w TVN24, że "w okresie, kiedy mamy inflację, kiedy grozi nam, że wiele przedsiębiorstw może mieć kłopoty, kiedy potrzebujemy modernizować gospodarkę, uporządkowanie sfery sądownictwa jest strategicznie ważne". Podkreślał, że potrzebne są nam pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy, a ich otrzymanie to "polska racja stanu".
Polsce wciąż nie wypłacono pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Aby to się stało, konieczne jest spełnienie warunków dotyczących praworządności stawianych przez Komisję Europejską.
Prezes Związku Banków Polskich: pieniądze z KPO to polska racja stanu
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, mówił w środę rano w TVN24 o znaczeniu środków z unijnego funduszu. - Pieniądze są nam bardzo potrzebne, potrzebne nam są też bardzo dobre relacje z Unią Europejską. Unia Europejska i nasza stabilna, konstruktywna obecność w Unii Europejskiej to jest kwestia naszej wiarygodności - powiedział.
Wyjaśniał, że "nasza wiarygodność mocno rzutuje na koszty obsługi długu, nasza wiarygodność mocno rzutuje na możliwość realizacji inwestycji, których bardzo potrzebujemy - inwestycji rozwojowych, modernizacyjnych".
- To nie jest kwestia tylko i wyłącznie obecności inwestorów zagranicznych. Nasza stabilność w tym względzie, stabilność wokół sądownictwa, jest ważna także dla inwestycji wewnątrzkrajowych, które są bardzo niskie. W okresie, kiedy mamy inflację, kiedy grozi nam, że wiele przedsiębiorstw może mieć kłopoty, kiedy potrzebujemy modernizować gospodarkę, uporządkowanie tej sfery jest strategicznie ważne - podkreślił Pietraszkiewicz.
Jak mówił, "pieniądze unijne to racja stanu, dobre relacje (z UE - red.) to także polska racja stanu". - Musimy znaleźć kilka obszarów, które naprawdę ustabilizujemy. My wiemy, jakie to są obszary. One muszą być ustabilizowane po to, żebyśmy się rozwijali spokojnie i żebyśmy mogli skutecznie zwalczać inflację i umacniać naszą walutę - stwierdził gość TVN24.
Pietraszkiewicz: wakaty w RPP to bardzo poważny problem
Pietraszkiewicz był pytany o nagraną na sopockim molo rozmowę kobiety z prezesem NBP Adamem Glapińskim. Glapiński w czasie tej rozmowy zapowiedział możliwą podwyżkę stóp procentowych.
- Ja odnoszę się zawsze do ostateczniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Taki komentarz w jednym i drugim miejscu może rzadko, ale zdarzał się też w przeszłości. Nie powinien być nadmiernie eksponowany, aczkolwiek wiele osób było zbulwersowanych - powiedział.
On sam - dodał -"był w gronie zaskoczonych". - Ale traktuję to z pewnym uśmiechem. Dla mnie najważniejsze są komunikaty RPP - powtórzył.
Podkreślił, że "bardzo poważnym problemem" są wakaty w RPP. - Wakaty mnie dziwią i to powinno być jak najszybciej usunięte. Ważne, żeby w RPP było jak najwięcej profesjonalistów, ludzi znających się na gospodarce i ludzi, którzy będą bardzo poważne traktować konstytucyjne obowiązki RPP i NBP - mówił prezes Związku Banków Polskich.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24