TVN24 Biznes | Z kraju

Adam Glapiński skomentował swoją wypowiedź na molo w Sopocie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
Rzeczpospolita, TVN24 Biznes
Kotecki: oczekuję, że prezes NBP Adam Glapiński wytłumaczy nam swoją wypowiedź na molo w Sopocie
Kotecki: oczekuję, że prezes NBP Adam Glapiński wytłumaczy nam swoją wypowiedź na molo w SopocieTVN24
wideo 2/5
TVN24Kotecki: oczekuję, że prezes NBP Adam Glapiński wytłumaczy nam swoją wypowiedź na molo w Sopocie

Adam Glapiński skomentował swoją rozmowę z działaczką Agrounii na molo w Sopocie. Prezes Narodowego Banku Polskiego podczas rozmowy mówił między innymi o wysokości kolejnych, ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Spotkało się to z zarzutami o przekroczenie kompetencji przez Glapińskiego. Teraz prezes NBP odniósł się do tej tezy w opinii dla "Rzeczpospolitej".

16 lipca na profilu Agrounii na Facebooku pojawiło się nagranie, na którym było widać, jak działaczka tej organizacji zaczepia podczas spaceru na molo w Sopocie prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej Adama Glapińskiego. W tej rozmowie szef banku centralnego mówił m.in. o wysokości stóp procentowych NBP. - W tej chwili mamy najwyższe stopy procentowe i najwyższą inflację 15,5 (procent - red.) - zwracał uwagę Glapiński. Dopytywany, czy nie będzie dalszych podwyżek, wskazał, że "jeśli będzie, to jedna, 0,25".

Adam Glapiński odniósł się do wypowiedzi na molo w Sopocie

Do tej wypowiedzi odniósł się Adam Glapiński w komentarzu opublikowanym w "Rzeczpospolitej". Komentarz stanowi polemikę z byłą prezes NBP Hanną Gronkiewicz-Waltz, z którą dziennik przeprowadził wywiad na początku sierpnia br. W ocenie byłej prezydent Warszawy i byłej prezes NBP Glapiński przekroczył kompetencje podczas rozmowy z działaczką Agrounii na molo w Sopocie.

"Komentarz wygłoszony przez prezesa NBP odzwierciedlał jego ówczesną opinię na temat przyszłej ścieżki stóp procentowych, pod warunkiem kształtowania się sytuacji gospodarczej zgodnie z ówczesnymi oczekiwaniami" - napisał Adam Glapiński w komentarzu dla "Rz" w odniesieniu do tej tezy postawionej przez byłą prezes NBP.

Dodał przy tym, że "wypowiadanie się publiczne przez członków RPP i prezesa NBP, w tym w zakresie opinii dotyczących polityki pieniężnej, jest standardową praktyką występującą od lat zarówno w Polsce, jak i za granicą".

Kiedy kolejna decyzja RPP?

W związku z wysoką inflacją od października 2021 roku obserwujemy również podwyżki stóp procentowych. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. Po lipcowej podwyżce stóp, główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent.

Czytaj także: Raty kredytów. WIBOR trzymiesięczny w górę

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września. Jak wynika z aktualnego harmonogramu, posiedzenie zaplanowane na 23 sierpnia będzie niedecyzyjne.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Agrounia, TVN24

Pozostałe wiadomości