Komisja Wenecka skompromitowała się przeciekiem - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem Białystok prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że jego zdaniem treść projektu opinii jest "absurdalna w sensie prawnym".
Prezes Prawa i Sprawiedliwości był w czwartek na Podlasiu, gdzie wspierał kampanię kandydatki PiS do Senatu Annę Marię Anders. Wybory uzupełniające są konieczne w okręgu nr 59, bo wybrany tam na senatora Bohdan Paszkowski (PiS) został po jesiennych wyborach wojewodą podlaskim.
Kaczyński: Komisja Wenecka się skompromitowała
Wieczorem Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Polskiemu Radiu Białystok. Odniósł się w nim m.in. do Komisji Weneckiej, która za kilka dni wyda opinię ws. przepisów dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.
Prezes PiS stwierdził, że Komisja skompromitowała się przeciekiem i - jego zdaniem - wcale nie ocenia sytuacji w danym kraju z punktu widzenia prawa. Dodał, że treść projektu opinii wskazuje, że jest instytucją o bardzo wyraźnym nastawieniu politycznym.
Kaczyński podkreślił, że stanowisko Komisji Weneckiej nie jest wiążące dla strony polskiej. - To są tylko opinie o charakterze doradczym, czy nawet mniej niż doradczym i w żadnym razie nas nie obowiązują - ocenił.
Komisja Wenecka sprawdza Polskę
Z wnioskiem do Komisji Weneckiej o opinię w sprawie nowelizacji ustawy o TK z czerwca 2015 r. wystąpił w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. Przedstawiciele Komisji odwiedzili Warszawę na początku lutego.
W projekcie opinii, który wyciekł do mediów, Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK. Komisja wita z uznaniem fakt, że wszyscy polscy rozmówcy wyrażali przywiązanie do Trybunału jako gwaranta nadrzędności konstytucji w Polsce. Jednak dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka - stwierdzono. Dodano też m.in., że konieczne jest znalezienie rozwiązania obecnego konfliktu wokół składu TK.
W czwartek polskie MSZ wystąpiło do Komisji Weneckiej z wnioskiem o przełożenie wydania opinii o TK na następne, czerwcowe posiedzenie, na co jednak nie zgodziła się Komisja. Opinia zostanie zaprezentowana na sesji 11 i 12 marca.
Autor: pk / Źródło: Polskie Radio Białystok, PAP