Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.
W informacji przekazanej mediom podano, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar we wtorek odwołał prezes Sądu Okręgowego w Warszawie sędzię Joannę Przanowską-Tomaszek oraz wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie: sędzię Patrycję Czyżewską, sędzię Małgorzatę Kanigowską-Wajs, sędziego Radosława Lenarczyka i sędzię Agnieszkę Sidor-Leszczyńską.
"Przesłanką odwołania Prezesa i Wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie jest pominięcie udziału samorządu tworzonego przez ogół sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie w ich wyborze na stanowisko prezesa i wiceprezesa sądu. Kolejną przesłanką jest apel podpisany przez 129 sędziów o odwołanie kierownictwa Sadu Okręgowego w Warszawie. W treści apelu podniesiono, że Prezes Sądu Okręgowego nie respektowała orzeczeń sądowych dotyczących przywracania do orzekania zawieszonych sędziów, a sam Sąd Okręgowy w Warszawie jest nieudolnie zarządzany. Ponadto wskazano, iż obecne kierownictwo Sądu nie reprezentuje sędziów orzekających w tym sądzie ani nie zapewnia konstytucyjnych standardów w tym zakresie" - napisano w komunikacie resortu.
"Ponadto decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu sędziów: Joanny Przanowskiej-Tomaszek, Małgorzaty Kanigowskiej-Wajs, Radosława Lenarczyka, Agnieszki Sidor-Leszczyńskiej została uzasadniona podpisaniem przez ww. sędziów list poparcia sędziów kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa (nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z dnia 8.12.2017 r.)" - dodano.
"Dodatkową przesłanką odwołania sędziów: Joanny Przanowskiej-Tomaszek, Patrycji Czyżewskiej, Małgorzaty Kanigowskiej-Wajs, Agnieszki Sidor-Leszczyńskiej jest ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z dnia 8.12.2017 r. przy czym nastąpiło to w sytuacji, w której – co najmniej od 19.11.2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że Krajowa rada Sądownictwa ukształtowana ustawą z dnia 8.12.2017 r., nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej" - przekazano.
Jak dodano, "Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o odwołaniu Kierownictwa Sądu Okręgowego w Warszawie po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu oraz z opiniami podjętymi przez Kolegium sądu podczas posiedzenia 15.07.2024 r." - oświadczono.
Jednocześnie zaznaczono, że "Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie negatywnie zaopiniowało odwołanie z funkcji wiceprezesa Sadu Okręgowego w Warszawie sędziego Marcina Rowickiego".
Odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych
W innym komunikacie resortu podano, że "Minister Sprawiedliwości 16.07.2024 r. po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych z okręgu właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie".
Wśród odwołanych są: - Prezes Iwona Strączyńska i wiceprezes Radosław Kopeć z Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim; - Prezes Maksymilian Wesołowski z Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie; - Prezes Łukasz Kluska z Sądu Rejonowego w Pruszkowie; - Prezes Joanna Pąsik i wiceprezesi Stanisław Gradus-Wojciechowski i Żaneta Seliga-Kaczmarek z Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie; - Prezes Anna Jagodzińska-Bajkowska i wiceprezes Piotr Sysik z Sądu Rejonowego dla Warszawy – Żoliborza w Warszawie.
Bodnar: od początku mojego urzędowania systematycznie dokonuję zmian kadrowych w wymiarze sprawiedliwości
O kwestie odwołań sędziów Bodnar był pytany na środowej konferencji prasowej. - Proszę zauważyć, że od początku mojego urzędowania, od grudnia, systematycznie dokonuję zmian kadrowych w wymiarze sprawiedliwości, zwłaszcza na stanowisku prezesów sądów. Za każdym razem zwracam się do kolegium sądu o wyrażenie zgody na odwołanie prezesów danego sądu - powiedział.
- Jeżeli taka zgoda jest uzyskana, to następnie wysyłam pismo do danego zgromadzenia ogólnego sędziów, aby wskazało kandydatów na przyszłych prezesów tego sądu. Zazwyczaj wskazywanych jest dwóch, trzech kandydatów. I tak, można powiedzieć, dokonujemy tej zmiany, odpowiadając w dużej części na różnego rodzaju postulaty, zarzuty, także dotyczące zarządzania poszczególnymi sądami, które są przedstawiane przez środowiska sędziowskie - kontynuował.
Jak mówił, "na początku był Szczecin, później Poznań, Kraków, niedawno Rzeszów, Krosno, Olsztyn". - Wcześniej był Sąd Apelacyjny w Warszawie, tam był prezesem pan Piotr Schab, a teraz sąd okręgowy i sądy rejonowe warszawskie. Jeszcze wcześniej był Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi - mówił.
- Akurat tak się zbiegło w czasie, że w tym czasie kolegium sądu podjęło decyzje pozwalające na odwołanie tych prezesów sądu. Co ciekawe, nie wszystkich, co do niektórych sędziowie uznali, że mają oni do nich zaufanie - dodał.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP