Wielki czerwono-biały wiatrak z tysiąca balonów stanął przed kancelarią premiera w Warszawie. To element promujący akcję Greenpeace "Czysta energia receptą na kryzys". Ekolodzy chcą, by rząd w polityce energetycznej zwrócił większą uwagę na ochronę środowiska.
W ramach happeningu ekolodzy przynieśli wiatrak wykonany z biało-czerwonych balonów, symbolizujący elektrownię wiatrową. Przecięcia wstęgi, otwierającego happening, dokonał jeden z ekologicznych działaczy, który miał na głowie maskę przedstawiającą twarz z wizerunkiem premiera Donalda Tuska.
Petycja z 10 tys. podpisów
Ekolodzy przekazali do Kancelarii Rady Ministrów petycję z podpisami ponad 10 tys. osób, w której domagają się zmian w dokumencie przygotowanym przez resort gospodarki. Chodzi o dokument „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku".
Ekolodzy i obywatele, którzy podpisali petycję, domagają się "aby premier Tusk postawił na czystą energię i trzymał się jak najdalej od energii atomowej" - mówiła dziennikarzom Magdalena Zowsik z Greenpeace. Sprzeciwiają się też powiększaniu udziału węgla w bilansie energetycznym.
Poprawa ochrony środowiska
Dokument rządowy określa podstawowe kierunki polityki energetycznej. Są nimi: poprawa efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii, dywersyfikacja wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energetyki jądrowej, rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw, rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii oraz ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko.
Postuluje również przygotowanie infrastruktury dla energetyki jądrowej i zapewnienie warunków inwestorom dla wybudowania i uruchomienia elektrowni jądrowych opartych na bezpiecznych technologiach.
Happening bez incydentów
Zgodnie z „Polityką energetyczną Polski do 2030 roku" udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu w Polsce ma wzrosnąć do 15 proc. w 2020 roku i 20 proc. w roku 2030. Planowane jest także osiągnięcie w 2020 roku 10 proc. udziału biopaliw w rynku paliw.
Happening odbywał się przed budynkiem kancelarii premiera, po drugiej stronie ulicy. Ochrona budynku nie reagowała na akcję ekologów.
eko
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24