Premier wzywa szefa KNF do powrotu z zagranicy. Spotkają się w środę

TVN24

Aktualizacja:
Premier wezwał szefa KFN w związku z doniesieniami "Gazety Wyborczej"tvn24
wideo 2/4

Premier wezwał do natychmiastowego powrotu z zagranicy szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała na antenie TVN24 Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu. To reakcja na wtorkowy artykuł dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy donoszą, że szef KNF Marek Chrzanowski miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że w środę rano Morawiecki spotka się z Chrzanowskim w KPRM.

We wtorkowym wydaniu "Gazety Wyborczej" ukazał się artykuł pt. "40 milionów i nie będzie kłopotów". Dziennikarze publikują nagranie fragmentu rozmowy, w której szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski miał zaoferować układ właścicielowi Getin Noble Bank Leszkowi Czarneckiemu - przychylność za 40 milionów złotych.

Spotkanie w środę

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował na Twitterze, że "Mateusz Morawiecki wezwał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na spotkanie w środę rano szefa KNF". W rozmowie - jak dodał Dworczyk - weźmie udział również koordynator służb specjalnych minister Mariusz Kamiński.

Premier wzywa szefa KNF do złożenia wyjaśnień

- Póki co mamy doniesienia medialne, ale prezes Rady Ministrów zwrócił się do służb i prokuratury o podjęcie szybkich, zdecydowanych działań w celu sprawdzenia i wyjaśnienia informacji, które pojawiły się w mediach - poinformowała wcześniej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Dodała, że "premier wezwał szefa Komisji Nadzoru Finansowego do złożenia natychmiastowych wyjaśnień".

Pytana, czy dojdzie do bezpośredniego spotkania Mateusza Morawieckiego z szefem KNF odparła, że "przewodniczący KNF przebywa obecnie za granicą, został wezwany przez premiera do natychmiastowego powrotu".

- Jeśli zarzuty wskazane przez dziennikarzy potwierdzą się w części lub całości, wobec odpowiedzialnych osób zostaną wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa - zapewniła.

"Na ten temat chętnie wypowiem się już w kraju"

Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF, opublikował we wtorek na Twitterze zdjęcie, na którym widać go w studiu singapurskiego radia.

"Rozmawiamy o polskiej gospodarce i współpracy z Singapurem dot. FinTech (Financial Technology). O sprawy bieżące nie pytano ;-) Dlatego na ten temat chętnie wypowiem się już w kraju" (pisownia oryginalna - red.) - napisał Chrzanowski.

"Problem, który trzeba wyjaśnić"

Wcześniej, we wtorek rano, Dworczyk mówił we w radiu RMF FM, że "jest to oczywiście problem, który trzeba wyjaśnić". - Stąd działania podjęte przez premiera. Oczywiście, jeżeli potwierdziłyby się doniesienia medialne, ta sprawa zostanie wyjaśniona i zostaną wyciągnięte konsekwencje, nie będzie żadnej taryfy ulgowej - zapowiedział.

Dodał, że obecnie rządzący "tym różnią się od poprzedników, że nie zamiatają takich spraw pod dywan".

Marek Chrzanowski we wtorek po godzinie 15 poinformował, że złożył rezygnację z funkcji szefa KNF.

DONIESIENIA "GW" KOMENTOWAŁ TEŻ W "ROZMOWIE PIASECKIEGO" ANDRZEJ DERA >

Autor: ads/adso / Źródło: TVN24, tvn24.pl, RMF FM, Gazeta Wyborcza

Raporty: