TVN24 | Polska

Premier Mateusz Morawiecki o "trzeciej wojnie światowej". Rzecznik KE: nie ma miejsca na retorykę wojenną

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Rzecznik Komisji Europejskiej na temat słów Morawieckiego o "trzeciej wojnie światowej"
Rzecznik Komisji Europejskiej na temat słów Morawieckiego o "trzeciej wojnie światowej"European Commission
wideo 2/8
European CommissionRzecznik Komisji Europejskiej na temat słów Morawieckiego o "trzeciej wojnie światowej"

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer komentował w poniedziałek słowa premiera o "trzeciej wojnie światowej", jakie padły w wywiadzie dla "Financial Times". - Unia Europejska jest projektem pokojowym i od 68 lat udaje nam się go realizować z powodzeniem. Nie ma mowy o retoryce wojennej - powiedział. Wcześniej premiera tłumaczyli rzecznik rządu Piotr Mueller i szef KPRM Michał Dworczyk.

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Financial Times" zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając pistolet do głowy". "Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli ją rozpoczną, będziemy bronić naszych praw każdą bronią, jaka jest w naszej dyspozycji" - powiedział szef rządu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rzecznik KE: nie ma mowy, by prowadzona była retoryka wojenna

O komentarz do tej wypowiedzi poproszony został rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. - Nie odnosimy się do wywiadów medialnych - przekazał.

Dodał przy tym, że "Unia Europejska jest projektem pokojowym i od 68 lat udaje się go realizować z powodzeniem". - Nie ma mowy, by między państwami członkowskimi i instytucjami prowadzona była retoryka wojenna - powiedział rzecznik.

Rzecznik Komisji Europejskiej na temat słów Morawieckiego o "trzeciej wojnie światowej"
Rzecznik Komisji Europejskiej na temat słów Morawieckiego o "trzeciej wojnie światowej"European Commission

Rzecznik rządu: to hiperbola, nie należy tego odbierać dosłownie

Do słów Morawieckiego odniósł się także rzecznik rządu Piotr Mueller. - To typowa sytuacja, kiedy używa się hiperboli. To zabieg stosowany w różnych sytuacjach i nie należy tego odbierać dosłownie - powiedział.

Jego zdaniem "robienie z tych słów przekonania o tym, że grozi nam jakakolwiek wojna, jest nadużyciem". - To hiperbola, zabieg retoryczny - stosowany w wywiadach, w literaturze. Nie wyciągałbym takich wniosków, jakie próbuje wyciągnąć opozycja - dodał.

Mueller przekonywał, że wypowiedź premiera "to nie jest żadne zaognianie konfliktu". - Mamy w tej chwili z Unią nie najłatwiejsze relacje, ale one są nadal w ramach wspólnoty, rodziny. Oczywiście część instytucji unijnych nadużywa swoich kompetencji, mówiąc wprost: przekracza te kompetencje - ocenił. - O tym mówimy, że jeżeli chcemy żyć w rodzinie europejskiej w spokojny sposób, musimy przestrzegać wspólnych zasad. A niektóre unijne instytucje tych zasad nie przestrzegają - podkreślił rzecznik rządu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk i Terlecki o słowach premiera >>>

Rzecznik rządu o słowach premiera: to hiperbola
Rzecznik rządu o słowach premiera: to hiperbolaTVN24

Dworczyk: Polska jest traktowana niesprawiedliwie. O tym trzeba mówić twardymi słowami

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podkreślał, że "tylko osoby, które mają złą wolę, mogą dosłownie odbierać tego rodzaju wypowiedzi". - Często mówiąc o napięciach, czy napięciach w rodzinie, mówimy na to, że to jak trzecia wojna światowa albo że sprawa została postawiona na ostrzu noża - dodał.

- Rzeczywistość jest taka, że mamy do czynienia z bardzo ostrym konfliktem. Polska jest traktowana bardzo niesprawiedliwie przez niektórych urzędników unijnych ze względów politycznych. Premier Morawiecki wprost o tym mówi. O tym trzeba mówić prosto, twardymi słowami. Dotarcie z przekazem o prawdzie jest szalenie istotne - ocenił Dworczyk.

Dworczyk: Polska jest traktowana niesprawiedliwie. O tym trzeba mówić twardymi słowami
Dworczyk: Polska jest traktowana niesprawiedliwie. O tym trzeba mówić twardymi słowamiTVN24

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: European Commission

Pozostałe wiadomości