TVN24 | Polska

Tusk o słowach premiera: świat zdębiał. Terlecki: to taka metafora, o wojnie nie ma mowy

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Terlecki o słowach premiera: To taka metafora. O wojnie nie ma mowy
Terlecki o słowach premiera: To taka metafora. O wojnie nie ma mowyTVN24
wideo 2/11
TVN24Terlecki o słowach premiera: To taka metafora. O wojnie nie ma mowy

Premier Mateusz Morawiecki oskarżał Brukselę o "przystawianie pistoletu do głowy" Polsce i zastanawiał się, "co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową". - To taka metafora. Oczywiście nie chcemy dużej awantury z Unią, ale też nie będziemy łatwo ustępować - skomentował Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu z PiS. Lider PO Donald Tusk napisał w internecie, że "w polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść".

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Financial Times" zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając pistolet do głowy". "Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli ją rozpoczną, będziemy bronić naszych praw każdą bronią, jaka jest w naszej dyspozycji" - powiedział szef rządu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Terlecki: To taka metafora. O wojnie nie ma mowy

O słowa premiera dziennikarze pytali w poniedziałek w Sejmie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego z PiS.

- To taka metafora. Oczywiście nie chcemy dużej awantury z Unią, ale też nie będziemy łatwo ustępować - powiedział. Zaznaczył, że "o wojnie nie ma mowy, ale jest pewien konflikt".

Terlecki o słowach premiera: To taka metafora. O wojnie nie ma mowy
Terlecki o słowach premiera: To taka metafora. O wojnie nie ma mowyTVN24

Tusk: głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk skomentował na Twitterze wypowiedź premiera Morawieckiego. Napisał, że "świat zdębiał" po słowach premiera. "W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść" - dodał.

Na ten wpis odpowiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. "Brzydka zawiść. Premier Mateusz Morawiecki przedstawia swój punkt widzenia w Financial Times, a przewodniczący Tusk kleci kolejne pełne jadu tweety" - napisał.

Krytyczny wobec premiera był też Borys Budka, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej. "Smutny to czas, gdy premier odpowiedzialny za rozpętanie konfliktu z naszymi partnerami w UE porównuje go do światowych wojen. Wydaje się, że więcej powagi miał w sobie Franek Dolas niż bankier z Nowogrodzkiej" - stwierdził.

Śmiszek: premier biega jak kurczak bez głowy i wywołuje kolejne konflikty

Krzysztof Śmiszek z Lewicy powiedział w rozmowie z reporterką TVN24, że "Anglicy mają takie powiedzenie, że ktoś biega jak kurczak bez głowy". - Dzisiaj mam wrażenie, że pan premier biega po Europie jak kurczak bez głowy. Bez pomysłu, bez planu, tylko po to, by wywoływać kolejne wojny i podsycać konflikt z instytucjami. To do niczego konkretnego nas nie doprowadzi. Zawsze na końcu Unia ma silniejsze karty - podkreślił.

Śmiszek: premier biega jak kurczak bez głowy i wywołuje kolejne konflikty
Śmiszek: premier biega jak kurczak bez głowy i wywołuje kolejne konfliktyTVN24

Gowin: premier przez takie wypowiedzi bardzo osłabia pozycję negocjacyjną Polski

Zdaniem Jarosława Gowina, prezesa Porozumienia premier Morawiecki "pręży muskuły" przed Komisją Europejską. - To rzecz bezdyskusyjna, że rząd musi się wycofać z ustawy o Izbie Dyscyplinarnej. Pod naciskiem TSUE, chociaż przedstawiciele rządu mówią, że są niezadowoleni z funkcjonowania tej izby - powiedział.

- Eskalowanie napięcia przez takie wypowiedzi bardzo osłabia pozycję negocjacyjną Polski. Pan premier z całą pewnością prowadzi do usztywnienia podejścia Unii Europejskiej - podkreślił Gowin. Zaznaczył, że pieniądze z Funduszu Odbudowy powinny już "pracować dla Polski", a między innymi przez takie słowa nadal nie zostały nam przekazane.

Gowin: przez takie wypowiedzi premier bardzo osłabia pozycję negocjacyjną Polski
Gowin: przez takie wypowiedzi premier bardzo osłabia pozycję negocjacyjną PolskiTVN24

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości