Premier Indii Narendra Modi spotkał się z Donaldem Tuskiem. Podczas wspólnej konferencji obaj zaznaczyli, że relacje między Indiami a Polską są "coraz lepsze". Premierzy poinformowali, że status między krajami zostanie podniesiony do "partnerstwa strategicznego". Po południu Modi ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. Szef indyjskiego rządu chce się też spotkać z byłym wicepremierem i byłym ministrem finansów Leszkiem Balcerowiczem, a także z przedstawicielami firm IT i sportowcami. To pierwsza wizyta premiera Indii od 45 lat.
W środę premier Indii Narendra Modi przyleciał do Polski. Wizyta premiera Modiego ma miejsce w roku 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie. Poprzednia wizyta szefa rządu w Delhi w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai.
W czwartek, w drugim dniu swojego pobytu w Polsce, szef indyjskiego rządu ma zaplanowane spotkania polityczne na najwyższym szczeblu. O godzinie 10 przyjechał do gmachu KPRM na spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem.
Podczas wspólnej konferencji Donald Tusk zaznaczył, że Polska i Indie wyniosły swoje relacje do poziomu partnerstwa strategicznego. - Nie chodzi tylko o słowa. Za tym kryje się nasza determinacja i gotowość do współpracy na bardzo wielu polach - powiedział premier.
Dodał, że on i szef rządu Indii wyjaśnili swe stanowiska w sprawach, które "emocjonują dziś cały świat". - Bardzo się cieszę, że pan premier potwierdził gotowość swojego osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe, szybkie zakończenie wojny. Jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą tutaj odegrać bardzo poważną i pozytywną rolę - powiedział Tusk.
Zaznaczył, że ta deklaracja nabiera szczególnego znaczenia w związku z tym, że kilkanaście godzin premier Indii będzie gościł w Kijowie. - Co do tej wizyty wszyscy mamy przekonanie, że może mieć też historyczny charakter - oświadczył szef polskiego rządu. Polski premier podkreślał tradycyjnie dobre relacje pomiędzy Indiami i Polską oraz brak konfliktu interesów.
Premier zaznaczył, że historia nauczyła oba narody jak ważne jest "szanowanie reguł, granic, integralności terytorialnej, suwerenności państw, rządów prawa". Wskazywał, że cały świat podziwia Indie za "niezmiennie demokratyczny charakter rządów", co - jak zauważył - nie jest czymś powszechnym w tamtej części świata.
Tusk: ta wizyta może mieć historyczny charakter
- Co do tej wizyty wszyscy mamy przekonanie, że może mieć też historyczny charakter. Widzimy wzrosty wymiany handlowej między Polską a Indiami i to w bardzo różnych wymiarach. Nieprzypadkowo rozmawialiśmy o intensyfikacji naszej współpracy, jeśli chodzi o przemysły obronne. Mamy tutaj bardzo wiele wspólnych możliwości takiej autentycznej synergii. Jesteśmy gotowi jako Polska uczestniczyć w modernizacji sprzętu wojskowego - powiedział Tusk.
Zaznaczył, że cieszy się z bliskiej współpracy także w obszarze nowych technologii. - Indie są liderem na świecie, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, o wykorzystywanie tych najnowocześniejszych efektów ludzkiej myśli, także w przemyśle obronnym. Cieszę się, że będziemy mogli tutaj blisko współpracować. Dziękuję za zaproszenie dla Polaków, dla polskich firm, polskich naukowców do Indii. Na pewno z tego zaproszenia skorzystamy - mówił szef polskiego rządu.
Ponadto szef polskiego rządu poinformował premiera Indii o nowej polskiej polityce wizowej, która - jak stwierdził - "polega na przywróceniu pewnego porządku". - Dziękuje za zrozumienie tych działań, nie są one w żaden sposób wymierzone w Indie czy obywateli indyjskich - zapewnił Tusk.
Premier Indii: nasze relacje nabiorą nowego kierunku
Premier Indii rozpoczął swoje przemówienie od podziękowań dla polskiego rządu i wszystkich Polaków. - Mam takie szczęście, że przyjeżdżam z tą wizytą na samym początku mojej trzeciej kadencji. Naród indyjski nigdy nie zapomni wielkoduszności serca i wysiłku, jakie Polska okazała nam w 2022 roku, pomagając indyjskim studentom, którzy utknęli w Ukrainie ze względu na konflikt - powiedział Modi.
Modi zaznaczył, że "relacje między Indiami i Polską opierają się na wspólnych wartościach, takich jak demokracja i praworządność". - Dzisiaj udało nam się również określić szereg różnych nowych inicjatyw, dzięki którym te relacje nabiorą nowego kierunku. Nasze dwa demokratyczne kraje powinny stawiać na wymianę międzyparlamentarną - mówił szef indyjskiego rządu.
Modi odniósł się także do konfliktów w Ukrainie i "całym regionie Azji Zachodniej", które "budzą poważne zaniepokojenie". - My głęboko wierzymy, że nie ma takiego konfliktu, który można rozstrzygnąć na polu walki. Niewinni tracą życie w każdym kryzysie, co jest ogromnym wyzwaniem dla całej ludzkości. Właśnie dlatego wspieramy dialog oraz wysiłki dyplomatyczne na rzecz przywrócenia pokoju oraz stabilności możliwie jak najszybciej - powiedział.
Premier Indii mówił też, że "Polska jest światowym liderem w obszarze przetwórstwa żywności". - Chcielibyśmy więc, by polskie firmy znalazły się w tzw. wielkich targach żywności, które w tej chwili powstają w Indiach - zaznaczył.
Jak mówił premier Modi, "urbanizacja w Indiach nabiera coraz szybszego tempa, co również otwiera kolejne szanse na współpracę na przykład przy oczyszczalniach ścieków, gospodarce odpadami stałymi czy infrastrukturze miejskiej". - Technologie czystego węgla, zielonych, odnawialnych źródeł energii czy sztuczna inteligencja, to kolejne wspólne priorytety dla obu naszych krajów. Zapraszamy polskie firmy do przyłączenia się do inicjatywy "Make in India", niech produkują w Indiach dla całego świata - powiedział szef indyjskiego rządu.
- Indie mają wiele osiągnięć w zakresie technologii finansowej, farmaceutycznej, czy branży kosmicznej. Z radością podzielimy się zatem naszymi doświadczeniami w tych obszarach z Polską. Ścisła współpraca w zakresie przemysłów obronnych jest symbolem naszego wzajemnego zaufania. Będziemy dalej wzmacniać tę współpracę - zapewnił Modi.
Modi spotka się z prezydentem
Na godzinę 14 planowana jest wizyta Modiego w Belwederze, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.
Tego samego dnia - jak poinformowała indyjska ambasador - premier Modi spotkać ma się też z przedstawicielami polskich firm działających także w Indiach - w tym przedsiębiorstw z branży IT.
Ma też w planach spotkanie z kapitanami męskiej i żeńskiej drużyny kabaddi - jednego z najstarszych i najpopularniejszych sportów w Indiach. Finały ligi oglądane są przez 100 milionów widzów. Polacy są w tym sporcie mistrzami Europy, na koncie mają też wygraną z mistrzami świata - Iranem - w czasie World Cup 2016.
Premier Indii spotka się z Balcerowiczem
Także na czwartek, jak przekazała ambasador Indii, premier Modi ma zaplanowane spotkanie z byłym wicepremierem i byłym ministrem finansów, ekonomistą Leszkiem Balcerowiczem.
Po wizycie w Polsce premier Indii uda się do Kijowa, gdzie w piątek będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kancelaria Modiego podkreśliła w oświadczeniu, że szef rządu czeka "na okazję, by wykorzystać wcześniejsze rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat zacieśnienia współpracy dwustronnej i podzielić się perspektywami dotyczącymi pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie". Modi wyraził - "jako przyjaciel i partner" - nadzieję na "rychłe przywrócenie pokoju i stabilności w regionie".
Będzie to pierwsza wizyta indyjskiego premiera w Ukrainie. Spotkanie szefa indyjskiego rządu z Zełenskim odbędzie się zaledwie kilka tygodni po jego rozmowach z Władimirem Putinem w Moskwie. Modi spotkał się z dyktatorem Rosji w pierwszej połowie lipca - w czasie, gdy rosyjska rakieta uderzyła w szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie. W stolicy Ukrainy zginęło wtedy ponad 30 osób. Zełenski ocenił wówczas, że wizyta Modiego w Moskwie w takim dniu i uściski z Putinem były "wielkim rozczarowaniem i ogromnym ciosem dla wysiłków na rzecz pokoju".
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka