- Kościół prawosławny w Polsce to część naszej spuścizny i cząstka naszej polskiej rzeczywistości. Wnosi ona swój istotny wkład w polską duchowość. W Polsce czuje się, że świat chrześcijaństwa ma dwa mocne płuca, którymi oddycha tak, by oddychać pełną piersią - powiedział podczas wizyty na Świętej Górze Grabarce na Podlasiu prezydent Bronisław Komorowski.
Dziś rozpoczęły się tam główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. Według szacunków policji, w obchodach bierze udział ok. 12 tys. osób, ale wiernych wciąż przybywa. Uroczystością rocznicowym przewodniczy zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa.
Dwa płuca
Podczas przemówienia prezydent zwrócił uwagę na to, że w Polsce współistnieją zgodnie różne religie i wyznania. - Prawosławni polscy są bardzo ważną cząstką naszego wspólnego świata i państwa. Dzisiejszy świat jest światem, w którym coraz bliżej do siebie ludziom różnych wyznań i wiary. A szczególnie blisko wszystkim chrześcijanom. Świat oczekuje, byśmy potrafili odnaleźć to, co piękne i wspólne. Odnaleźć to, co ludzi łączy a nie dzieli. To miejsce, góra Grabarka, jest samą swoją urodą naznaczone ku świętości - powiedział Komorowski.
I przypomniał słowa Jana Pawła II: - Ten las sosnowy i te krzyże tutaj łączą nas wszystkich. Polski papież Jan Paweł II powiedział o tym, że Europa musi oddychać dwoma chrześcijańskimi płucami - chrześcijaństwa zachodniego i wschodniego. Mówił to z głębokim przeświadczeniem, że tak powinno być i że tak było zawsze w Polsce; że w Polsce czuje się, że świat chrześcijaństwa ma dwa mocne płuca, którymi oddycha tak, by oddychać pełną piersią - podkreślił prezydent.
Wydarzenie historyczne
Metropolita Sawa wizytę prezydenta Bronisława Komorowskiego na Grabarce i jego udział w obchodach Święta Przemienienia Pańskiego nazwał wydarzeniem historycznym. Mówił m.in., że obecność prezydenta na Grabarce świadczy o jego zainteresowaniu życiem religijnym i potrzebami prawosławnych obywateli Polski. - Wyrażam radość, że wśród tysięcy wyznawców prawosławia, razem z nami w tym dniu, tak ważnym dla nas, jest pan, panie prezydencie - powiedział.
Zachęcał Komorowskiego "do wsłuchania się" w duchowe przeżycia obywateli. - Którym pan przewodzi jako głowa państwa. Pozwoli to ekscelencji odczuć, jak bije serce prawosławia w Polsce, a jest to serce wrażliwe na wszystko to, co jest dobre, pełne szacunku i poważania każdego człowieka - mówił metropolita.
Ważne miejsce
Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest też "wzgórzem krzyży" z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych w różnych intencjach.
Przez lata ustawiono ich na Grabarce już tysiące, na wielu napisane są prośby do Boga lub podziękowania za łaski. Wśród starych i nowych krzyży widać ludzi modlących się, ale i wypoczywających po trudzie pielgrzymowania. Największe, kilkumetrowe krzyże ustawiają zorganizowane grupy pielgrzymów, m.in. z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.
300 lat
Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci - którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż - zaczęli zdrowieć. Przed rokiem świętowano na Grabarce jubileusz 300-lecia tych wydarzeń.
Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać tam po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR. Według szacunków dostojników polskiej Cerkwi, w Polsce jest ok. 550-600 tys. wiernych prawosławnych, najwięcej w województwie podlaskim.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot.PAP