Polska

Prawnik, samorządowiec, maratończyk. Kim jest nowy minister sprawiedliwości?

Polska

Kopacz wyznacza nowego ministra sprawiedliwości
tvn24Borys Budka będzie nowym ministrem sprawiedliwości

37-letni poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który ma zastąpić Cezarego Grabarczyka na stanowisku ministra sprawiedliwości, to prawnik, ekonomista, samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem, maratończyk.

"Piękna i mądra żona u boku, córeczka Lenka, wspaniali rodzice, cudowna babcia i kochane siostry, a także grupa świetnych przyjaciół i współpracowników sprawiają, że śmiało mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem spełnionym" - tak przyszły szef resortu sprawiedliwości deklaruje na swojej stronie internetowej.

Prawnik i samorządowiec

Urodził się w 1978 r. w Czeladzi, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył aplikację radcowską. Od 2011 r. jest też doktorem nauk ekonomicznych, jego praca doktorska dotyczyła kwalifikacji pracowniczych w stosunku pracy.

Zatrudniony jako adiunkt na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wykładał też na kilku europejskich uczelniach.

W pracy dydaktycznej koncentruje się na prawie gospodarczym i prawie pracy, ze szczególnym uwzględnieniem prawa spółek i prawnych aspektów gospodarowania nieruchomościami. Wykonuje też zawód radcy prawnego. Od 2002 r. przez blisko dziewięć lat był radnym Rady Miejskiej w Zabrzu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a potem przewodniczącego rady. Biegle mówi po angielsku i po włosku. Posłem został w 2011 r., zdobywając poparcie ponad 10 tys. wyborców. Wielokrotnie reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym - np. ws. przepisów podwyższających wiek emerytalny do 67. roku życia, przepisów tzw. ustawy śmieciowej, zapisów ustawy o ochronie zwierząt dotyczących uboju rytualnego, a także w sprawie kryteriów przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych oraz odpłatności za drugi kierunek studiów. Pod koniec 2013 r. Sejm wybrał go do Krajowej Rady Prokuratury. W ubiegłorocznych wyborach samorządowych bez powodzenia ubiegał się z ramienia PO o fotel prezydenta Gliwic. Już w pierwszej turze swoich kontrkandydatów pokonał rządzący miastem nieprzerwanie od ponad 20 lat Zygmunt Frankiewicz - najdłużej urzędujący prezydent miasta w Polsce.

Po godzinach? Porady prawne i bieganie

Jak pisze na swojej stronie internetowej, "nieodpłatnie wspiera swoją wiedzą prawniczą i doświadczeniem stowarzyszenia pomagające członkom spółdzielni mieszkaniowych, m.in. w Zabrzu, Gliwicach, Tarnowskich Górach i Rudzie Śląskiej". "Pełnię również cykliczne dyżury oraz udzielam nieodpłatnych porad prawnych dla czytelników lokalnych i regionalnych gazet" - informuje Budka.

Żona Borysa Budki Katarzyna jest urzędniczką, mają 2,5-roczną córkę. Pasją przyszłego ministra jest bieganie - jako junior był mistrzem Śląska na 1500 m i w sztafetach, wicemistrzem na 1000 m. Codziennie przebiega co najmniej 12 km, regularnie uczestniczy w półmaratonach i maratonach.

Autor: kg/ja / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości