Bronisław Komorowski powołał czterech nowych członków kapituły Orderu Orła Białego: Władysława Bartoszewskiego, Aleksandra Halla, Krzysztofa Pendereckiego i prof. Henryka Samsonowicza. Jesienią z jej składu proteście przeciwko odznaczeniom przyznawanym przez prezydenta odeszli Andrzej Gwiazda, Bogusław Nizieński i Jan Olszewski.
Obecnie w kapitule obok prezydenta, który jej przewodniczy i jest zarazem Wielkim Mistrzem Orderu, zasiadał tylko prof. Wiesław Chrzanowski.
Jej skład opuścili pod koniec zeszłego roku były Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński i jeden z czołowych opozycjonistów w czasach PRL Andrzej Gwiazda. Jak twierdzili, zdecydowali się odejść po tym, jak prezydent bez konsultacji z nimi odznaczył Orderem Orła Białego Adama Michnika, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla i bp. Alojzego Orszulika. Gwiazda mówił, że o odznaczeniach dowiadywał się przez telefon od dziennikarzy. Z kapituły odszedł też były premier Jan Olszewski.
W kapitule już wówczas jedno miejsce było nieobsadzone.
Stare-nowe twarze
Jak poinformowała dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, prezydent powołał Bartoszewskiego, Halla, Pendereckiego i Samsonowicza w skład kapituły w piątek.
Bartoszewski zasiadał już w kapitule. Zrezygnował z tej funkcji na początku maja 2007 r., za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Tłumaczył wtedy w mediach - podobnie jak Gwiazda pod koniec ubiegłego roku - że o przyznanych orderach dowiadywał się z gazet.
Aleksander Hall jest dawnym działaczem antykomunistycznej opozycji. Kancelaria podkreśla, że dziś jest "czołowym reprezentantem umiarkowanych środowisk prawicowych, rozszerzającym jednocześnie perspektywę pokoleniową kapituły".
"Symbolem otwarcia na ludzi nauki oraz osoby ze świata kultury, a także podkreślenia wielkiego znaczenia tych dziedzin życia, pozostają nominacje dla prof. Henryka Samsonowicza oraz Krzysztofa Pendereckiego" - dodaje Kancelaria.
Burzliwe losy członków kapituły
Za prezydentury Lecha Kaczyńskiego z zasiadania w kapitule Orderu Orła Białego zrezygnowały trzy osoby. W 2005 roku zrezygnowała filozof prof. Barbara Skarga. W kwietniu 2007 roku z powodu niezłożenia w terminie oświadczenia lustracyjnego stanowisko w kapitule stracił były premier Tadeusz Mazowiecki, a w maju - ówczesny eurodeputowany Bronisław Geremek.
W kwietniu 2007 r. prezydent powołał do kapituły Andrzeja Gwiazdę, a w maju Wiesława Chrzanowskiego oraz arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. We wrześniu 2008 r. w jej skład wszedł Bogusław Nizieński, w grudniu tego samego roku prof. Zbigniew Religa.
W lutym 2009 roku abp Tokarczuk wystąpił z kapituły, z powodów zdrowotnych. Miesiąc później zmarł Zbigniew Religa. We wrześniu tego samego roku prezydent powołał w skład kapituły byłego premiera Jana Olszewskiego.
Czym będą się zajmować?
Kapituły orderów nadawanych przez prezydenta mają prawo wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących orderu: opiniują wnioski o nadanie lub pozbawienie orderu, wniesione przez premiera przed ich przedstawieniem prezydentowi; mogą wystąpić do prezydenta z inicjatywą nadania orderu lub jego pozbawienia; zapoznają się z projektami aktów normatywnych dotyczących orderu; mogą występować do organów uprawnionych o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących orderu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: EastNews