Polska

Pozwali samorząd, bo zalała ich powódź

Polska

 
TVN24Mieszkańcy oskarżają władze o błędne decyzje

Grupa ok. 140 powodzian z powiatu Kędzierzyn-Koźle złożyła pozew zbiorowy przeciwko władzom gminy i powiatu. Mieszkańcy, którzy ucierpieli w czasie majowej powodzi, uważają, że woda zalała ich domy z powodu błędnych decyzji urzędników. To kolejny pozew zbiorowy składany przez powodzian przeciwko władzom.

- Kluczowy zarzut to niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców przez władze miasta i powiatu Kędzierzyn-Koźle - wyjaśnia Karolina Kulig, aplikant radcowski w kancelarii reprezentującej powodzian, która złożyła pozew w sądzie w Opolu.

Pozew złożyła grupa ok. 140 mieszkańców części Kędzierzyna-Koźla i okolicznych miejscowości poszkodowanych przez majową powódź. Kulig nie chciała zdradzać szczegółów pozwu. - Mogę jeszcze powiedzieć, że sprawa na razie dotyczy odpowiedzialności władz, a nie ewentualnego odszkodowania z tytułu strat poniesionych przez poszkodowanych - oświadczyła.

"Tymczasowy zbiornik retencyjny"

Mieszkańcy uważają, że błędne decyzje urzędników sprawiły, że poziom wody w ich domach był nawet o półtora metra wyższy, niż fala przechodząca Odrą. Autorzy pozwu twierdzą, że poziom był tak wysoki, bo jednocześnie celowo założono tymczasowe zapory na wałach i zasypano przepust przy nowym moście na obrzeżach miasta.

- Poprzez takie działanie spiętrzono wodę w części Koźla i we wsiach wokół miasta i zrobiono z naszych posesji "tymczasowy zbiornik retencyjny" - uważają poszkodowani. Wcześniej złożyli oni w tej sprawie doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze gminne i powiatowe.

Władze nie czują się winne

Pozwane władze uważają, że pozew jest bezzasadny, a urzędnicy działali zgodnie z prawem. Jak tłumaczą, dzięki podważanym przez autorów pozwu decyzjom udało się uratować szpital, klinikę chorób serca, szkoły i przedszkola, z których korzystają sami powodzianie.

To pierwszy pozew zbiorowy dotyczący powodzi, jaki złożono na Opolszczyźnie. Wcześniej podobne pozwy przeciwko Skarbowi Państwa złożyli mieszkańcy Sandomierza (Świętokrzyskie) oraz Tarnobrzega i Gorzyc (Podkarpackie), którzy ucierpieli w wyniku powodzi.

Ustawa wprowadzająca w życie instytucję pozwu zbiorowego weszła w życie w grudniu ubiegłego roku. Może go złożyć grupa co najmniej 10 osób, pod warunkiem, że jest on oparty na jednakowej podstawie. Mogą go złożyć np. osoby poszkodowane w wyniku korzystania z tego samego leku lub usług tej samej firmy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości