Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. PSP: policjanci i strażacy dokonali już 313 zrzutów wody

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Polacy pomagają w walce z pożarem w Czeskiej Szwajcarii. Nagranie z akcji gaśniczej
TVN24Polacy pomagają w walce z pożarem w Czeskiej Szwajcarii. Nagranie z akcji gaśniczej

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski poinformował w czwartek, że przez trzy dni policjanci i strażacy biorący udział w akcji gaśniczej w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wykonali dziewięć lotów. W sumie spędzili w powietrzu 24,5 godziny i wykonali 313 zrzutów wody.

Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski przekazał w czwartek późnym wieczorem, że o godzinie 21.15 polscy strażacy i policjanci zakończyli trzeci dzień akcji gaszenia pożarów lasów w Parku Narodowym w Republice Czeskiej.

- W czwartek polski śmigłowiec wykonał cztery loty w godzinach 10:45 - 21:13 podczas których dokonał 137 zrzutów wody, każdy około 3000 litrów wody - przekazał Kierzkowski.

Polscy strażacy uczestniczą w akcji gaśniczej w Parku Narodowym Czeska SzwajcariaTwitter/KGPSP

- Przez trzy dni policjanci oraz strażacy wykonali dziewięć lotów, w sumie spędzili 24,5 godziny w powietrzu, dokonali 313 zrzutów wody - dodał. Wyliczył, że jest to w przybliżeniu 939 tysięcy litrów wody.

Polacy policjanci i strażacy wylecieli we wtorek po południu z Warszawy policyjnym śmigłowcem S-70i Black Hawk. Maszyna jest wyposażona w specjalny zbiornik na wodę tzw. Bambi Bucket o pojemności około 3 tys. litrów.

Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria

Szef czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Vit Rakuszan powiedział we wtorek, że na apel o pomoc w gaszeniu trwającego tam od niedzieli pożaru lasu pozytywnie odpowiedziały Polska, Słowacja i Włochy.

Do walki z żywiołem skierowano 83 zespołów czeskiej straży pożarnej, liczące ok. 400 strażaków z siedmiu regionów Czech. W akcji biorą udział cztery śmigłowce i dwa samoloty. Tylko połowa strażaków należy do zawodowej straży pożarnej, pozostali to ochotnicy.

Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł w niedzielę rano. We wtorek dowódcy akcji ratowniczej informowali, że żywioł rozprzestrzenił się na obszarze o powierzchni ok. 30 hektarów. Nie było informacji o rannych mieszkańcach lub strażakach w rejonie objętym pożarami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/KGPSP

Pozostałe wiadomości