Poseł PiS całkowicie wykluczony z prac komisji. "Wątpliwości co do bezstronności"

24528053
Obajtek nie stawił się przed sejmową komisją
Źródło: TVN24

Poseł PiS Zbigniew Bogucki został całkowicie wykluczony z prac komisji wizowej. Jak uzasadnił jej przewodniczący Michał Szczerba, Bogucki jako wojewoda zachodniopomorski wydał tysiące zezwoleń na pracę związanych z zatrudnieniem cudzoziemców przy inwestycji Polimery Police. A między innymi ten wątek bada komisja.

We wtorek po godzinie 13 przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej stanął były prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, wezwany w kontekście zatrudniania obcokrajowców przy inwestycji spółki - Polimery Police.

Szczerba poinformował, że z treści dokumentów przekazanych przez Grupę Azoty wynika, ze członek komisji Zbigniew Bogucki, poseł PiS, jako wojewoda zachodniopomorski w latach 2020-2023, wydał "tysiące zezwoleń na pracę związanych z zatrudnieniem cudzoziemców przy inwestycji Polimery Police". Zdaniem Szczerby, "stwarza to uzasadnione wątpliwości co do bezstronności Boguckiego".

Początkowo przygotowany został wniosek o wyłączenie posła PiS z wtorkowego przesłuchania byłego prezesa Grupy Azoty. Na prośbę przewodniczącego wniosek zmodyfikowano, aby Bogucki został w ogóle wyłączony ze składu komisji.

Zbigniew Bogucki (na środku)
Zbigniew Bogucki (na środku)
Źródło: Marcin Obara/PAP

Bogucki całkowicie wykluczony z komisji wizowej

Komisja w głosowaniu zdecydowała o wykluczeniu Boguckiego. - To jest Białoruś? - krzyczeli posłowie PiS.

Bogucki podziękował urzędnikom urzędu zachodniopomorskiego "za ich pracę przy obsłudze wniosków o wydanie zezwoleń na pracę". Powiedział, że wykluczenie go ze składu komisji "odczytuje jako próbę pozbycia się osoby niewygodnej ze względu na doświadczenie i prawnicze wykształcenie".

Ocenił też, że wezwanie przez komisję byłych prezesów Orlenu i Grupy Azoty w sytuacji, gdy nie zostało przesłuchanych jeszcze 11 świadków, "jest wyrazem politycznego ukierunkowania prac komisji".

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: