Poseł Munyama odchodzi z Sejmu

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
TVN24Konflikty w Platformie Obywatelskiej

Poseł Koalicji Obywatelskiej Kilion Munyama złożył mandat posła na Sejm RP - poinformował rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Jak wyjaśnił, Munyama obejmie stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, gdzie będzie zajmować się relacjami Unia Europejska-Afryka. W Sejmie Kiliona Munyamę zastąpi były poseł Zbigniew Ajchler.

Jak wyjaśniał rzecznik PO Jan Grabiec, "poseł Koalicji Obywatelskiej Kilion Munyama złożył mandat posła na Sejm RP w związku z tym, że wygrał konkurs na stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, gdzie ma zajmować się relacjami Unia Europejska - Afryka".

- Nowy urząd ma objąć już 15 czerwca - przekazał Grabiec.

Jak dodał, Kiliona Munyamę w klubie KO zastąpi były poseł Zbigniew Ajchler. - Ślubowanie poselskie ma złożyć na posiedzeniu Sejmu 15 czerwca - poinformował rzecznik Platformy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Killion Munzele MunyamaMarcin Obara/PAP

Kim jest poseł Killion Munyama?

Killion Munzele Munyama - ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych - pochodzi z Zambii. Urodził się w 1961 roku w Makali, w dawnej Federacji Rodezji i Niasy. W Sejmie zasiadał od 2011 roku. W obecnej kadencji pracował w Komisji Spraw Zagranicznych.

Zbigniew Ajchler urodził się w 1955 roku w Szamotułach, w województwie wielkopolskim. Był posłem w poprzedniej kadencji Sejmu (2015-2019). Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. W przeszłości był radnym sejmiku wielkopolskiego, należał wówczas do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jest bratem obecnego posła Lewicy Romualda Ajchlera.

Zbigniew AjchlerPAP/Marcin Obara

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) jest unijną służbą dyplomatyczną. Odpowiada za stosunki dyplomatyczne UE z państwami spoza Unii Europejskiej oraz prowadzi politykę zagraniczną i bezpieczeństwa UE.

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP