Polska

Ponad 35 milionów na WOŚP. Owsiak: Będziemy mogli zrobić bardzo wiele

Polska

[object Object]
Na koncie WOŚP rośnie wynik ostatniego finałutvn24
wideo 2/22

35,4 mln zł na koncie WOŚP - tyle wynosiła zadeklarowana w niedzielę o północy kwota, jaką udało się zebrać podczas 22. Finału. Odbywał się pod hasłem "Na ratunek", a pieniądze przeznaczone zostaną na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych.

TAK GRAŁA ORKIESTRA

Ostateczny wynik Finału znany będzie dopiero za kilka lub kilkanaście tygodni - co roku WOŚP podaje go na przełomie lutego i marca. Zadeklarowana kwota, oszacowana na podstawie meldunków ze sztabów, wyniosła w niedzielę o północy ponad 35,4 mln zł. - Gdyby tylko te pieniądze miały wpłynąć na konto WOŚP, to i tak będziemy mogli zrobić bardzo wiele - powiedział szef fundacji Jurek Owsiak. Wcześniej Lidia Niedźwiecka-Owsiak także mówiła, że zebrana suma pozwoli zrealizować plany fundacji. Jak powiedziała, WOŚP zamierza kupić sprzęt dla ok. 30 dziecięcych oddziałów ratunkowych.

Złote serduszko za 100 tysięcy

Tradycyjnie już w dniu Finału, przed północą odbywa się "Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców", podczas której sprzedawane są złote karty telefoniczne z limitowanej serii oraz złote serduszka, które powstają ze złota ofiarowanego przez darczyńców. W tym roku najdroższe złote serduszko zostało sprzedane za 100 tys. zł, a złota karta telefoniczna - za 50 tys zł. W zeszłym roku, w dniu Finału przed północą zadeklarowana kwota wynosiła ponad 39,8 mln zł, jednak ostateczny wynik wyniósł ponad 50,6 mln zł.

Aukcje wciąż trwają

Jeszcze przez kilka tygodni będą trwały aukcje charytatywne na rzecz WOŚP. Licytować można m.in. lożę VIP na Stadionie Narodowym - ta aukcja cieszy się największym powodzeniem. Nabywca będzie mógł korzystać z ośmioosobowej loży przez cały 2014 r., otrzyma bilety na kilkanaście imprez zaplanowanych na stadionie w tym roku, będzie miał również zapewniony catering VIP podczas biletowanych wydarzeń. Jak co roku wiele atrakcji przygotowało wojsko: wylicytować można np. udział w akcji ratunkowej na Bałtyku i manewrach Marynarki Wojennej, lot ze spadochronem, wspólny czas z komandosami i pilotami F-16 oraz flagę, która powiewa nad bazą Ghazni. Do wylicytowania są również przedmioty od polityków, artystów i sportowców. Aukcje można znaleźć na stronie www.aukcje.wosp.org.pl.

Na pomoc dzieciom i geriatrię

Pieniądze z 22. Finału WOŚP zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG. W tym roku WOŚP po raz drugi zbierała pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

[object Object]
22 lata, ponad 580 milionów zł. Wielkie rozliczanie WOŚPtvn24
wideo 2/22

Autor: kde / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości