Polska

Ponad 130 tys. głosów różnicy. Rozbieżność w wynikach

Polska

TVN24Wyniki rozesłane przez PKW różnią się od tych z protokołu wojewódzkiego

Po raz drugi pojawiła się rozbieżność w wynikach dotyczących województwa śląskiego. Chodzi o dane na temat liczby oddanych głosów ważnych. Mamy tu dwie różne liczby: 1 348 961 podaną przez Wojewódzką Komisję Wyborczą oraz 1 481 479 podaną przez PKW.

Pierwszy błąd Państwowej Komisji Wyborczej TVN24 wykryła po podaniu oficjalnych wyników wyborów samorządowych w sobotę późnym wieczorem.

Okazało się, że PKW dodała Polskiemu Stronnictwu Ludowemu dwa mandaty w sejmiku śląskim, ogłaszając, że ludowcy zdobyli tam siedem mandatów. Tymczasem jak poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach, PSL uzyskało w sejmiku śląskim pięć mandatów.

Ponad 130 tys. głosów różnicy

Po zwróceniu uwagi na tę rozbieżność, PKW zapowiedziała stosowne sprostowanie. Kiedy się ukazało, wyszła na jaw kolejna.

Tym razem chodzi o zbiorcze dane zawarte w arkuszu kalkulacyjnym dotyczącym wyników głosowania do sejmików wojewódzkich (zostały one upublicznione wraz ze sprostowaniem rozesłanym przez biuro prasowe PKW).

Źle podano liczbę głosów ważnych oddanych w wyborach do sejmiku na Śląsku. Zamiast liczby 1 348 961 podano liczbę 1 481 479. Różnica wynosi więc 132 518 głosów

PKW: liczy się protokół

Jak tłumaczył w rozmowie z tvn24.pl ekspert PKW nie wiadomo skąd pomyłka w arkuszu kalkulacyjnym rozesłanym przez biuro prasowe, ale w przypadku rozbieżności liczą się oficjalne dokumenty. - Wiążące są dokumenty sporządzone przez komisarza wojewódzkiego - stwierdził.

Ekspert PKW podkreślił, że oficjalne wyniki zawiera protokół sporządzony przez Wojewódzką Komisję Wyborczą i dopóki tam widnieje liczba 1 348 961 głosów, jest ona wiążąca.

Mimo prób, nie udało nam się skontaktować z biurem prasowym PKW.

Autor: MAC, dln/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości