Polska

Polsko-ukraiński protest song. "Muzyka nie ma kordonów"

Polska

Kozak System o hymnie Majdanu
tvn24Piosenka zespołu Kozak System została okrzyknięta hymnem Majdanu

Polscy artyści, Maleo Reggae Rockers i Enej, nagrali swoją wersję ukraińskiej piosenki "Brat za Brata". Ten utwór zespołu Kozak System został okrzyknięty hymnem Majdanu. Jak mówią muzycy, piosenka to "krzyk serca", a jej polska wersja powstała, byśmy mogli lepiej zrozumieć sytuację naszych sąsiadów.

Oryginalna wersja utworu została nagrana przez ukraiński zespół folkowo-rockowy Kozak System. Jego członkowie byli gośćmi "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Jak mówili, piosenka powstała spontanicznie i nikt nie spodziewał się, że zostanie ogłoszona hymnem Majdanu.

- Piosenka została napisana w nocy, kiedy pierwszy raz Berkut pobił ludzi na Majdanie - mówili. Artyści zebrali się wówczas w studio i wspólnie nagrali utwór "Brat za Brata". Jak mówili, ta piosenka to "krzyk serca".

Muzycy tłumaczyli, że polscy artyści byli chętni do współpracy, a polska wersja utworu powstała, aby Polacy mogli lepiej zrozumieć sytuację na Ukrainie.

- Czujemy, że Polska jest z nami - podkreślali na antenie TVN24 członkowie Kozak System. - Muzyka nie ma kordonów - dodali.

Fragment utworu "Brat za Brata"
Fragment utworu "Brat za Brata"Kozak System, Enej, Maleo Reggae Rockers

"Wolą zginąć, niż żyć na kolanach"

W ramach solidarności Maleo Reggae Rockers w styczniu zagrali koncert na Majdanie w Kijowie.

- Jak się stoi na tych barykadach, to widać, że ci ludzie nie popuszczą. Oni są tak zdeterminowani. Mówią, że wolą zginąć, niż żyć na kolanach. To jest coś tak niesamowitego, to się czuje, widzi - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Darek Malejonek z zespołu Maleo Reggae Rockers. - Jak mówił, Majdan to "miasto w mieście".

Dodał, że mimo trudnej sytuacji na Ukrainie nie bał się jechać do Kijowa. - Jestem rebeliantem z natury, dla mnie to było niesamowite przeżycie - tłumaczył. - Nie wyczuwałem tam tłumu żądnego krwi. To są ludzie, którzy mają świadomość tego, co robią. To nie jest dzicz (...) To nie są chuligani - podkreślał Malejonek.

Darek Malejonek o hymnie Majdanu
Darek Malejonek o hymnie Majdanutvn24

Autor: db/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości