TVN24 | Polska

Mariusz Błaszczak: podpisałem zapytanie ofertowe na pozyskanie około 500 wyrzutni rakiet

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
tvn24.pl
HIMARS w akcji
HIMARS w akcjiNATO TV
wideo 2/2
NATO TVHIMARS w akcji

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał zapytanie ofertowe dotyczące zakupu około 500 wyrzutni M142 HIMARS. "Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką" - napisał.

"Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe LOR [Letter of Request - red.] dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR. Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

24 maja Błaszczak poinformował, że podpisał zapytanie ofertowe dotyczące zakupu sześciu kolejnych baterii systemu Patriot. "Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej" - napisał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak działa system obrony powietrznej Patriot

Kwietniowa wizyta szefa MON w USA

O zamiarze podjęcia takich działań Błaszczak informował pod koniec kwietnia, gdy podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Jak relacjonował wtedy, rozmowa dotyczyła między innymi możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego.

Szef MON dodał też, że prowadzi rozmowy na temat zakupu śmigłowców szturmowych, bezzałogowców oraz "kolejnych eskadr samolotów wielozadaniowych".

Mariusz Błaszczak i Lloyd Austintwitter.com/MON_GOV_PL

Minister przypomniał w kwietniu, że w 2018 roku nasz kraj zamówił system Patriot, w 2019 roku - rakiety HIMARS, w 2020 - samoloty wielozadaniowe F-35. - Również zamówiliśmy w 2021 roku systemy, które tak się sprawdzają na Ukrainie, myślę tu o Javelinach. W tym roku, o czym wspominałem, podpisaliśmy umowę w sprawie kupienia na rzecz Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams - wyliczał.

Podczas wizyty w USA Błaszczak rozmawiał też z przedstawicielami firm zbrojeniowych General Dynamics, Lockheed Martin i Boeinga.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@mblaszczak

Pozostałe wiadomości