TVN24 | Polska

Polskie i czeskie służby rozbiły międzynarodowy gang narkotykowy. Aresztowano 11 osób

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24
cbśp.policjaPolskie i czeskie służby rozbiły międzynarodowy gang narkotykowy

Funkcjonariusze śląskiego Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie ze Strażą Graniczną oraz czeskimi celnikami z Czech rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją i sprzedażą metamfetaminy. Podczas działań zabezpieczono ponad 2 miliony tabletek zawierających pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy. Przejęto także marihuanę, amfetaminę, trzy sztuki broni palnej.

Od kilku miesięcy policjanci z katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, a także czescy celnicy z Frydka Mistka rozpracowywali międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu lekarstw z pseudoefedryną, które następnie wykorzystywane były do produkcji metamfetaminy – silnie uzależniającego narkotyku syntetycznego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, iż farmaceutyki z pseudoefedryną w głównej mierze trafiały do czeskich producentów metamfetaminy, zwłaszcza z regionu śląsko-morawskiego, którzy gotowy już produkt rozprowadzali zarówno na terenie swojego kraju, jak i przemycali z powrotem do Polski.

Aresztowano 11 osób z Polski i Czech

Przeprowadzono skoordynowaną międzynarodową akcję, której efektem było zatrzymanie po obu stronach granicy łącznie 11 osób - sześciu Czechów i pięciu Polaków. Trzech doprowadzono z aresztu śledczego do prokuratury. W Polsce działania przeprowadzono na terenie województwa małopolskiego i mazowieckiego.

W trakcie akcji zabezpieczono ponad 2 miliony tabletek zawierających pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy, narkotyki w postaci marihuany i amfetaminy, szereg odczynników służących do produkcji narkotyku, trzy sztuki broni palnej, w tym pistolet maszynowy z tłumikiem domowej produkcji wraz z magazynkami i kilkaset sztuk amunicji różnego kalibru.

Polskie i czeskie służby rozbiły międzynarodowy gang narkotykowycbśp.policja

Na terenie Czech zlikwidowano trzy kompletne linie mogące służyć do produkcji metamfetaminy, przy czym w dwóch odbywała się właśnie produkcja tego narkotyku. Czwartą linię funkcjonariusze odkryli w Polsce. Przeprowadzone czynności doprowadziły również do ustalenia dwóch magazynów, które służyły do przechowywania nielegalnych farmaceutyków.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Na poczet grożących kar zabezpieczono pieniądze należące do podejrzanych – w sumie około 223 tysiące złotych. Śledczy ustalili, że od 2016 roku członkowie gangu mogli wprowadzić do obrotu ponad 32 tysiące opakowań tabletek zawierających pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy, o wartości prawie 2 milionów złotych.

Z kilkudziesięciu tysięcy opakowań można wyprodukować co najmniej 32 kilogramy metamfetaminy, której czarnorynkowa wartość oscyluje w granicach 6 milionów złotych.

Siedmiu podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej czy narkotykowe. Sześciu podejrzanym, którzy zostali zatrzymani na terenie Polski grożą kary co najmniej trzech lat pozbawienia wolności, a tym wobec których orzekać będzie sąd czeski – co najmniej 10 lat.

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: cbśp.policja

Pozostałe wiadomości