Polski plan ratowania strefy euro został już przekazany ambasadorom unijnych państw. TVN24 dotarła do dokumentu zawierającego propozycje polskiej prezydencji zmierzające przede wszystkim do wzmocnienia zarządzania polityką fiskalną. Polska proponuje utworzenie unii finansowej, która zagwarantuje "dyscyplinę fiskalną w strefie euro, a przez to zapewni gospodarczą i polityczną ochronę stabilności Unii Europejskiej".
Jedna z tez dokumentu głosi: "(...)jeśli to zostanie osiągnięte, to mandat Europejskiego Banku Centralnego zostanie wzmocniony, co umożliwi odpowiednie działania w sytuacjach kryzysowych, kiedy to efekt zarażenia zagrozi jedności strefy euro, Unii Europejskiej jako całości albo wypłacalności kraju strefy euro".
Jak powiedział w TVN24 rzecznik polskiej prezydencji w UE Konrad Niklewicz, najważniejszą tezą polskich propozycji jest to, że "jakiekolwiek wzmacnianie strefy euro nie może się odbyć bez spoistości strefy euro". - Polska chce takiego wzmocnienia zarządzania gospodarczego, żeby zyskała na tym cała Unia - wszystkie 27, a wkrótce już 28 państw członkowskich - powiedział Niklewicz. I dodał, że kluczowy jest punkt mówiący o tym, że wszystkie państwa, które chciałyby uczestniczyć w dyskusji na ten temat miałyby możliwość przedstawiania swoich propozycji.
Wszyscy razem
Polska prezydencja zaproponowała, by wszystkie państwa członkowskie mogły brać udział w dyskusjach. Ale tylko członkowie strefy euro mieliby prawo głosu. "Wszystkie państwa członkowskie powinny móc uczestniczyć w dyskusjach, a tylko państwa członkowskie strefy euro powinny brać udział w głosowaniach (jak to jest przewidziane w traktatowych zapisach dotyczących wzmocnionej współpracy i co ma miejsce w procesie przygotowywania traktatu o Europejskim Mechanizmie Stabilności). Ta zasada powinna obowiązywać na wszystkich szczeblach, w szczególności Szczytów Euro i spotkań Eurogrupy" - czytamy w dokumencie.
Jednak kluczową rolę w obronie integralności Unii Europejskiej powinni odgrywać przewodniczący Rady Europejskiej i Komisja Europejska. Przed końcem 2012 roku to oni mieliby przygotować raport z wprowadzonych zmian. Plan miałyby kontynuować kolejne prezydencje - duńska i cypryjska. "Przewodniczący Rady Europejskiej / Szczytu Euro powinien odgrywać kluczową rolę w zachowaniu integralności UE przez zapewnienie, że państwa członkowskie będące poza strefą euro są w pełni i o czasie informowane o przygotowaniach Szczytów Euro" - proponuje polski plan.
Zadania rozpisane
Polski plan ratowania strefy euro szczegółowo nakreśla też ramy działania całej Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Według dokumentu "Komisja Europejska powinna bronić integralności Unii Europejskiej jako całości i pomagać w utrzymaniu spójności polityk pomiędzy państwami członkowskimi strefy euro i resztą UE". "W szczególności powinna kontynuować przestrzeganie przez wszystkie 27 państw członkowskich prawa UE, włącznie z legislacją rynku wewnętrznego oraz dbać o zachowanie równych reguł gry między państwami członkowskimi" - czytamy.
Jedną z kluczowych ról w zachowaniu integralności i spójności powinien odgrywać też Parlament Europejski, jako "instytucja demokratycznie wybierana przez obywateli 27 państw członkowskich".
Chcemy to mówimy
Polska proponuje także, żeby podczas Szczytu Euro każde z państw członkowskich miało możliwość przedstawienia swojej opinii na temat spraw omawianych na szczycie. "Dowolne państwo członkowskie powinno mieć możliwość przedstawienia swojej opinii odnośnie agendy Szczytu Euro i wnosić aby dana sprawa została podniesiona na Radzie Europejskiej (w szczególności gdy kwestia nie była przewidziana w projekcie oświadczenia)" - głosi dokument.
Zachowanie integralności UE "w procesie wzmocnionego zarządzania gospodarczego" powinna monitorować też Rada ds. Ogólnych UE, a "przewodniczący Szczytu Euro powinien przedstawiać członkom Rady ds. Ogólnych agendę Szczytu na pięć dni przed spotkaniem". Dodatkowo "wszystkie państwa członkowskie powinny mieć możliwość wnioskowania, aby kwestie będące przedmiotem wspólnej troski dla całej UE, były przekazywane na Radę Europejską".
Opinie i podsumowanie
Decyzje i propozycje zmian, które zostaną podjęte podczas Szczytów Euro miałyby być - zgodnie z polskimi propozycjami - przekazane "Radzie i odpowiednim ciałom przygotowawczym (COREPER, EFC), które powinny mieć możliwość komentowania i wyrażania swojego stanowiska". Dodatkowo Rada powinna być na bieżąco informowana o postępach prac przed i po Szczycie Euro przez przedstawicieli Przewodniczącego Szczytu Euro i Sekretarza Generalnego Rady.
Konieczny będzie też przegląd i podsumowanie zmian. "Przed końcem 2012 r. Rada Europejska powinna zrobić przegląd spójności wzmocnionej koordynacji polityki gospodarczej i nadzoru nad nią, na bazie raportu przygotowanego przez Przewodniczącego Rady Europejskiej we współpracy z Komisją Europejską, kiedy nowe procedury zostaną wdrożone. Prezydencje duńska i cypryjska powinny zapewnić kontynuację tego procesu w 2012 r.".
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: KPRM