"Jest haniebne, 偶e polscy wi臋藕niowie obozu Auschwitz-Birkenau, kt贸rzy zwalczali poj臋cie 'polskich oboz贸w' w zagranicznych mediach musieli to robi膰 indywidualnie, w ramach cywilnych pozw贸w, aby chroni膰 dobre imi臋 narodu" - napisa艂 ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Odpowiedzia艂 w ten spos贸b na list 88 polskich intelektualist贸w, ludzi kultury i sztuki oraz by艂ych polityk贸w o nowelizacji ustawy o IPN, opublikowany we wtorek w brytyjskim dzienniku "Guardian".
"By艂em zaskoczony publicznym apelem polityk贸w polskiej opozycji i intelektualist贸w w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pami臋ci Narodowej. Brytyjscy czytelnicy zas艂uguj膮 na lepsze zrozumienie stanowiska polskiego rz膮du" - zacz膮艂 Rzegocki swoj膮 odpowied藕, kt贸ra w pi膮tek zosta艂a zamieszczona na stronie internetowej "Guardiana".
Jak t艂umaczy艂 ambasador, "nowe prawo dotyczy jedynie ochrony "polskiego pa艅stwa i narodu", a wbrew temu, co twierdz膮 jego krytycy, nie chroni pojedynczych obywateli Polski, kt贸rzy dokonali przest臋pstw przeciwko 呕ydom ani nie zakazuje nikomu - w szczeg贸lno艣ci osobom, kt贸re przetrwa艂y Holokaust - m贸wienia o okrucie艅stwie i niesprawiedliwo艣ci, kt贸rych do艣wiadczyli".
"Sprawa musi by膰 regulowana przez prawo"
Polski ambasador podkre艣li艂, 偶e ta sprawa musi by膰 regulowana przez prawo, bowiem "d艂ugotrwa艂e wysi艂ki rz膮du i na polu edukacji - w tym ze strony jednego z sygnatariuszy listu, by艂ego szefa MSZ Rados艂awa Sikorskiego - nie przynios艂y wystarczaj膮cych skutk贸w".
"Jest haniebne, 偶e polscy wi臋藕niowie obozu Auschwitz-Birkenau, kt贸rzy zwalczali poj臋cie 'polskich oboz贸w' w zagranicznych mediach musieli to robi膰 indywidualnie, w ramach cywilnych pozw贸w, aby chroni膰 dobre imi臋 narodu. Jednocze艣nie pa艅stwo polskie nie by艂o w stanie wypracowa膰 skutecznych mechanizm贸w prawnych, aby ich wesprze膰" - napisa艂 Rzegocki. Jego zdaniem "nowe prawo nie ustanawia precedensu", a "legislacja karz膮ca, na przyk艂ad, za zaprzeczanie historii Holokaustu znajduje si臋 w systemach prawnych wielu europejskich pa艅stw".
Jak przekonywa艂, "zgodnie z robocz膮 definicj膮 Mi臋dzynarodowego Sojuszu na rzecz Pami臋ci o Holokau艣cie k艂amstwo o艣wi臋cimskie obejmuje nie tylko zaprzeczenie tego, 偶e do Holokaustu dosz艂o, ale tak偶e zniekszta艂canie historycznej prawdy o jego sprawcach i okoliczno艣ciach".
"Wierzymy, 偶e prawda o niemieckich obozach 艣mierci i brutalnej rzeczywisto艣ci niemieckiej okupacji Polski jest cz臋艣ci膮 historii Holokaustu i uwa偶amy nowe prawo za komplementarne wobec istniej膮cych 艣wiatowych regulacji" - zaakcentowa艂 ambasador.
List polskich by艂ych polityk贸w, intelektualist贸w, ludzi kultury i sztuki
We wtorkowym wydaniu "Guardiana" ukaza艂 si臋 list otwarty kilkudziesi臋ciu polskich by艂ych polityk贸w, intelektualist贸w oraz ludzi kultury i sztuki, kt贸rzy skrytykowali przyj臋t膮 przez parlament nowelizacj臋 ustawy o Instytucie Pami臋ci Narodowej.
Jak zaznaczyli, zdecydowali si臋 na jego napisanie "ze wzgl臋du na zaniepokojenie stanem relacji polsko-偶ydowskich i polsko-izraelskich" i wezwali w nim "do zachowania pow艣ci膮gliwo艣ci emocjonalnej w imi臋 ochrony wsp贸lnego dobra, prawdy i dialogu, o kt贸ry dbano przez ostatnie ponad 膰wier膰wiecze".
"Ta niefortunna ustawa (...) wzbudzi艂a logiczne, moralne i prawnicze w膮tpliwo艣ci. Dlaczego dyskusja nad historycznymi faktami musi anga偶owa膰 s膮dy i prokurator贸w? Dlaczego ofiary i 艣wiadkowie Holokaustu musz膮 zwa偶a膰 na swoje s艂owa w obawie o bycie aresztowanym; czy zeznania ocala艂ych 呕yd贸w, kt贸rzy "bali si臋 Polak贸w" b臋d膮 karanym wyst臋pkiem? Dlaczego to prawo musi by膰 oparte o akapity kodeksu karnego, a nie argumenty w debacie?" - pytali.
"Co z dziennikarzami? Nauczycielami?"
Autorzy listu dodali, 偶e maj膮 w膮tpliwo艣ci dotycz膮ce wy艂膮czenia spod ustawy jedynie naukowc贸w i artyst贸w. "Co z dziennikarzami? Nauczycielami? Gdzie przebiega linia pomi臋dzy akceptowalnym nauczaniem i sztuk膮 a karanym dziennikarstwem i kto powinien zdeterminowa膰 te niezaprzeczalne fakty?" - napisali.
Sygnatariusze listu zaznaczyli, 偶e "jest jasne, i偶 intencj膮 stoj膮c膮 za t膮 ustaw膮 jest ochrona dobrego imienia Polski", ale ocenili, 偶e jej tre艣膰 "idzie o krok dalej, zak艂adaj膮c kompletn膮 niewinno艣膰 Polak贸w i przedstawiaj膮c ich jako jedyny nar贸d bez winy w Europie".
"To nie jest spos贸b na odzyskanie wsp贸lnotowej godno艣ci Polski. Nie wszystko jest jednak stracone - prawodawcy wci膮偶 maj膮 jeszcze szans臋 na przemy艣lenie tych zapis贸w i do tego ich wzywamy" - apelowali.
Pod listem podpisa艂o si臋 88 os贸b, mi臋dzy innymi dyrektor Muzeum Historii 呕yd贸w Polskich Dariusz Stola, historycy Timothy Garton Ash i Jan Tomasz Gross, badaczka literatury Maria Janion, poeta Adam Zagajewski, re偶yserka Agnieszka Holland, antropolog kultury Monika Sznajderman, pisarz Andrzej Stasiuk, publicystka i autorka ksi膮偶ek Anne Applebaum, a tak偶e by艂y prezydent RP Aleksander Kwa艣niewski, by艂y szef MSZ Rados艂aw Sikorski i by艂y szef BBN Marek Siwiec.
Autor: kb//now / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock