TVN24 | Polska

MSZ: W koordynacji z sojusznikami podjęliśmy decyzję o redukcji personelu dyplomatycznego ambasady Federacji Rosyjskiej. Nasze terytorium opuści 45 osób

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mart,js/kg,
dln
Źródło:
TVN24, PAP
MSZ: Polskę opuści 45 osób o różnych statusach dyplomatycznych. Decyzja w koordynacji z sojusznikami
MSZ: Polskę opuści 45 osób o różnych statusach dyplomatycznych. Decyzja w koordynacji z sojusznikami
wideo 2/5
MSZ: Polskę opuści 45 osób o różnych statusach dyplomatycznych. Decyzja w koordynacji z sojusznikami

Na konferencji prasowej rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował o decyzji o wydaleniu z Polski 45 rosyjskich dyplomatów. - Polska w koordynacji z naszymi sojusznikami podjęła decyzję o bardzo znaczącej redukcji personelu dyplomatycznego ambasady Federacji Rosyjskiej - powiedział. O wydalenie rosyjskich dyplomatów wnioskowała ABW.

- Polska w koordynacji z naszymi sojusznikami podjęła decyzję o bardzo znaczącej redukcji personelu dyplomatycznego ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce. Łącznie nasze terytorium opuści 45 osób o różnych statusach dyplomatycznych - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina na środowym briefingu prasowym.

Poinformował, że rosyjscy dyplomaci oraz wskazany personel otrzymali polecenie opuszczenia terytorium RP w ciągu pięciu dni. - Jedna spośród osób wydalanych, jeden pan otrzymał termin 48 godzin - dodał rzecznik MSZ.

Jasina: Rosja to państwo nieprzyjazne, a wręcz wrogie wobec Polski

Jasina stwierdził, że "Rosja jest naszym sąsiadem i nie zniknie z mapy Europy, ale agresja na Ukrainę dowodzi, że jest to państwo nieprzyjazne, a wręcz wrogie wobec Polski".

Odnosząc się do decyzji o wydaleniu 45 rosyjskich dyplomatów rzecznik MSZ powiedział, że obecny stan stosunków polsko-rosyjskich "nie uzasadnia potrzeby utrzymywania tak licznego personelu dyplomatycznego w naszym państwie, w rosyjskich placówkach dyplomatycznych". Ocenił, że na placówkach w Rosji i tak przebywa o wiele mniej Polaków niż reprezentantów Rosji w Polsce.

- Nielegalna działalność tych dyplomatów może także stwarzać zagrożenie dla tych ludzi, którzy opuścili swój kraj (Ukrainę - przyp. red.), uciekając przed wojną, a u nas znaleźli ochronę - dodał Jasina.

Jasina o przyczynach wydalenia dyplomatów

- Przyczyną podjęcia tej decyzji było prowadzenie przez pracowników placówki rosyjskiej działalności niezgodnej z polskim prawem i naruszającej normy konwencji wiedeńskiej, czyli działalności niezgodnej ze statusem dyplomatów - wyjaśnił Jasina.

- Rosja prowadzi barbarzyńską wojnę przeciwko Ukrainie już od ponad 3 tygodni, a my i inne państwa Zachodu jesteśmy traktowani przez Rosję jako kluczowy przeciwnik. Dalsze tolerowanie tego typu nielegalnej działalności służb rosyjskich stworzyłoby ogólne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, ale także dla naszych sojuszników w NATO i Unii Europejskiej, z którymi koordynujemy tego typu działania - dodał rzecznik MSZ.

Kamiński: Polska wydala 45 rosyjskich szpiegów udających dyplomatów

"Polska wydala 45 rosyjskich szpiegów udających dyplomatów. Z pełną konsekwencją i determinacją rozbijamy agenturę rosyjskich służb specjalnych w naszym kraju" - poinformował około godziny 11:30 na Twitterze szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Wcześniej rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn mówił na konferencji prasowej, że "w związku z wypełnianiem swoich obowiązków Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przygotowała listę zidentyfikowanych 45 osób pracujących w Polsce pod tak zwanym przykryciem dyplomatycznym". - To są osoby, które mają i funkcjonują w ramach statusu dyplomatycznego, ale de facto prowadzą działalność wywiadowczą przeciwko Polsce - dodał.

Poinformował, że "z rozpoznania ABW wynika, że służby rosyjskie są coraz bardziej ofensywne i agresywnie działają przeciwko Polsce".

Szef ABW wnioskuje o wydalenie osób z listy

Lista została przekazana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szef ABW wniósł o pilne wydalenie tych osób z terenu Polski. 

"Materiały ABW dowodzą, że działalność zidentyfikowanych funkcjonariuszy i współdziałających z nimi osób służy realizacji rosyjskich przedsięwzięć wywiadowczych wymierzonych w stabilność Rzeczypospolitej Polskiej i jej partnerów na arenie międzynarodowej oraz zagraża interesom i bezpieczeństwu Polski" - czytamy w komunikacie na stronie służb specjalnych.

Lista obejmuje oficerów rosyjskich służb specjalnych i ich współpracowników - dodał Żaryn w komunikacie w tej sprawie. Jedną z tych osób jest oficer służb rosyjskich, którego "działalność została rozpoznana w śledztwie dotyczącym obywatela RP zatrzymanego 17 marca tego roku pod zarzutem szpiegostwa".

ABW zatrzymała warszawskiego urzędnika, który miał szpiegować na rzecz Rosji
ABW zatrzymała warszawskiego urzędnika, który miał szpiegować na rzecz Rosji TVN24

"Oficerowie rosyjskich służb specjalnych, wykorzystując status dyplomaty do prowadzenia działalności wywiadowczej, naruszają polskie prawo i postanowienia Konwencji Wiedeńskiej" - przypominano w komunikacie.

Ambasador Rosji wezwany do MSZ

Przekazanie listy przez ABW potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Dzisiaj został wezwany pan ambasador Rosji do MSZ. Będziemy o tym rozmawiać, a decyzje co do kwestii dalszych kroków będą też dzisiaj ogłaszane po tym spotkaniu - powiedział. 

Ambasador Rosji wezwany do MSZ
Ambasador Rosji wezwany do MSZTVN24

W środę przed południem ambasador Siergiej Andriejew pojawił się w budynku MSZ.

Ambasador Rosji pojawił się w budynku MSZ
Ambasador Rosji pojawił się w budynku MSZTVN24

Po wyjściu z budynku ambasador odpowiadał na pytania dziennikarzy. Jego zdaniem nie ma podstaw do wydalenia osób znajdujących się na liście ABW. - Nasi współpracownicy zajmowali się działalnością normalną, dyplomatyczną, handlową, zgodnie z obowiązkami - stwierdził. Dodał, że on sam pozostaje w Polsce, a osobom w listy dano "różne terminy, ale maksymalnie pięć dni" na opuszczenie kraju.

- Mamy prawo do własnej decyzji w sprawie kroków odwetowych - mówił. Dodał, że "wydaje się, że strona Polska nie zgodzi się na zastąpienie naszych pracowników w obecnych warunkach".

Powiedział, że formalnie stosunki Polski i Rosji nie zostały zerwane, a ambasada nadal będzie działać.

Ambasador Rosji o wniosku o wydalenie rosyjskich dyplomatów
Ambasador Rosji o wniosku o wydalenie rosyjskich dyplomatówTVN24

Autor:mart,js/kg, dln

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości