Polka sędzią Trybunału Arbitrażowego ONZ. Poparło ją 120 państw

Sukces Polki w ONZ
Sukces Polki w ONZ
Źródło: Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ

Sędzia Agnieszka Klonowiecka-Milart z Lublina została wybrana przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na stanowisko sędziego Trybunału Arbitrażowego Narodów Zjednoczonych - poinformowało Przedstawicielstwo Polski przy ONZ w Nowym Jorku.

W wyborach uczestniczyło 185 państw: Agnieszka Klonowiecka-Milart uzyskała aż 120 głosów, a jej konkurent, sędzia Frederick Indran Nicholas z Malezji - 65 głosów.

- Wybieralnych stanowisk w systemie oenzetowskim Polska ma bardzo mało, można je policzyć na palcach jednej ręki. Dlatego wybór na stanowisko sędziowskie jest tak istotne i prestiżowe. Głosowały wszystkie państwa świata, a takie wybory zdarzają się bardzo rzadko - powiedział ambasador Bogusław Winid.

Kolejny sukces Polski

Zwrócił uwagę, że to już drugi sukces Polski w ONZ w ostatnim czasie. W listopadzie ubiegłego roku prof. Piotr Hofmański, sędzia Sądu Najwyższego, został wybrany do Międzynarodowego Trybunał Karnego w Hadze.

Sędzia Klonowiecka-Milart obejmie stanowisko 1 lipca przyszłego roku, a jej kadencja będzie trwała 7 lat.

Trybunał Arbitrażowy NZ służy odwoływaniu się od decyzji administracyjnych ONZ. Liczy tylko pięciu sędziów, w tym 3 stałych: w Nairobi, Nowym Jorku i Genewie. Klonowiecka-Milart będzie stałym sędzią w Nairobi.

Pracuje jako sędzia międzynarodowy

Agnieszka Klonowiecka-Milart - jak podkreślono w komunikacie prasowym - jest jednym z najlepszych polskich prawników pracujących w instytucjach międzynarodowych, z bardzo bogatym doświadczeniem. Od 1998 r. pracuje jako sędzia międzynarodowy, m.in. w latach 2000-2008 dla Misji Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie (United Nations Interim Administration Mission in Kosovo - UNMIK), a od 2006 roku w ramach Trybunału Narodów Zjednoczonych ds. osądzenia zbrodni popełnionych w Kambodży przez reżim Czerwonych Khmerów.

Klonowiecka-Milart jest absolwentką wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, praktykuje jako prawnik od 1991 r. Jest autorką licznych artykułów i książek w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego.

Autor: kło/tr / Źródło: PAP

Czytaj także: