"Nie występuje ryzyko systemowego zagrożenia praworządności". Polski rząd odpowiada Brukseli

[object Object]
Komisja Europejska wydała zalecenia w grudniu tvn24
wideo 2/35

Strona polska zwraca się do Komisji Europejskiej o wstrzemięźliwość w dokonywaniu przedwczesnych ocen wprowadzanych zmian do czasu ich pełnej implementacji - napisano w dokumencie polskich władz przesłanym we wtorek do Brukseli. Polski rząd na 20 stronach przekazał oficjalną odpowiedź na zalecenia Komisji w sprawie praworządności w Polsce, wydane 20 grudnia 2017 roku.

Jak zauważa korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, zawarte w odpowiedzi argumenty są bardzo podobne do tych, które pojawiły się w opublikowanej już wcześniej tak zwanej białej księdze. Podobnie jak w poprzednich pismach wysyłanych do Brukseli, polskie władze nie zaproponowały dokonania zmian w prawie, ale broniły wprowadzanych reform i usiłowały przekonać Komisję, że są one zgodne z konstytucją, prawem unijnym i europejskimi standardami.

"Strona polska zwraca uwagę, że reformy odnoszące się do wymiaru sprawiedliwości zostały zainicjowane w reakcji na społeczne oczekiwania w tym zakresie, a przyjęte rozwiązania nie odbiegają w istotnym stopniu od tych, które od lat funkcjonują w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej i nie wzbudzały dotąd żadnych zastrzeżeń Komisji Europejskiej" - stwierdzono we wstępie.

Rząd argumentuje także, że prezydenckie ustawy dotyczące sądownictwa i przyjęte przez parlament pod koniec 2017 roku wprowadziły daleko idące zmiany w porównaniu do zawetowanych w lipcu ustaw, uwzględniając "szereg postulatów zgłaszanych przez różne środowiska i instytucje".

Zastrzeżenia dotyczące Sądu Najwyższego

W odpowiedzi polskie władze w punktach odnoszą się do poszczególnych zaleceń Komisji Europejskiej z grudnia 2017 roku. W pierwszej kolejności odpowiedziano na zastrzeżenia dotyczące ustawy o Sądzie Najwyższym. Rząd nie zgodził się z twierdzeniem, że obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN "stanowi naruszenie zasady podziału władzy".

"Gdyby sędziowie SN nie korzystali z dobrodziejstwa obniżenia wieku emerytalnego, oznaczałoby to naruszenie wobec nich konstytucyjnej zasady równości wobec prawa i mogłoby zostać odebrane przez nich samych jako rodzaj nieuzasadnionej sankcji" - argumentuje rząd.

Odrzucono zastrzeżenia dotyczące skrócenia kadencji sędziów Sądu Najwyższego. Jak napisano, "zasada nieusuwalności sędziów podlega we wszystkich systemach prawnych Europy naturalnemu ograniczeniu, jakim jest ustawowe określenie wieku, po osiągnięciu którego sędzia przechodzi w stan spoczynku". Obniżenie wieku emerytalnego - stwierdzono - "nie godzi w niezależność sądów, nie mogąc także oddziaływać na sędziów w sposób, który mógłby prowadzić do utraty przez nich przymiotu niezawisłości".

Odnosząc się do skrócenia 6-letniej kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego stwierdzono natomiast, że "zasada nieusuwalności dotyczy urzędu sędziego, nie dotyczy zaś sprawowanych przez sędziów funkcji. Przejście w stan spoczynku powoduje wyłącznie zaprzestanie pełnienia funkcji, a nie utratę statusu sędziego".

Odpierając zarzut, że uprawnienie prezydenta do przedłużania mandatu sędziów SN może stanowić sposób wywierania wpływu na nich napisano, iż "polskie rozwiązanie jest w swoim charakterze podobne do ustawodawstwa brytyjskiego […] a także francuskiego”.

Oceniono, że nie będzie ono miało wpływu na podatność sędziów na naciski, "tym bardziej, że z chwilą przejścia w stan spoczynku sędziowie w Polsce zachowają zasadniczą część swojego uposażenia (dodatek za długoletnią pracę - red.)".

Zastrzeżenia dotyczące KRS

W dalszej części polski rząd odpowiada na zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Odnosząc się do przedterminowego zakończenia mandatu wszystkich sędziów-członków KRS stwierdzono, że "to dotychczasowy sposób wyboru był sprzeczny z konstytucją".

Ponadto - jak napisano - decyzja o wygaszaniu kadencji wszystkich członków KRS i przeprowadzeniu wyboru nowych związana była z tym, że "spośród 15 członków poprzedniego składu kadencje wygasały w stosunku aż do 11 członków KRS, a do czerwca 2018 r. - łącznie w stosunku do 13 osób".

"W składzie Rady pozostałoby zatem jedynie dwoje sędziów pochodzących z wyboru dokonanego w 2016 r. których kadencje upływałyby w 2020 r. Taka sytuacja prowadziłaby do paraliżu prac Rady przez kolejne dwa lata" - oceniono.

W odpowiedzi stwierdzono również, że "nie należy mylić stanowiska Rządu z oświadczeniami składanymi publicznie przez polityków różnych ugrupowań politycznych, a zwłaszcza z licznymi publikacjami prasowymi krytycznymi wobec sądownictwa". "Są one wyrazem narastającego społecznego zniecierpliwienia wobec nieprawidłowości w sądownictwie oraz bulwersujących opinię publiczną zdarzeń, jak pospolite kradzieże dokonywane przez sędziów w sklepach, i wrażenia poczucia bezkarności takich czynów" - napisano.

Rząd wyraził przy tym "ubolewanie wobec wszystkich niedopuszczalnych, nieuzasadnionych wypowiedzi, które podważają zaufanie społeczne do sądownictwa - i jednocześnie podkreśla swój szacunek do wymiaru sprawiedliwości jako takiego oraz do poszczególnych jego przedstawicieli".

Zastrzeżenia dotyczące TK

Odpowiadając na zalecenie Komisji, by przywrócić niezależność Trybunału Konstytucyjnego oceniono, że polski rząd "w żaden sposób nie podważa legitymacji Trybunału".

"Odnosząc się do kwestii wyboru trzech sędziów Trybunału przez Sejm poprzedniej kadencji w październiku 2015 r. którzy w ocenie KE zostali wybrani zgodnie za prawem, należy wskazać, że nie jest to prawdziwa teza. W momencie przeprowadzenia wyboru sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji w dniu 8 października 2015 r. nie było jeszcze żadnych wolnych stanowisk w Trybunale" - argumentowano.

"Nie można zatem uznać sędziów wybranych przez Sejm VII kadencji za legalnych i podważać jednocześnie prawidłowości wyboru sędziów dokonanego przez Sejm VIII kadencji, jak czyni to Komisja Europejska" - napisano.

W kwestii niepublikowania wyroków TK z 9 marca i 7 listopada 2016 roku stwierdzono, że "zastrzeżenia Komisji dotyczące niepublikowania szeregu wyroków TK wydanych w okresie po 9 marca 2016 r. trudno uznać za słuszne, gdyż ewentualna publikacja wyroków - choć teoretycznie możliwa - nie byłaby prawidłowa z prawnego punktu widzenia: zostały one wydane z naruszeniem ustaw regulujących tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym".

Stwierdzono również, że i tak "publikacja tych wyroków nie powodowałaby jakichkolwiek skutków prawnych". Polski rząd nie zgodził się również z zarzutem nieprawidłowości przy powołaniu nowego prezesa TK podsumowując, że "nie ma obecnie żadnych przeszkód faktycznych ani prawnych utrudniających właściwe działanie Trybunału".

Warszawa apeluje do KE

Na koniec przesłanej odpowiedzi podkreślono, że "strona polska liczy na utrzymanie obiektywnego i konstruktywnego dialogu z Komisją Europejską i partnerami z Unii Europejskiej. Wyraża nadzieję, że wyjaśnienia zamieszczone w przedmiotowej odpowiedzi na zalecenie, jak i zakreślenie szerszego kontekstu reform w opublikowanej niedawno Białej Księdze, pozwolą Komisji na zweryfikowanie jej oceny i uznanie, że niektóre stwierdzenia wynikały z nieporozumienia lub przyjęcia odmiennej perspektywy, a zatem w Polsce nie występuje ryzyko systemowego zagrożenia praworządności".

"Komisja Europejska twierdzi, że zmiany wprowadzane przepisami ustaw kompleksowo reformujących system wymiaru sprawiedliwości, stanowią zagrożenie dla niezależności sądownictwa w Polsce. Nie bierze jednak pod uwagę faktu, że konstytucyjność żadnej z wprowadzanych zmian nie została podważona, a kluczowym celem reformy jest usprawnienie funkcjonowania systemu sądownictwa" - stwierdzono.

"Dotychczasowy proces przeprowadzania reformy stanowi oczywisty dowód potwierdzający tezę o przestrzeganiu przez władzę RP zasad rządów prawa w Polsce. W związku z powyższym, strona polska zwraca się do Komisji o wstrzemięźliwość w dokonywaniu przedwczesnych ocen wprowadzanych zmian do czasu ich pełnej implementacji. Strona polska wyraża gotowość do wspólnej ewaluacji z Komisją Europejską rezultatów przyjętych rozwiązań" - napisano.

Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzje o uruchomieniu wobec Polski procedury z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dała władzom w Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności.

Komisja zapowiadała możliwość odstąpienia od procedury art. 7, jeśli polskie władze spełniłby jej postulaty.

Autor: mm//kg / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0) | Jai79

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl