Niepokojące wyniki badania. Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko raka piersi?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększyć ryzyko nawet o 38 procent

Antykoncepcja hormonalna jest skuteczna i łatwa w stosowaniu, ale niesie ze sobą skutki uboczne. Nowe badania przeprowadzone przez duńskich naukowców pokazują, że choć jej stosowanie pomaga w zmniejszaniu ryzyka niektórych nowotworów to równocześnie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jest łatwa w stosowaniu i skuteczna, ale jak każdy lek, antykoncepcja hormonalna ma skutki uboczne. Może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory wątroby, a także na nowotwory piersi.

"Może być zwiększone ryzyko"

Duńscy naukowcy zbadali tę zależność. Opublikowane właśnie wyniki przeprowadzonego przez nich badania pokazują, że ryzyko zachorowania na raka piersi zwiększało się u kobiet tym bardziej, im dłużej przyjmowały antykoncepcję hormonalną. Naukowcy obserwowali niemal dwa miliony kobiet przez 11 lat. U tych, które przyjmowały antykoncepcję hormonalną przez rok, ryzyko wzrastało o dziewięć procent. Po 10 latach stosowania wzrost ryzyka wynosił już 38 procent.

Jak tłumaczy prof. Mariusz Zimmer, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, może to dotyczyć "szczególnie kobiet, które mają obciążenie genetyczne".

- Stąd musimy robić odpowiednie badania, na przykład badanie BRCA1 i BRCA2 - wyjaśnia.

To badanie na obecność mutacji genu odpowiedzialnego za występowanie nowotworu piersi.

Czynniki ryzyka

- Jest to ryzyko porównywalne ze wzrostem zachorowań w przypadku innych czynników ryzyka, jakie mamy w codziennym życiu, na przykład palenie tytoniu, czy spożywanie nadmiernej ilości alkoholu - opisał z kolei badania Duńczyków dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Bocian.

Z drugiej strony, lekarze przypominają, że antykoncepcja hormonalna może mieć też dobry wpływ na zdrowie i zmniejsza ryzyko występowania pewnych nowotworów.

- Mamy zmniejszenie ryzyka zachorowań w nowotworach endometrium i macicy, w przypadku występowania raka jajnika. Uważa się również, że mniej jest nowotworów jelita grubego - mówi dr Mrugacz.

Kobiety korzystające z antykoncepcji hormonalnej mają też szansę szybciej wyłapać potencjalne zmiany nowotworowe.

- Mówi się, że kobiety, które nie używają antykoncepcji hormonalnej odwiedzają ginekologa raz w roku. Znacznie częściej robią to kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną. Chociażby po to, by dostać receptę - zauważa Krystyna Kacpura z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Autor: azb/adso / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości