"Moje pytania bardzo zdenerwowały premiera. Czy dlatego, że musi wykonać 'tajny plan' Berlina?"

Andrzej Duda
Tusk: To jedyna odpowiedź, na jaką mnie w tej chwili stać. Zostało 131 dni i jakoś damy radę
Źródło: TVN24

Prezydent Andrzej Duda ocenił w piątek w mediach społecznościowych, że jego pytania o polską politykę migracyjną i zachodnią granicę "bardzo zdenerwowały" premiera Donalda Tuska. "Czy dlatego, że musi wykonać 'tajny plan' Berlina?" - zapytał. Udostępnił przy tym niemiecki artykuł z doniesieniami, jakoby trwały niejawne rozmowy Niemiec z sąsiadami na temat "wspólnych zasad zawracania" migrantów.

Premier Donald Tusk wizytował w ubiegłą sobotę granicę polsko-białoruską, gdzie mówił o 98-procentowej skuteczności w zatrzymaniach prób nielegalnego jej przekroczenia. Kilka dni później, w środę prezydent Andrzej Duda skierował do niego list, w którym zadał szefowi rządu szereg pytań dotyczących polityki migracyjnej, w tym o działania mające na celu również ochronę granicy zachodniej. Stało się to tego samego dnia, w którym Duda podpisał ustawę azylową.

W czwartek Tusk pytany o ten list, odparł, że "niczego dobrego nie może powiedzieć o tym, co robi ostatnio pan prezydent, także o jego liście i pytaniach". - Zostało 131 dni i jakoś damy radę - stwierdził, nawiązując do końca kadencji Dudy.

Prezydent: czy premier musi wykonać "tajny plan" Berlina?

W piątek wieczorem prezydent napisał na X, że "pan premier Tusk bardzo lubi ostatnio chwalić się ochroną granicy".

"Ale tylko wschodniej - czyli tej, którą wcześniej umocniliśmy mimo jego protestów i ataków polityków PO. Teraz moje pisemne pytania o granicę zachodnią i groźbę sprowadzania do Polski nielegalnych migrantów z Niemiec bardzo zdenerwowały premiera. Czy dlatego, że musi wykonać 'tajny plan' Berlina, o którym piszą sami Niemcy?" - dodał.

Do wpisu dołączył link do artykułu w niemieckim dzienniku "Die Welt".

CZYTAJ TEŻ W KONKRET24: Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Doniesienia "Die Welt" o "tajnym planie" Merza

Jak podały w piątek niemieckie media, kandydujący na stanowisko kanclerza Niemiec Friedrich Merz ma mieć "tajny plan" w kontekście osób ubiegających się o azyl. W tym celu ma prowadzić niejawne rozmowy z administracjami państw ościennych – Polski, Czech, Austrii, Szwajcarii i Francji o - jak podaje "Die Welt" - "wspólnych zasadach zawracania" migrantów.

Kwestia migracji to jeden z ważniejszych tematów trwających obecnie w Niemczech rozmów koalicyjnych między rządzącą obecnie SPD a zwycięską w niedawnych wyborach CDU. Jak podały w piątek niemieckie media, w tym "Die Welt", "Bild" oraz "Frankfurter Rundschau", jednym z omawianiem zagadnień jest zawracanie migrantów na niemieckiej granicy. Według tych doniesień SPD opowiada się za ścisłą współpracą z państwami sąsiednimi i działaniem jedynie za ich zgodą, podczas gdy CDU z Friedrichem Merzem dopuszcza jednostronne działanie niemieckich władz, jedynie powiadamiając sąsiadów o odsyłaniu migrantów.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk powiedział, że Polska ma umowę z Niemcami o tzw. readmisji migrantów, ale ze względu na to, ilu przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy i ze względu na presję migracyjną na wschodniej granicy, nie będziemy przyjmować imigrantów przyjeżdżających z innych krajów europejskich.

Co napisał prezydent do premiera

W swoim liście ze środy Andrzej Duda napisał między innymi, że "biorąc pod uwagę, że obecnie prezydencję w Radzie UE sprawuje Polska oraz w obliczu obaw polskich Obywateli i zastrzeżeń państw członkowskich, co do poszczególnych elementów Paktu o Azylu i Migracji, w tym deklarowanej przez Rząd odmowy jego wdrażania, należy postawić następujące pytania:

1) Jakie działania podjął Pan Premier w celu przeciwdziałania przekazywaniu migrantów do Polski przez władze Republiki Federalnej Niemiec?

2) Jakie działania podjął Pan Premier w ramach prezydencji w zakresie toczących się prac nad wdrażaniem Paktu o Azylu i Migracji na poziomie Unii Europejskiej, aby przeciwdziałać niekorzystnym dla Rzeczypospolitej rozwiązaniom? Jakie działania zostały do tej pory poczynione w celu zwolnienia Polski z zobowiązań przewidzianych w tzw. puli solidarnościowej, w szczególności z udziału w mechanizmie relokacji (przekazywania) i kontrybucji finansowych?

3) Czy organy Państwa podejmują obecnie działania w celu realizacji wytycznych Komisji Europejskiej, co do implementacji Paktu, jak na przykład budowa Centrów Integracji Cudzoziemców? Ile takich Centrów powstaje? W jaki sposób są finansowane?

4) Jakie działania zostały podjęte w ramach polskiej prezydencji w celu zmiany stanowiska Komisji Europejskiej i uzyskania wsparcia finansowego na rzecz budowy zabezpieczeń granicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo także granicy zewnętrznej UE?".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: