"Każdego, kto się wyłamuje z zaleceń, trzeba karać. Niezależnie, czy to jest premier, prezydent czy żebrak"

Autor:
mjz/adso
Źródło:
TVN24
Prof. Simon o uroczystościach 10 kwietnia: nastąpiło ewidentne złamanie procedur
Prof. Simon o uroczystościach 10 kwietnia: nastąpiło ewidentne złamanie procedurTVN24
wideo 2/10
TVN24Prof. Simon o uroczystościach 10 kwietnia: nastąpiło ewidentne złamanie procedur

- To fatalnie oddziałuje na społeczeństwo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 dolnośląski konsultant do spraw chorób zakaźnych profesor Krzysztof Simon, odnosząc się do zachowania przedstawicieli obozu rządowego podczas uroczystości z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem "nastąpiło ewidentne złamanie procedur" i była to "niepotrzebna manifestacja arogancji w stosunku do nas".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W piątek podczas obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie kilkunastu polityków Prawa i Sprawiedliwości składało kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii. Robiąc to, nie zachowywali odpowiedniej odległości od siebie, wymaganej we wprowadzonych przez rząd obostrzeniach związanych z pandemią COVID-19.

Byli to między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i wicepremierzy - Jacek Sasin i Piotr Gliński.

Jarosław Kaczyński podczas obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego
Jarosław Kaczyński podczas obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej na placu PiłsudskiegoTVN24

"Nastąpiło ewidentne złamanie procedur"

Do postawy przedstawicieli obozu rządowego odniósł się we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych i ordynator jednego z oddziałów chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Wskazywał, że podczas uroczystości 10 kwietnia "nastąpiło ewidentne złamanie procedur".

- Pan premier, którego bardzo szanuję, mówił o maskach, o ograniczeniach, o tym wszystkim (...), a następnego dnia całe towarzystwo wyszło i niczego nie przestrzegało. To nie jest zupełnie w porządku i to fatalnie oddziałuje na społeczeństwo - wyjaśnił. Jak mówił, uroczystości 10 kwietnia "to nie było spotkanie państwowe, a partyjne".

Ocenił też, że była to "niepotrzebna manifestacja arogancji w stosunku do nas".

Profesor Simon: Trzeba karać. Niezależnie, czy to jest premier, prezydent czy żebrak na ulicy

Gość "Faktów po Faktach" odniósł się także do wprowadzonych przez rząd ograniczeń i restrykcji dotyczących poruszania się w przestrzeni publicznej. - Zachęcałbym do przestrzegania tego, co zalecił rząd, do ograniczenia aktywności, zwłaszcza tych, którzy są chorzy, starzy - mówił. Jednocześnie przekonywał, że "trzeba poluzować gospodarkę", bo "ludzie nie wytrzymają siedzenia w domu". - Gdzieś tę energię, te emocje trzeba wypuścić - dodał.

- Natomiast trzeba wymagać przestrzegania zaleceń, jakimi są maski, mycie rąk czy (noszenie - red.) rękawiczek przy każdym wyjściu, wejściu, (zachować - red.) odległości. To jest sprawa oczywista i poza dyskusją. Nikt nie może się z tego wyłamywać. Każdego, który się z tego wyłamuje, trzeba karać - niezależnie od urzędu - czy to jest prezydent, premier czy żebrak na ulicy. Każdy powinien ponosić odpowiedzialność za swoje czyny i odpowiadać za to samo - podkreślił profesor Simon.

Profesor Simon: szczepionka raczej nie w tym roku

Gość "Faktów po Faktach" mówił także, że "nie wierzy", że szczepionka przeciwko COVID-19 zostanie stworzona jeszcze w tym roku. Jak mówił, przewiduje, że może się ona pojawić na początku 2021 roku. - (Ale - red.) tu jest pewna nadzieja. Szczepionka na SARS i MERS była już w dużym stopniu zaprojektowana i zrobiona. Wirus jest podobny, więc wykorzystuje się wiele doświadczeń z SARS, bo one są podobne (...) - zwracał uwagę.

- Oczekujemy, że ten wirus się zmieni (...), że przestanie być taki agresywny - dodał.

Profesor Simon: szczepionka raczej nie w tym roku, raczej na początku następnego
Profesor Simon: szczepionka raczej nie w tym roku, raczej na początku następnegoTVN24

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia działa całodobowo

Autor:mjz/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości