Tusk o polexicie: sprawa jest dramatycznie poważna, ryzyko jest śmiertelnie poważne

[object Object]
Donald Tusk o polexicie: sprawa jest dramatycznie poważnatvn24
wideo 2/35

- Nie jest dla mnie istotne, czy Jarosław Kaczyński planuje wyjście Polski z Unii Europejskiej, czy tylko inicjuje pewne procesy, które się tym zakończą - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tusk po wyjściu z posiedzenia sejmowej komisji śledczej do sprawy Amber Gold został zapytany m.in. o to, czy wyobraża sobie, że rząd nie zastosuje się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 19 października Trybunał Sprawiedliwości UE - przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej - podjął decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Przewodniczący Rady Europejskiej odpowiedział, że "bardzo chciałby pomóc Polsce w tej kwestii". - Ale nie w łamaniu sądownictwa w Polsce, tylko wybrnięcia z tego problemu, jaki rządzący w Polsce nam wszystkim, ale także sobie urządzili - dodał. - Mam dziś kłopot z interpretacją, co naprawdę jest intencją polskiego rządu - ocenił.

"Cameron też nie miał planu wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej"

Pytany, czy ma wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość podąża w stronę wyjścia z UE, tzw. polexitu, odpowiedział, że "nie jest dla niego istotne, czy Jarosław Kaczyński planuje wyjście Polski z Unii Europejskiej, czy tylko inicjuje pewne procesy, które się tym zakończą". - Ja mam doświadczenie z [byłym - red.] premierem [Wielkiej Brytanii, Davidem - red.] Cameronem, pracowałem z nim dzień w dzień, żeby uniknąć brexitu - odpowiedział Tusk.

- To on wpadł na pomysł referendum, a potem robił wszystko, aby utrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej. A ją wyprowadził. A wydaje mi się europejsko sprytniejszy, niż dzisiejszy rządzący PiS-owscy ministrowie - tłumaczył. - Mówiąc krótko, polexit jest niestety możliwy nie dlatego, że Jarosław Kaczyński ma taki plan, bo skoro mówi, że nie ma, to trzeba wierzyć, że nie ma takiego planu - wskazał. - Problem polega na tym, że [David - red.] Cameron też nie miał takiego planu wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - dodał Tusk.

- Obawiam się, że w Europie chęć trzymania za wszelką cenę Polski w Europie będzie może trochę mniejsza niż w przypadku Wielkiej Brytanii, a i tak się nie udało. Więc sprawa jest moim zdaniem bardzo, bardzo poważna. (...) Sprawa jest dramatycznie poważna, ryzyko jest śmiertelnie poważne. Chciałbym, żeby ci, którzy robią wszystko w tę stronę, się opamiętali - podkreślił.

Tusk: odmówiłem Macronowi

Mówiąc o zbliżającej się rocznicy 11 listopada, Tusk powiedział, że "to bardzo ważna sprawa, która wymaga poważnego oświadczenia". - Ja dokładnie 40 lat temu po raz pierwszy uczestniczyłem wówczas w nielegalnej manifestacji podczas 11 listopada w Gdańsku. Od tamtego czasu zawszę czczę rocznicę odzyskania niepodległości. Teraz mamy setną rocznicę. Na pewno będę starał się złożyć kwiaty w Warszawie pod pomnikiem Piłsudskiego, żeby nikomu nie przeszkadzać, z samego rana z grupą moich serdecznych przyjaciół. Mam nadzieję, że będzie to możliwe - mówił.

Szef Rady Europejskiej powiedział też, że odmówił prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi uczestnictwa w międzynarodowych obchodach w Paryżu 100 rocznicy zakończenia I Wojny Światowej. - Jest dla mnie oczywiste, że w stulecie niepodległości Polski, jako urzędujący szef Rady Europejskiej i były premier, muszę być w Warszawie tego dnia - mówił. Tusk dodał, że nie będzie komentował zamieszania z organizacją obchodów stulecia odzyskania niepodległości. - Bardzo boleję nad tym, że rzeczywiście marsz z tymi czasem bardzo złymi, negatywnymi znakami może stać się negatywnym symbolem tej rocznicy, w Polsce i na świecie. Ale bardzo bym nie chciał, żeby było wrażenie, że Polska jest kompletnie osamotniona, bo tutaj nikt nie przyjedzie z zagranicznych gości - mówił.

Dodał, że jest szefem Rady Europejskiej, jest Polakiem, więc będzie 11 listopada w południe na uroczystościach oficjalnych" [w Warszawie - red.]. - Nie dlatego, że zostałem przez PiS czy przez prezydenta zaproszony. Szanuję, dziękuję, ale nie to jest głównym powodem, tylko to, że moje miejsce tego dnia jest pod Grobem Nieznanego Żołnierza - podkreślił.

Tusk: odmówiłem Macronowi w setną rocznicę odzyskania
Tusk: odmówiłem Macronowi w setną rocznicę odzyskaniatvn24

"Jestem zaskoczony skalą porażki PiS-u"

Po przesłuchaniu przed komisją śledczą Tusk zapytany był również o wyniki wyborów samorządowych. Ocenił, że nikt nie ma powodów do euforii. - Wczorajszy dzień był dużo bardziej jednoznaczny pod tym względem niż pierwsza tura. W pierwszej turze PO, czy KO, czy PSL, wszyscy mieli po tej stronie prawo cieszyć się z wyników, PSL w niektórych wsiach, regionach, KO w dużych miastach, a PiS na pewno jeśli chodzi o wybory do sejmików - powiedział były premier.

Jak mówił, jest zaskoczony "skalą porażki PiS-u". - Nie jestem hipokrytą, nie będę udawał, że się tym martwię, ale jestem zaskoczony, szczególnie jeśli chodzi o niewielkie miasta, miasta średniej wielkości i mniejsze miasta. Tam także właściwie ten wynik jest jednoznaczny. Na pewno władze PiS-u mają dziś o czym myśleć - ocenił Tusk. Według szefa RE wynik wyborów samorządowych to "znak ostrzegawczy" dla PiS-u i "znak nadziei" dla opozycji.

Siedmiogodzinne przesłuchanie

W poniedziałek po godzinie 17 zakończyło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej do sprawy Amber Gold, na które stawił się były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Trwało siedem godzin.

Tusk wchodząc do Sejmu powiedział, że nie będzie miał oświadczenia, tylko będzie czekał na pytania komisji. - Przyjechałem tutaj, żeby odpowiadać na pytania, nawet jeśli mam świadomość, czemu głównie służy ta komisja i w jakim charakterze jestem przesłuchiwany. Chcę inaczej niż niektórzy związani z pracą tej komisji poważnie to potraktować. To moje obywatelskie zobowiązania - dodał.

Autor: akw\mtom\kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek, dowiedział się dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński. Jaworek był podejrzany o potrójne morderstwo.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Dla mnie ta sprawa dzisiaj jest absolutnie nierozstrzygnięta. Jeżeli sąd okręgowy uzna, że immunitet nie chroni Marcina Romanowskiego, to będzie zwrot akcji - mówił w TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, odnosząc się do sytuacji byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Podkreślał także, że immunitetu "nie można traktować instrumentalnie".

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

Źródło:
TVN24

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Zmieniają się centra miast, w górę pną się wieżowce. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi Szczecin, a teraz dołącza Rzeszów. Tam widok na miasto z 41. piętra można nie tylko podziwiać, ale mieć na własność, bo to najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Źródło:
TVN24

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl