Podsumowanie roku. Niezabitowska: nie rozumiem, dlaczego Polska stała się czarną wyspą śmierci

Źródło:
TVN24
"Kompletnie nie rozumiem, dlaczego Polska stała się czarną wyspą śmierci"
"Kompletnie nie rozumiem, dlaczego Polska stała się czarną wyspą śmierci"
TVN24
"Kompletnie nie rozumiem, dlaczego Polska stała się czarną wyspą śmierci"TVN24

W "Faktach po Faktach" w sobotę socjolog z UW Karolina Wigura, publicystka "Kultury Liberalnej" oraz była rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego i była dziennikarka "Tygodnika Solidarność" Małgorzata Niezabitowska podsumowywały ubiegły rok 2021. Jednym z głównych tematów była pandemia COVID-19. - Druga część roku to jest to zmiana zasadnicza, zmiana dramatyczna, której absolutnie nie mogę zrozumieć - mówiła Niezabitowska.

W piątek o północy wkroczyliśmy w nowy, 2022 rok. W "Faktach po Faktach" w sobotę ubiegły rok podsumowywały doktor hab. Karolina Wigura, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, publicystka "Kultury Liberalnej" oraz Małgorzata Niezabitowska, była rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego i była dziennikarka "Tygodnika Solidarność".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Niezabitowska o pandemii. "Opowiadanie bajek o genie protestu"

Jednym z głównych tematów była pandemia COVID-19. - Jeśli chodzi o rok poprzedni, rozróżniłabym dwie części. Pierwsza część, pierwsza połowa roku, kiedy dopiero szczepionki się pojawiały, kiedy nie były w pełni dostępne, umieralność była bardzo duża, ale rząd starał się działać, starał się robić to, co było możliwe - komentowała Niezabitowska. - Natomiast druga część roku to jest to zmiana zasadnicza, zmiana dramatyczna, której absolutnie nie mogę zrozumieć - dodała.

- Ja kompletnie nie rozumiem, dlaczego Polska stała się czarną wyspą śmierci w Europie, gdzie w bardzo wielu innych krajach już od wielu miesięcy przeprowadza się różnego typu działania, które sprawiają, że ta pandemia jest o wiele mniej groźna mimo omikronu, który powoduje, że zakażeń jest o wiele więcej, natomiast zgonów jest radykalnie mniej niż poprzednio - powiedziała. - U nas jest dokładnie odwrotnie, a jeszcze nie mamy omikronu - dodała.

Oceniła, że "opowiadanie jakichś bajek o tym genie protestu, genie nieposłuszeństwa, który mają Polacy i który podobno uniemożliwia jakiekolwiek działania, to jest kompletna bzdura".

- Czy Francuzi nie mają takiego genu, jeśli już w ogóle mówimy o takich genach? Oczywiście, mają. Też protestują, demonstrują. Kiedy prezydent Macron wprowadził pierwsze ograniczenia, były wielkie protesty, ale też tego samego dnia, kiedy okazało się, że kto jest niezaszczepiony, nie wejdzie do kawiarni, nie wejdzie do restauracji, nie będzie mógł używać innych przyjemności, zaszczepił się milion osób w ciągu jednego dnia - powiedziała była rzeczniczka rządu Mazowieckiego.

- Chciałabym się dowiedzieć, czy premier Morawiecki, minister Niedzielski, prezes Kaczyński codziennie rano, kiedy się golą, mogą patrzeć sobie w oczy [w lustrze - przyp. red.] - stwierdziła. - Czy wy macie sumienia? Czy nie czujecie się odpowiedzialni za każdą śmierć, której można byłoby uniknąć? - pytała, zwracając się w ten sposób do rządzących. Wezwała też polityków władzy, aby "natychmiast, w ostatniej chwili, podjęli działania, bo mają do tego narzędzia, mają doświadczenia innych krajów".

Stwierdziła, że "podstawowa funkcja rządzących to jest dbanie i zapewnianie jakiejś ochrony dla zdrowia i życia ludzi". - Powinni stosować metody, które są skuteczne, a te metody są wypracowane w bardzo wielu innych krajach - dodała. Jej zdaniem "to w rękach rządzących" jest to, aby przekonać ludzi do szczepień.

- To jest odpowiedzialność rządzących, a nie ludzi. Niektórzy ludzie są niemądrzy, niektórzy są leniwi, niektórzy są poddani antyszczepionkowcom - trudno, trzeba na nich oddziałać różnymi metodami - oceniła.

Wigura o pandemii. Jak przekonać niezaszczepionych?

Karolina Wigura powiedziała, że w Polsce "mamy, niestety, zaledwie połowę społeczeństwa zaszczepionego", ale "nie powinniśmy myśleć o tych ludziach, że no cóż, sami są sobie winni i są po prostu nieodpowiedzialni". - Pytanie jest takie, w jaki sposób jak najwięcej osób jednak przekonać - zwróciła uwagę socjolog.

- Ja bym bardzo oczekiwała od opozycji, skoro rząd tego nie robi, tego, że będzie na szeroką skalę przekonywała ludzi do tego, żeby zmienili swoje postawy, jeżeli mają obawy, jeżeli wciąż nie mają tego zaufania potrzebnego do tego, żeby się zaszczepić na COVID-19 - stwierdziła publicystka "Kultury Liberalnej".

- Pani Małgorzata Niezabitowska mówiła bardzo słusznie na temat tego, że rząd prezentuje taką daleko idącą inercję. Ja myślę, że ta inercja, to zaniechanie w podejmowaniu poważnych reakcji na bardzo poważną sytuację pandemii jest związane z populizmem. To znaczy jest to pewne schlebianie nastrojom społecznym, zamiast wykazania odwagi i powiedzenia, że posłuchajcie, jednak musimy na przykład zaostrzyć te wymagania wobec osób, które chcą wchodzić na przykład do restauracji, czy do transportu publicznego nawet - mówiła Wigura. Wyjaśniała, że takie zasady dotyczące transportu publicznego są wprowadzone w Niemczech.

Wigura o pandemii. Jak przekonać niezaszczepionych?
Wigura o pandemii. Jak przekonać niezaszczepionych?TVN24

Niezabitowska o inflacji: być może tym razem to gorzej przemieni się w lepiej

Kolejnym tematem rozmowy była zwiększająca się w Polsce w ostatnim roku inflacja. - Słyszałam w ostatnich czasach wiele takich komentarzy, że już jest, a grozi nam jeszcze nawet większa inflacja, którą odczuje rzeczywiście każdy, każda rodzina, prawie każdy Polak i odczuje bardzo boleśnie, iż być może to spowoduje wreszcie jakiś bunt - oceniła Niezabitowska. Przypomniała, że "wiele polskich buntów zaczynało się właśne od spraw ekonomicznych".

- Być może tym razem to gorzej przemieni się w lepiej, przemieni się w jakiś bardzo wielki napór społeczny, który jeśli wykorzysta opozycja, bo to oczywiście jest jeszcze ogromnie istotne, żeby to zostało wykorzystane, być może rzeczywiście sprawi to jakąś poważną zmianę - mówiła Niezabitowska. Zaznaczyła jednak, że sama nie lubi "takiej postawy i właściwie nigdy jej sama nie prezentowała, że im gorzej, tym lepiej".

Wigura: przekonujący wielu wyborcom wydają się populiści

Wigura oceniła, że politycy populistyczni będą jej zdaniem w rozpoczętym właśnie roku grali na polaryzację sceny politycznej i mediów społecznościowych. - Jest jeszcze jedna cecha tego świata, w którym żyjemy, która się bardzo blisko wiąże zarówno za pandemią, jak i z populizmem, jak i z polaryzacją, mianowicie niestabilność tego świata - powiedziała.

- Sytuacja jest niestabilna z różnych względów, zarówno w Polsce, jak i na świecie i teraz ci politycy, jeżeli rozmawiamy o świecie politycznym, ci będą największym kapitałem politycznym dysponowali, którym się uda znaleźć najbardziej przekonującą odpowiedź na to, co gnębi ludzi na co dzień - powiedziała socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Nas wszystkich gnębi to, że nie jesteśmy w stanie od co najmniej dwóch lat, czyli od kiedy zaczęła się pandemia, nie jesteśmy w stanie planować swojego własnego życia na dłużej niż kilka tygodni, kilka tygodni wydaje się dzisiaj luksusem - dodała. - To nie jest doświadczenie prywatne, to jest doświadczenie powszechne, więc mam nadzieję, że zwolennikom praworządności i demokracji będzie się udawało znajdować przekonujące odpowiedzi na te egzystencjalne lęki, na niestabilność, ale bardzo często - i to też należy zaznaczyć - przekonujący wielu wyborcom wydają się populiści, bo oni oferują łatwe, proste rozwiązania i dzięki temu wybrzmiewają lepiej na przykład w mediach społecznościowych - dodała.

Życzenia na Nowy Rok: zdrowia, uspokojenia, odpoczynku i uśmiechu

Niezabitowska dodała, że niestabilna jest również sytuacja międzynarodowa "związana z agresywną polityką Rosji, która może zagrażać również naszemu bezpieczeństwu". Na koniec życzyła wszystkim z okazji Nowego Roku "zdrowia, uspokojenia" oraz "żebyśmy potrafili, my, demokraci, jakoś przełamać ten impas, żeby rządzący jednak się zmobilizowali i wreszcie zaczęli spełniać swoje obowiązki przynajmniej w zakresie ochrony zdrowia i życia Polaków".

- I życzę nam wszystkim więcej uśmiechu, bo ostatnio tych uśmiechów było bardzo mało - powiedziała.

- Ja bym przede wszystkim życzyła państwu i też życzę nam wszystkim odrobiny odpoczynku i odrobiny spokoju, dlatego że to doświadczenie prywatne lęku i niepewności, ono się przekłada na zachowanie całych grup społecznych, czyli na to, co badają socjologowie, to się również przekłada na to, jaki jest kształt polityki - stwierdziła Wigura. Dodała, że również życzy wszystkim również "zdrowia, pokoju, ale też odpoczynku i odrobiny uśmiechu".

Autorka/Autor:mart//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Dowódca estońskiej armii twierdzi, że jego kraj, przy wsparciu Polski, Szwecji i Finlandii jest w stanie zapobiec rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego. "Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem" – ocenił.

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Źródło:
PAP

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Donald Trump zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB. Z kolei fiński poseł Timo Vornanen jest podejrzewany o grożenie dwóm osobom bronią oraz oddanie strzału w ziemię w centrum Helsinek. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada, że wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni. Bodnar zapowiada także, że nie będzie uznawał zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwoływania prezesów sądów.

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 04.05 okaże się pochmurna, szczególnie na zachodzie kraju. Tam również spodziewane są opady deszczu, miejscami nawet burze. Dzień wciąż będzie jednak ciepły, a termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24