Sejm znowelizował Kodeks postępowania karnego. Dzięki wprowadzonej zmianie zarówno podejrzany, jak i jego obrońcy będą mieli dostęp do akt sprawy. Nowelę uchwalono jednogłośnie. W głosowaniu uczestniczyło 403 posłów. Sejm znowelizował też w czwartek ustawę transplantacyjną.
Nowelizacja jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2008 r., który rozpatrywał tę kwestię na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.
TK uznał, że wgląd do akt jest konstytucyjnym prawem do obrony; co więcej jest nie tylko fundamentalną zasadą procesu karnego, ale także standardem demokratycznego państwa prawnego. Obecnie podejrzany może starać się o wgląd do akt, ale zgodę na to musi wyrazić prokurator.
Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu. Art. 42 pkt 2 Konstytucji RP
Chodzi przede wszystkim o wgląd do dowodów, które uzasadniają zastosowanie, albo przedłużenie tymczasowego aresztowania. Zgodnie z art. 42 ust. 2 konstytucji, każdy przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania.
Transplantacje też znowelizowane
Sejm znowelizował także w czwartek ustawę transplantacyjną, dostosowując ją do wymogów UE w dziedzinie pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Za nowelą opowiedziało się 404 posłów, nikt nie był przeciw - dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z nowelizacją, osoby zajmujące się pobieraniem, testowaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem i przeszczepianiem komórek, tkanek lub narządów będą musiały systematycznie podnosić kwalifikacje.
Będzie koordynator
Nowela wprowadza funkcję koordynatora pobierania narządów, który ma być w każdym szpitalu, mającym możliwości pobrania ich od osoby zmarłej. Dzięki temu ma wzrosnąć liczba pobranych narządów do przeszczepu. Ponadto uzupełniono przepisy o zasady monitorowania pobranych, przetworzonych, przechowywanych, dystrybuowanych i przeszczepionych komórek i tkanek. Określono zasady przywozu i wywozu komórek, tkanek i narządów do krajów UE lub krajów trzecich.
Sprecyzowano też, które czynności finansuje NFZ, a które MZ za pośrednictwem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji "Poltransplant". Przewidziano powstanie ośrodków kwalifikujących chorych do przeszczepiania narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej.
Nowela określa także kary za wwóz i wywóz komórek, tkanek i narządów bez odpowiedniej zgody. Karane będzie także niezgłaszanie biorców do krajowej listy osób oczekujących na przeszczepienie oraz niezgłaszanie pozyskanych dawców komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej do rejestru szpiku i krwi pępowinowej, prowadzonych przez "Poltransplant".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24