Wyłonienie dziewięciu finalistów konkursu o Nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta zajęło pięć miesięcy. Dzisiaj zostaną ogłoszeni laureaci polskich "biznesowych Oscarów". Pretendentów jest dziewięciu, po trzech w kategoriach "Sukces", "Wizja i Innowacja", oraz "Działalność społeczna".
Wręczenie nagród obędzie się godz. 19.30 podczas uroczystej gali Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Transmisję będzie można zobaczyć w TVN24, TVN24 Biznes i Świat i na tvn24.pl.
Finał konkursu będzie się odbywał już trzeci raz, tym razem w 25. rocznicę wprowadzenia w Polsce reform wolnorynkowych.
Proces wyłonienia finalistów zajął pięć miesięcy. Potencjalnych kandydatów do nagrody zgłosiło 700 różnych instytucji z całej Polski. Selekcji dziewięciu finalistów dokonała złożona z 21 osób kapituła, która swoją decyzję ogłosiła miesiąc temu.
Nominacje w kategorii "Sukces":
• Andrzej Krzysztof Koźmiński, Akademia Leona Koźmińskiego - twórca najlepszej niepublicznej uczelni w Polsce promującej przedsiębiorczość • Krzysztof Pawiński, Grupa Maspex Wadowice - jeden z największych producentów żywności w Europie Środkowo-Wschodniej, zatrudniający prawie 5 tys. osób • Tomasz Zaboklicki, PESA Bydgoszcz - firma produkująca oraz remontująca nowoczesne pojazdy szynowe dla klientów z kraju i Europy, zatrudniająca 4 tys. osób. W kategorii "Wizja i Innowacja" nominowano do nagrody następujących finalistów:
• Jarosław Ptaszek, JMP Flowers - stworzył niezwykle nowoczesną produkcję kwiatów na wielką skalę, uzyskując czołową pozycję na europejskim i światowym rynku • Włodzimierz Strupiński, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych - opracował rewolucyjną metodę produkcji grafenu, która rozpoczęła się w grudniu 2013 r. • Rafał Tomasiak, Zortrax - polski pionier w branży druku 3D, zdobywający kontrakty na produkcję tysięcy drukarek dla globalnych koncernów. W kategorii "Działalność społeczna" nominowano do nagrody następujących finalistów:
• Ineza Skrzypiec-Sikorska, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria" - lekarz i twórca alternatywnego modelu opieki zdrowotnej, którą od 20 lat objętych jest 15 tys. osób • Dominika Madaj-Solberg, Fundacja "Spina" - zajmuje się kompleksową pomocą dzieciom i dorosłym z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem • Jolanta Czernicka-Siwecka, Fundacja "Iskierka" - od 20 lat działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodzin. Zwycięzca każdej z trzech kategorii otrzyma 100 tys. zł.
Autor: mk/ja/zp / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe