Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono nowoczesny rozrusznik serca

Operacja wszczepienia rozrusznika serca
Operacja wszczepienia rozrusznika serca
Źródło: tvn24

W Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie dokonano pierwszej w Polsce operacji wszczepienia nowoczesnego rozrusznika serca, pozwalającego na bezpieczne wykonywanie u pacjenta badania rezonansem magnetycznym.

Operacja trwała nieco ponad dwie godziny. Przeprowadził ją zespół trzech elektrokardiologów: prof. Andrzej Kutarski z Lublina, dr Krzysztof Krzyżanowski z Koszalina i dr hab. Maciej Sterliński z Warszawy.Operowany był 62-letni mieszkaniec Koszalina z ciężkim schorzeniem serca. Mężczyzna miał już wszczepiony rozrusznik starego typu z jedną elektrodą. Ponieważ stan jego zdrowia się pogorszył, a urządzenie było uszkodzone, pacjent wymagał rozrusznika z trzema elektrodami.

Nowoczesny rozrusznik to szansa

Nowoczesna operacja w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim
Nowoczesna operacja w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim
Źródło: mat. organizatora

Wszczepione urządzenie to kardiowerter - defibrylator z funkcją resynchronizacji. Jest to aparat o wadze ok. 82 gramów i wielkości zbliżonej do pudełka zapałek. Spełnia on trzy zadania: monitoruje pracę serca, przywraca jego rytm i synchronizuje skurcz obu komór.

Według prof. Kutarskiego nowatorstwo aparatu polega na zastosowaniu w jego układach elektronicznych metali niereagujących na pole magnetyczne. Osoby po przeszczepie potrzebują badania rezonansem magnetycznym, a ten aparat umożliwia to.

Autor: kr/ja

Czytaj także: