Lista obietnic jest długa. Znajdują się na niej ustawy deregulacyjne, podatkowe, powodziowe i społeczne, zniżki dla studentów i żłobki, a przede wszystkim pakiet zdrowotny. Wszystkie te projekty mają do Sejmu trafić jesienią - zapowiada PO. Rządowo-parlamentarny zespół zastanawia się też nad wycofaniem z Trybunału Konstytucyjnego przynajmniej niektórych ustaw skierowanych tam przez Lecha Kaczyńskiego.
- Skierujemy do Sejmu ustawy zdrowotne, dotyczące finansów publicznych, uszczelniające podatki, deregulacyjne i społeczne. Przeanalizujemy też, czy nie wycofać z Trybunału Konstytucyjnego niektórych skierowanych tam przez Lecha Kaczyńskiego ustaw. Zastanowimy się też, czy nie warto wrócić do ustaw zawetowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zapowiedział rzecznik klubu PO Andrzej Halicki, który bierze udział w pracach parlamentarno-rządowego zespołu pracującego nad jesiennym "przyśpieszeniem".
W pakiecie zdrowotnym, który jesienią ma trafić do Sejmu może się znaleźć nawet kilkanaście ustaw. Niektóre mają zostać poprawione, inne resort zdrowia ma napisać od nowa. Nowym tematem prac będzie m.in. informatyzacja służby zdrowia. W listopadzie 2008 roku Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu ustaw, jakie miały być podstawą rządowej reformy systemu ochrony zdrowia: o ZOZ-ach, o ich pracownikach, oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. w Sejmie PO nie udało się wówczas odrzucić prezydenckiego weta.
VAT i emerytury mundurowe
W pakiecie dotyczącym konsolidacji finansów publicznych będzie m.in. zaproponowana przez ministra finansów Jacka Rostowskiego reguła wydatkowa, a także regulacje dotyczące emerytur i rent, w tym również Otwartych Funduszy Emerytalnych. - Nie uciekniemy od debaty o emeryturach mundurowych - przyznaje Halicki.
W tym samym "finansowym" pakiecie znajdą się też zmiany dotyczące podatku VAT - zapowiedziana przez premiera podwyżka o 1 punkt procentowy, ale też np. kwestie dotyczące leasingu.
Do pakietu okołobudżetowego wejdzie też ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych.
Powodzie i żłobki
PO pracuje też nad projektami "powodziowymi": prawem wodnym, rekompensatami, kwestią osuwisk - one również jesienią znajdą się w Sejmie - wylicza Halicki. Kolejne projekty dotyczyć będą deregulacji. Znajdzie się tu m.in. ustawa dotycząca tzw. autocertyfikacji, zgodnie z którą oświadczenie obywatela zastąpiłoby zaświadczenie urzędowe w sprawach, dotyczących m.in.: stanu cywilnego, numeru NIP, PESEL, REGON lub numeru identyfikacyjnego VAT, odbycia służby wojskowej, czy niekaralności.
W pakiecie społecznym znajdą się m.in. zniżki dla studentów (obiecane przez Bronisława Komorowskiego w kampanii wyborczej), opieka zastępcza nad dziećmi, kwestie dotyczące żłobków i przedszkoli, ale także edukacji i szkolnictwa wyższego. - Bardzo chcielibyśmy też ułatwić proces inwestycyjny w kontekście prawa budowlanego - myślę tu zarówno o tym, co jest w Trybunale Konstytucyjnym, jak również o nowej formule, może wręcz o kodeksie budowlanym - mówi Halicki.
Weryfikacja ustaw skierowanych do Trybunału
Rządowo-parlamentarny zespół zastanawia się nad wycofaniem z Trybunału Konstytucyjnego przynajmniej niektórych ustaw skierowanych tam przez Lecha Kaczyńskiego - nowo wybrany prezydent może wycofać z Trybunału wnioski skierowane tam przez swojego poprzednika.
Obok prawa budowlanego chodzi m.in. o ustawę o SKOK-ach, a także o nowelę ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, wprowadzającej do niej audyt zewnętrzny. - Może być tak, że niektóre uzasadnienia wniosków do Trybunału prezydent Komorowski uzna za nie do końca racjonalne i za takie, które nie muszą stanąć przed TK. Zastanowimy się też, czy nie warto wrócić do innych niż zdrowotne ustaw, zawetowanych przez prezydenta Kaczyńskiego - zapowiada Halicki.
Były prezydent odrzucił 17 ustaw uchwalonych przez koalicję PO i PSL.
Źródło: PAP