- Wyniki audytu dotyczącego umorzenia 700 tys. długu dla Porozumienia Centrum przez byłego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego będą znane w piątek po południu – powiedziała portalowi tvn24.pl Agnieszka Lubieńska z biura prasowego MSP.
- To umorzenie ma wymiar symboliczny. Jak to jest, że ta partia przejęła "Ekspress Wieczorny" i inny bardzo duży majątek tak jak komuniści na początku III RP – powiedział w Radiowej Jedynce Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu. W jego opinii to dopiero wierzchołek góry lodowej, a umorzona suma "jest minimalną wartością tego, co to środowisko przejęło na początku lat 90."
Sprawą może zająć się prokuratura
Zbadanie decyzji byłego ministra skarbu polecił obecny szef tego resortu, Aleksander Grad. Chodzi o to, czy umorzenie nastąpiło zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego - tzn. czy minister, jako organ, nie podlegał wykluczeniu z mocy prawa w tej sprawie. Analizowane są także przesłanki wymagane przy podejmowaniu decyzji o umorzeniu oraz proces likwidacji PC.
Co dalej może stać się z tą sprawą? - Jeśli po kontroli MSP pojawi się podejrzenie popełnienia przestępstwa, sprawą zajmie się prokuratura - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.
Jasiński zdecydował o umorzeniu długów PC 25 października 2007 r, parę dni po przegranych dla PiS wyborach. "Gazeta Wyborcza" napisała, że Jasiński umorzył prawie 700 tys. zł długów PC, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego cztery dni po przegranych przez PiS wyborach. Były minister zapewnił, że podjęta przez niego decyzja o umorzeniu długów PC była zgodna z prawem. Także według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, umorzenie długów PC przez byłego ministra skarbu to normalna w takiej sytuacji praktyka.
"Jasiński umiejętnie wykorzystał prawo"
W ocenie konstytucjonalisty Marka Chmaja dla "GW", umorzenie długów PC było wynikiem "dość umiejętnego" wykorzystania przez Jasińskiego art. 42 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z tym artykułem, dopuszcza się umorzenie wierzytelności skarbu państwa w sytuacji, gdy zachodzi udowodnione podejrzenie, że nie uda się wyegzekwować długów.
Grad: Są wątpliwości
Ministerstwo Skarbu Państwa oświadczyło, że posiada oryginalny dokument decyzji, którego autentyczność nie jest kwestionowana. Polecenie Grada dotyczące zbadania sprawy wynika z wątpliwości, które budzi decyzja oraz sposób i termin jej podjęcia.
Jak podało ministerstwo, szef resortu polecił sprawdzić, czy zachowane zostały procedury wewnętrzne, w tym to, kto powinien wystąpić z wnioskiem o umorzenie. W posiadanej przez MSP dokumentacji brakuje takiego wystąpienia. Nie ma także analizy dotyczącej tej sprawy, a na wnioski brakuje odpowiednich paraf.
Źródło: PAP, IAR, Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: TVN24