Platforma chce powołania sejmowej komisji śledczej, która ma wyjaśnić działania Ministerstwa Środowiska prowadzone w Puszczy Białowieskiej, w szczególności "masową" wycinkę starodrzewia - poinformował we wtorek poseł PO Stanisław Gawłowski. - Wniosek Platformy jest śmieszny - odpowiedziała rzecznik PiS Beata Mazurek.
Jak zapowiedział Gawłowski, wniosek o powołanie komisji śledczej, zostanie złożony na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu. - Szkody, które czyni minister środowiska Jan Szyszko, dotyczące finansów publicznych, budżetu państwa, szkody dotyczące niszczenia przyrody w sposób nieodwracalny oraz szkody związane z burzeniem autorytetu Polski i opinii o Polsce na świecie są już nieodwracalne - powiedział Gawłowski we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie. Oświadczył, że jego partia liczy, iż w Sejmie "znajdzie się większość", która poprze wniosek PO i "nie będzie chronić człowieka, który szkodzi".
"Nie widzę podstaw"
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany przez dziennikarzy, czy zgodnie z postulatem PO powinna zostać powołana komisja śledcza w sprawie Puszczy, odparł: "Nie widzę podstaw do tego, żeby taką komisję powoływać".
Karczewski był pytany, czy w związku z orzeczeniem Trybunału, powinna być kategorycznie wstrzymana wycinka w Puszczy Białowieskiej. - Nie znam dokładnie procedury, z tego, co słyszałem, jest 15 dni na odpowiedź polskiego rządu. Wiem, że ona jest przygotowywana. Oczywiście, że nie powinniśmy płacić 100 tysięcy euro dziennie. Jeśli będzie taki wyrok, to do każdego wyroku trzeba podejść z pełną powagą i trzeba (go) respektować - powiedział Karczewski. Marszałek Senatu przekonywał, że minister Szyszko jest naukowcem i profesorem. - Ja mu wierzę i mam nadzieję, że również wyrok Trybunału będzie korzystny dla Polski - zaznaczył.
Mazurek: wniosek jest śmieszny
Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek stwierdziła, że komisję śledczą można powołać wtedy, kiedy zawodzą organy instytucji państwa.
- Skoro Platforma chce, by sprawę Puszczy Białowieskiej zbadały zarówno Najwyższa Izba Kontroli, jak i prokuratura, to powinni tym instytucjom dać szansę - powiedziała Mazurek. - W tym kontekście ten ich wniosek jest śmieszny - dodała rzeczniczka PiS.
Mazurek podkreśliła, że z całą pewnością będą przestrzegane ostateczne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej. - Poczekajmy na rozstrzygnięcia Trybunału w tej kwestii - powiedziała.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w poniedziałek, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie. Zgodnie z regulaminem Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Do projektu dołącza się uzasadnienie wskazujące potrzebę i cel powołania komisji. Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów.
Autor: js,mnd/sk / Źródło: PAP