Czołowi politycy Platformy Obywatelskiej nie mogą ustalić, jaki charakter miało wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie. Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnia, że choć było ono konsultowane z premierem, to nie jest oficjalnym stanowiskiem rządu i miało charakter nieformalny. Z kolei Grzegorz Schetyna mówi: - Premier mówi ustami ministra spraw zagranicznych. To jest głos całego rządu. To jest oczywiste.
Graś podkreślał rano w Polskim Radiu, że przemówienie szefa MSZ miało charakter "nieformalny". Jak zaznaczył, oficjalne stanowiska rządu komunikuje premier, a to było zaproszenie do debaty o kształcie UE i o kryzysie.
Minister spraw zagranicznych występuje zawsze w imieniu rządu, w imieniu premiera, nie tylko swoim własnym Grzegorz Schetyna, PO
Jak dodał, wystąpienie było zaproszeniem do dyskusji o przyszłości Unii. - Radosław Sikorski wziął na siebie trudne zadanie bycia komunikatorem i zwiadowcą pomysłów, które są istotne w debacie o Unii Europejskiej. W takich sytuacjach nie ma przypadku - stwierdził.
"Sikorski ustami Tuska"
Nieco ponad dwie godziny później inne stanowisko zaprezentował Grzegorz Schetyna, obecnie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, a kiedyś wicepremier i najbliższy współpracownik Tuska. - Minister spraw zagranicznych występuje zawsze w imieniu rządu, w imieniu premiera, nie tylko swoim własnym - powiedział.
I dodał: - Premier mówi ustami ministra spraw zagranicznych, to jest przedstawiciel rządu odpowiedzialny za politykę zagraniczną i tak to odbieram. To jest głos nie tylko ministra spraw zagranicznych, ale całego rządu. To jest dla mnie oczywiste.
Same propozycje Sikorskiego ocenił pozytywnie. Jak mówił, jest to wizja "bardzo ciekawa, bardzo twardo postawiona, ale właśnie po to, aby wywołać rozmowę".
Przyszłość Europy
Sikorski wygłosił swoje przemówienie "Polska i przyszłość Europy" na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej pod koniec listopada. Wezwał w nim do dalszej centralizacji Unii Europejskiej i przedstawił wizję scentralizowanej europejskiej federacji. Wśród przedstawionych pomysłów były m.in. wzmocnienie KE, ogólnoeuropejska lista kandydatów do europarlamentu, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE.
Mocny apel o obronę strefy euro Sikorski skierował do Niemiec, jako największej gospodarki UE.
Wystąpienie szefa polskiego MSZ wywołało polityczną burzę w Polsce. Część opozycji zagroziła Sikorskiemu Trybunałem Stanu i zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności.
Przemówienie ministra było też w ciągu ostatnich dni obszernie komentowane przez międzynarodowe media.
PRZEMÓWIENIE SIKORSKIEGO W BERLINIE - CZYTAJ W CAŁOŚCI PRZEMÓWIENIE SIKORSKIEGO - ANALIZA KOMENTARZE PRASY ZAGRANICZNEJ PO WYSTĄPIENIU SZEFA MSZ
Źródło: TVN24.pl, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: TVN24