PKW: oficjalne wyniki wyborów najpóźniej do południa we wtorek 27 maja

The European ParliamentW wyborach wybierzemy 51 europosłów

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać w powyborczy poniedziałek późnym wieczorem lub do południa we wtorek - informuje Państwowa Komisja Wyborcza. W dniu wyborów PKW będzie kilkakrotnie informowała o przebiegu głosowania i frekwencji.

- Państwowa Komisja Wyborcza będzie pełniła dyżur w niedzielę 25 maja od godziny 6 rano do ustalenia wyników wyborów i podania ich do publicznej wiadomości - powiedział Kazimierz Czaplicki. Jak dodał, PKW przewiduje tego dnia kilka spotkań informacyjnych z dziennikarzami. Pierwsza informacja ok. godz. 8.30-9 rano będzie poświęcona rozpoczęciu głosowania. Przedstawiciele PKW poinformują też, czy wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte bez incydentów. Następnie w ciągu dnia dwukrotnie PKW będzie podawała informację o frekwencji, czyli o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania. Pierwsza informacja (z godziny 12) powinna być podana do publicznej wiadomości ok. godz. 13.15. Druga (według stanu na godzinę 17.30) powinna być podana ok. 18.45.

Pełne wyniki w poniedziałek lub wtorek

- Po zakończeniu głosowania, które mamy nadzieję, że zakończy się zgodnie z planem ok. godz. 21.30-22 planujemy podsumować dzień wyborczy - powiedział Czaplicki. Członkowie PKW mają wtedy poinformować, jak przebiegało głosowanie, czy gdzieś je przedłużono, czy doszło do ewentualnych naruszeń ciszy wyborczej lub zakłóceń głosowania. Po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych w Unii Europejskiej o godz. 23 polskiego czasu obwodowe komisje będą miały prawo wywieszać oficjalne wyniki wyborów i zaczną one spływać do PKW. Czaplicki powiedział, że nie spotkał się z sytuacją, żeby gdzieś zagranicą przedłużono głosowanie. - Choć taka sytuacja może się zdarzyć - dodał. - Spodziewamy się, że pełne wyniki wyborów do PE będzie można podać w późnych godzinach (wieczornych) w poniedziałek lub do południa we wtorek. Wszystko zależy od tego, jak będą przebiegały prace w obwodowych komisjach wyborczych, a następnie, w jakim czasie dotrą do PKW protokoły głosowania z okręgowych komisji wyborczych - powiedział.

Wybierzemy 51 przedstawicieli

Polacy w majowych eurowyborach wybiorą 51 europosłów; Polska jest podzielona na 13 dużych okręgów wyborczych, ale bez przypisanej liczby mandatów do zdobycia. To, ile mandatów przypadnie na dany okręg, będzie pochodną kilku czynników: frekwencji, rozkładu głosów i mandatów pomiędzy poszczególne komitety w skali kraju oraz rozkładu głosów oddanych na komitety w poszczególnych okręgach. Jak zaznaczył Czaplicki, choć komisje obwodowe nie mogą podawać wyników głosowania do godziny 23, to wyniki sondażowe można podawać już po zakończeniu głosowania w Polsce. Czaplicki przypomniał, że cisza wyborcza rozpoczyna się w nocy z piątku na sobotę o godz. 24 i będzie trwała do godz. 21 w niedzielę. - W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej - podkreślił. Nie można m.in. rozdawać ulotek, rozwieszać plakatów, ale również podawać wyników sondaży wyborczych.

WSZYSTKO O WYBORACH DO EUROPARLAMENTU - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY

ZOBACZ RÓWNIEŻ, JAK GŁOSOWAĆ W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Autor: kło/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The European Parliament

Pozostałe wiadomości