Prezydent Andrzej Duda dokona zaprzysiężenia nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej w terminach, które go do tego obligują - przekazał w czwartek w Polskim Radiu zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Sejm w grudniu zeszłego roku wskazał grupę nowych członków.
Ćwik został zapytany, kiedy prezydent dokona zaprzysiężenia siedmiu nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej. - Proszę być pewnym, że pan prezydent dokona tego w terminach, które go do tego obligują. Kalendarz prezydenta jest konstruowany w taki sposób, aby dopełnić wszystkich obowiązków prezydenta wynikających z powołań, nominacji – powiedział.
W skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi 9 członków - sędzia Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz grupa 7 osób wykwalifikowanych do zajmowania stanowiska sędziego. Tych ostatnich wybiera Sejm. Długość ich kadencji odpowiada kadencji Sejmu. 21 grudnia 2023 roku Sejmu wskazał grupę 7 nowych członków PKW. Są to: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz.
PKW udzieliło następującego komentarza: "Decyzja należy tylko do prezydenta, nie jesteśmy stroną w tej sprawie, nie będziemy zajmować żadnego stanowiska".
Prezydent powoła członków Rady Dialogu Społecznego
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta odniósł się także do powołania członków Rady Dialogu Społecznego. - Dzisiaj w kalendarzu pana prezydenta jest powołanie członków Rady Dialogu Społecznego. Zaprosiliśmy 15 ministrów, którzy w skład tej Rady mają wejść, zresztą na podstawie wniosku, który przysłał na początku stycznia pan premier Donald Tusk - powiedział.
- Dziesięciu z tych ministrów potwierdziło swoją obecność na dzień wczorajszy, dlatego ze zdumieniem przyjęliśmy wczoraj wieczorem korespondencję, która wpłynęła z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, informującą o tym, że ministrowie są tak zajęci, że na tym powołaniu się nie pojawią i najlepiej, gdyby te powołanie zostały wysłane do KPRM i zostaną ministrom przekazane - dodał. Ocenił, że "nie jest to dobry standard funkcjonowania - jeżeli chodzi o budowanie dialogu".
Ćwik mówił, że "bez zbędnej zwłoki zostały przygotowane akty powołań". - Mamy nadzieję, że uda się dzisiaj tej formuły dopełnić. Jesteśmy gotowi o 15.30, aby to działanie pana prezydenta zrealizować - podkreślił. - Podobnie, jeśli chodzi o zaplanowanie w kalendarzu prezydenta powołania nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej – dodał.
Zastępca szefa KPRP zapytany, czy gdyby w Sejmie rozpoczęły się pracę nad zmianami w konstytucji, to prezydent będzie w tych pracach uczestniczył - powiedział, że "prezydent jest zawsze otwarty na dialog i to powtarza". - Jeśli pojawią się takie pomysły i działania, które będą zgodne z procedurą i prawem, pan prezydent jest zawsze otarty, aby wziąć nich udział - podkreślił.
Źródło: PAP