Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Politycy Prawa i Sprawiedliwości jeszcze tego samego dnia opuścili zakłady karne. Zabójca Pawła Adamowicza został skazany na dożywocie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 stycznia.
1. Prezydent ułaskawił Kamińskiego i Wąsika
Procedura ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika została dopełniona. Apeluję o natychmiastowe wykonanie postanowienia i zwolnienie ich z zakładu karnego - poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Kamiński i Wąsik zostali prawomocnie skazani przez warszawski sąd okręgowy za niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień. Chodzi o działania dotyczące tak zwanej afery gruntowej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
2. Kamiński i Wąsik wyszli z więzienia
We wtorek wieczorem ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik opuścili zakłady karne. Od popołudnia, gdy tylko głowa państwa ogłosiła swoją decyzję, w Radomiu i Przytułach Starych na ich wyjście oczekiwały rodziny, zwolennicy i politycy PiS.
Przed 21 Barbara Kamińska, która przez niemal cały czas przemawiała do oczekujących, przeszła pod drzwi aresztu. Po otrzymaniu informacji, że sąd wydał decyzję o zwolnieniu z zakładów karnych, dzwoniła do dowódcy zmiany. Po kilkunastu minutach oczekiwania, gdy tłum oczekujących cofnął się spod drzwi, wypuszczono na wolność byłego szefa MSWiA.
W Przytułach Starych decyzję o uwolnieniu przekazał były Szef CBA Ernest Bejda. Po wyjściu Maciej Wąsik podziękował osobom, które zebrały się przed zakładem karnym, w szczególności swojej żonie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kamiński i Wąsik wyszli z więzienia
3. Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie
We wtorek Sąd Apelacyjny w Gdańsku ogłosił prawomocny wyrok w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont spędzi w więzieniu resztę życia.
- Paweł Adamowicz nie był przypadkową ofiarą - mówił w ustnym uzasadnieniu sędzia Włodzimierz Brazewicz. Z uzasadnienia wyroku usunięto zdanie, które znalazło się tam po wyroku I instancji, dotyczące tego, że Paweł Adamowicz miał być "przypadkową ofiarą". Sąd uznał za zasadne zażalenie oskarżycieli posiłkowych. Żona oraz brat ofiary nie mają wątpliwości co do tego, że był to zaplanowany mord polityczny, poprzedzony wielomiesięcznym hejtem ze strony TVP na Pawła Adamowicza.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie
4. Likwidator TVP domaga się 1,3 mln złotych od Adamczyka, Pereiry i Tulickiego
Likwidator TVP S.A. domaga się ponad 1,3 miliona złotych od Michała Adamczyka, Samuela Pereiry oraz Marcina Tulickiego. We wtorek skierowano przedsądowe wezwanie do zapłaty - poinformowała Telewizja Polska.
Kwota ma stanowić równowartość szkody, jaką spółka poniosła "w związku z niemożnością wykonania świadczeń reklamowych oraz sponsorskich" pod koniec grudnia. Według Pereiry to "próba zrzucenia winy".
5. Ogłoszono oscarowe nominacje
96. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS, znana również jako amerykańska Akademia Filmowa) odbędzie się w marcu. We wtorek poznaliśmy listę nominowanych filmów, aktorek, aktorów, reżyserek, reżyserów i innych twórców filmowych, którą przedstawili aktorzy Zazie Beetz i Jack Quaid.
Filmowy 2023 rok zdominował i zdefiniował "Barbenheimer" - rzadkie zjawisko popkulturowe, jakie pojawiło się wokół dwóch letnich premier "Barbie" Grety Gerwig (produkcja Warner Bros. Discovery, właściciela TVN24) i "Oppenheimera" Christophera Nolana, które do kin trafiły tego samego dnia.
Źródło: PAP, TVN24